Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неделник" от 26 февруари 2023 година

19
Снимка: Красимир Каменов

"Неделник" 450-ти е тук. Свещеници от манастира „Св. Йоан Кръстител“ към Българската православна църква в Съединените американски щати са на посещение във Видинската епархия по покана на Негово Високопреосвещенство митрополит Даниил. Йеромонах Натанаил и йеромонах Йосиф са сред малкото православни християни в САЩ, а манастирът „Св. Йоан Кръстител“ край Бостън, за който се грижат, е вторият към Българската православна църква в САЩ след скит, създаден по-рано в щата Виржиния. Двамата мъже, родени в САЩ, приемат православието и се посвещават на монашество. Ще разберете интересни неща от тях. Днес са Сирни заговезни (Прошка, Прочка, Сирни поклади, Поклади, Сирница, Ората). Това е важен зимно-пролетен празник в народния календар. Многобройните му названия са свързани с типичната за празника обредност. Чества се винаги в неделя, 49 дена (седем седмици) преди Великден. Повече за празника можете да научите от д-р Сашка Бизеранова, етнограф в Регоналния исторически музей във Видин. След това Никола Велков ни разказва за това от къде е произлязло името на родното му село Гайтанци и истории свързани със селото. На 1 март в салона на училището във видинското село Кутово ще отбележат 86-та годишнина на читалище "Просвета – 1937". И Баба Марта ще бъде там. Повече за празника от секретаря на читалището Таня Любенова. За православния свят днес е Сиропустна неделя, която е в навечерието на Великия пост, с който вярващите се подготвят да посрещнат Великден. Особен белег на празника е взаимното опрощение. По стара традиция денят за прошка е богат на ритуали и обреди. За тях и за съкровения смисъл на опрощението е репортажът на кореспондента на БНР във Враца Ива Антонова. Пази ли Съкровищницата на Хабсбургите единствената оцеляла корона на българските царе? Всеки, който посети Съкровищницата на Хабсбургите във Виена, ще види короната на Ищван (Стефан) Бочкай, за която някои учени подозират, че е принадлежала на българските владетели от Второто царство. Магдалена Гигова от радио Христо Ботев разказва впечатленията си за Съкровищницата на Хабсбургите във Виена. Разбира се и Дедо Скръц ще ни готви вкусни неща.


Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50