Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иново пази спомена за загиналите румънски воини в битката край селото

| обновено на 03.03.23 в 15:35
20
Снимка: Радио Видин

В деня, в който се навършват 145 години от Освобождението на България от османско владичество, гостуваме на видинското село Иново. Фактът, да го посетим точно на 3-ти март, не е случаен.

През Руско-турската война край Смърдан, днешно Иново, румънски войски водят решително сражение с турците на 24 януари 1878 г. По време на битката губят живота си 119 войници и 4 офицери, ранени са 316 войници и 7 офицери. В селото има паметник на загиналите румънски воини. От този паметник всяка година започват и възпоменателните тържества за 3-ти март, организирани от Община Видин и на които съорганизатор е и местното читалище "Св.Паисий Хилендарски 1926“.

За тези събития преди 145 години разказва секретарят му, Анелия Младенова, която работи в читалището от 1987 година:


"Паметникът е посветен на всички онези войници и офицери, които са загинали тук за освобождението на видинския край. Много са загинали. Много хора и от Иново са им помагали с риск за живота си. И това не са легенди. Историята я помнят хората и се предава от поколение на поколение. Другото, което местните жители са направили за тези румънски войничета и офицери е, че когато виждат, че турската армия успява да надделее, преминават замръзналия Дунав и отиват в Румъния. Там обясняват, че румънските войници няма да могат да удържат фронта и тогава от Румъния идват още войски, които да помогнат на събратята си...

Този паметник е нашата прзнателност към тези румънци, които са дошли да защитават вярата Христова. Нито един от тях не е дошъл поради някакви политически причини- това са били орачи, животновъди, земеделци, съвсем обикновени хора. Те просто са дошли тук, за да помогнат на християнските си братя и за което сме им безкрайно благодарни...

Много са загиналите, дори в Румъния има село, което е прекръстено на Смърдан, защото 90 % от мъжете в него са загинали в тази битка. Освен това, в Букурещ и в Крайова има улици, които са казват Смърдан. Така румънците отдават своята почит към тези, които са загинали тук...

Много разкази и легенди има за тези боеве, но това, което е останало за нас и трябва да помним е, че румънците са направили всичко възможно да ни помогнат като братя християни...“

Паметникът в село Смърдан е важен за честването на 3-ти март и не слу;чайно тук всяка година идват както представители на румънското посолство в България, така и различни представтели на държавната и общинска власт, както и много жители на селото, обяснява иконом Ванко Ванков или отец Ванко, както го знаят в Иново. Той е председател на местния храм "Света Троица“ в селото и продължава с увлекателен разказ за историческите събития от преди 145 години:


"Тук трябва да говорим за два паметника. Първият паметник, който е бил построен е бил много внушителен. Аз също имам копие от снимката, която е запечатла едни прекрасни колонади, старите тежки вериги, вътре е имало помещение, което сигурно е било костница, а отгоре паметникът е завършвал със статуя на жена с факел в ръка, сигурно богинята та победата. Този паметник е бил висок над 10-15 метра...

По стечение на обстоятелствата обаче, през 1914 или 1916 година, паметникът е взривен и така приключва неговата съдба...

Новият паметник е под формата на кръст върху фундамент. Построен е през 1994- 95 година. Стана традиция, която продължаваме и до днес, на националния ни празник 3-ти март, началото на тържествата да започват оттук...

Интересна подробност е, че в националната галерия в Букурещ има картина озаглавена "Смърданската битка" на известния им художник Николае Григореску..."


Какво още разказват за миналото и настоящето на село Иново кметът  - Павел Петров, учителят Асен Лозанов, отец Ванко и секретарят на местното читалище Анелия Младенова, може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39