Новото военно обучение ще бъде в рамките на 5 часа, предвиждат промени в обществена наредба, публикувана за обществено обсъждане.
Пропаганда или необходимост?
Потърсихме за коментар Кристиан Шкварек, представител за България на Европейските консерватори и реформисти, историк и анализатор, председател на Младежкия консервативен клуб.
Радио ВИДИН: Защо обсъжданото въвеждане на военното обучение породи толкова негативни емоции и коментари? Реакцията беше доста остра, даже като че ли странна."Имаше две реакции, две групи обществени, които реагираха негативно. Мен това ме учуди, защото тези две групи са антагонисти, противници една на друга. Първо реагира много негативно демократичната общност, разбира се, либералните градски хора. Аз това написах в моята статия: очаквах, че ще се събудят след войната в Украйна и ще осъзнаят, че може би някакви елементи на това обществото просто да не се разгради в глобалното и всеки да бъде tech и IT, някак елементите на защита - национализъм, такова обучение, са нужни, аз си мислех, че това ще го видят спрямо войната и ще се събудят. Това не се случи, първи реагираха и причината е, че това са хора, които предимно усещат, а не мислят. Демократичната общност е предимно естестическа общност. Ако нещо и мирише на война, на казарма и т.н, те това го отхвърлят по естестически причини, без да се замислят, че на 200 километра от нас има война и може би е редно такова нещо да се въведе. Другата общност, която ме изненада, че реагира негативно, е точно от другата страна на барикадата - русофилите в България. Когато публикувах моята статия, отдолу се изредиха много русофили с тезата "не, в никакъв случай, искат да ни вкарат военно обучение, за да подготвят децата ни да ходят на фронта като пушечко месо". Има две общности в България, които до такава степен са конспиративни и параноични, че мислят абсолютно всякакво развитие и всякакво добро предложение за нашата държава, особено от гледна точка на отбраната, понеже едните ще кажат "това е конспирация, зад нея е Путин", а от другата страна - със същата позиция против са русофилите, които казват "сакън, има конспирация, това е спуснато от НАТО". И двете са абсолютни глупости. И двете са плод на една такава вече почти шизофренична общност, която се е формирала и от двете страни на барикадата, вярваща в конспирации, че България е превзета от Путин и руската пета колона, а другите вярват, че България е превзета от глобалистите и сатанистите. Следователно - всичко, което хубаво направи България, било то да купи оръжие за армията, да въведе обучение, в една от тези двете общности се обяснява през призмата на собствената конспирация".
Радио ВИДИН: Да, доста се прекалява с тези настроения. Говорим за пет часа през годината.
"Аз имах в 7ма гимназия в София, когато бях осми клас с подготвителен немски, по пет часа немски на ден. Това нещо се предлага да е пет часа на година. Разбирате ли за какъв абсурд говорим някой да скача срещу това нещо? Единствената причина е да скачат, както казах, на едните конспирацията - на демократичната обнощност - е че зад това нещо е Русия, а от другата страна - другата конспиративна общност смята, че зад това нещо са глобалните сатанисти, които искат да пратят децата в Украйна. И двете са плод на шизофрения".
Радио ВИДИН: По-големият проблем е, че дадени хора и кръгове се опитват да изкарват понятия като отечество и патриотизъм като нещо лошо.
"Да, директно си го казват. Аз гледах интервюто по БНТ, в което стана дебата с Янка Такева и господинът, който е шеф на тази мрежата за децата. Той директно си каза, че такива остарели термини като отечество трябва да се премахнат. Става въпрос за една много малка, но изключително радикална и идеологически движена клика от крайни либерали, които искат да деконструират всеки основен елемент на обществото. Това са хора, които искат да разрушат концепцията, че трябва да има общество, че трябва да има отечество. Това са хора, които искат да се размием, да се стопим в глобалното. Масовият българин просто да бъде глобалист, който да има усещане за отечество спрямо Запада и глобалното село, а не спрямо собствената си държава".
Радио ВИДИН: Обиколил сте голяма част от света. Живял сте в различни държави. Трябва ли българските деца и подрастващи да бъдат малко по-адекватни? Трябва ли да получават повече в училище от този тип обучение?
"Естествено. В едни от най-добре функциониращите общества на света в момента има такова нещо, много е важно, силно е застъпено. Било то военно обучение за децата, военна подготовка или казарма. От Израел, които в крайна сметка са в по-специална ситуация, но ако погледнем Швейцария, Австрия, скандинавските държави, които постоянно са давани за пример от либералите: трябва да сме като Швеция, трябва да сме като Норвегия, Финландия, казват либералите. Да, но и в четирите скандинавски държави, а не включвам Исландия, има казарма. Не просто военно обучение, а казарма. Във Финландия е задължителна. Южна Корея пък е пример за изключително прогресивна в технологично отношение държава, много иновативна. Дава се в момента аргумент, че военното обучение ни връща назад, но пък най-развитите технологични държави в света имат казарма, съчетават ги тези неща. Казарма, не военно обучение. Масовият либерал, според мен, проблемът му е, че е изключително провинциален. Той е Бай Ганьо. Той е прост човек, който не е пътувал по света, не е запознат със света, но механично се опитва да изказва мнения, които са естетически. Казармата и военното обучение му миришат естетически на минало, а той иска бъдещето да дойде. Не разбира, че едни от най-прогресивните общества, защото не е пътувал, имат казарма, имат военно обучение. То не противоречи по никакъв начин. Трябва да си малко по-запознат с широкия свят, а не да си запознат само със страниците на Капитал".
Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..
Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..
Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..
Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца. Днес в него са останали около 180 жители. Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..
Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период? Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни? Могат ли да..
Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..
Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..