Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Екатерина Каравелова": Бедността има измерение по пол

Анализ показа проблемите и потребностите на жените в България

Снимка: Фондация Екатерина Каравелова

Фондация "Екатерина Каравелова" публикува аналитичния си доклад "Гласовете на жените в България", който осветлява проблемите и потребностите на жените в България. Включва анализ на биографични интервюта с жени, живеещи във всички шест планови района на страната. Причината за изготвянето на анализа е, че досега липсват задълбочени социологически изследвания на проблемите и нуждите на жените в България, което прави невъзможно провеждането на целенасочени и последователни политики за насърчаване на равнопоставеността. Позоваването единствено на статистически данни от Националния статистически институт и Евростат пропуска да отрази ежедневните предизвикателства, нормализирани неравенства и интерсекционална дискриминация, с които се сблъскват жените от цялата страна, посочват авторите на доклада. 

Докладът е в отговор на фразата "Няма проблеми с правата на жените в България, тук има равнопоставеност", казва Марина Кисьова де Хеус, учредител на фондация "Екатерина Каравелова".

"От учредяването си през 2016-а досега фондация "Екатерина Каравелова" дава глас на българските жени. Знаете за мрежата "Тя в България", за която вашите слушатели във Видин са чували. С този доклад решихме да дадем глас на жените по един структуриран начин, по малко по-научен начин, защото искаме този глас да бъде чут от взимащите решения, от политиците и експертите, които предлагат политики, но често нямат досег с хората, за които тези решения трябва да са ползотворни. Публикацията е анализ на дълбочинни биографични интервюта с жени от всичките шест (планови) района в страната. Основните проблеми, които се откроиха са реална равнопоставеност на жените, бедността, насилието в различните му форми, натискът на средата и стереотипите по пол, свързани с ключови потребности на интервюираните - сигурност, равно третиране, финансова и професионална стабилност. Докладът покрива цели осем теми и аз вярвам, че всяка жена ще намери нещо много важно в този доклад. Бих искала да се спра на един от най-сериозните проблеми, който е познат, но все пак го идентифицирахме и е важно в бъдеще по този проблем много да се говори, това е бедността. Откроява се като проблем сред голяма част от интервюираните. Много от тях се борят с бедността, именно защото са жени, особено тогава, когато не съжителстват с мъж, което препраща към един друг важен проблем - неравенството по пол в областта на труда. Най-често бедността се възпроизвежда, когато си израснал в бедност, много по-трудно е да се излезе от нея. Данните на Националния статистически институт към 2021 година показват, че 4,5% повече жените са в риск от бедност, отколкото мъжете. Ние се фокусираме върху това, че бедността има измерение по пол. Повечето интервюирани работят на по-ниска заплата от партньорите си мъже, а ако те останат сами, ще им е много трудно да се справят финансово. Другият феномен е, че пък, ако печелят повече от мъжа си, това може да стане повод за вменяване на вина по силата на стереотипите, че жената не трябва да е над мъжа, което се вижда от интервютата. Това излиза като тенденция. Най-рисковата група от изпадане в бедност са жените, които отглеждат децата си сами. Това ме води към един от другите проблеми, които се открояват - дискриминацията на работното място към жените с малки деца и тези, на които им предстои да станат майки. Има много примери за това. Когато става въпрос за повишение на работното място, работодателят не иска да поеме риска и да назначи жената, която има малко дете и която е, може би по-способна, по-подготвена, защото тя най-вероятно често ще отсъства, защото ще излиза в болнични."

Насилието в семейството е друг проблем, който открояват в доклада. Марина Кисьова де Хеус го определя като превръщащ се вече в пандемия. Според нея са необходими спешни промени в Закона за защита от домашно насилие, но политическата криза в страната е пречка да бъдат приети. Има необходимост също от кризисни центрове в цялата страна, а не само в няколко града, както и потребност от подготвени хора, които да оказват психологическа и социална подкрепа. Допълва, че насилието не е семеен проблем и за него трябва да се търси  помощ.

Според Марина Кисьова все още много трябва да се работи, за да се постигне равнопоставеност в България, а за това могат да помогнат жените със силни обществени позиции, които да участват както в местната власт и да предлагат решения, така и в Народното събрание.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05