Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Размисли по женски за жените като цяло

Снимка: Личен архив: Валентина Вълчева

Всеки е чувал думите женска работа, женска професия, женски задължения, но през последните сто години еманципацията е факт, обяснява Валентина Вълчева, писател и библиотекар във видинската регионална библиотека. Тя е автор на книгата "И будителките били жени", която включва разкази за реални исторически личности, с авторитет и влияние. Според Валентина Вълчева може да се каже, че жените вече почти са изравнили правата си с тези на мъжете и не, това не е станало без борба и без голяма саможертва от страна на тези жени, които са записали имената си в историята. Въпреки това жените все още са с  догонващата роля.  


"Това ще е така, докато в един момент полът не престане да има значение що се отнася до професия, до възможности, до талант. Мисля си, че точно по отношение на способностите на професионалните и личните качества, полът не би трябвало да има значение. Всички знаем, че само до преди стотина години професии като лекарската, на пилотите, на войниците са били строго мъжка, а сега виждаме, че редом с мъжете, жените показват не по-малко качества и в това отношение.  Реално погледнато, няма женска и мъжка работа. Всеки в дадена ситуация би могъл да върши и едната и другата. Дори в спорта, ето имаме едни прекрасни момичета, които на последната олимпиада спечелиха златни медали в едни определено силови спортове  като борба, карате, бокс. В световен мащаб момичета ни са оказаха най-добрите и смея да твърдя, че ако се изправят срещу повечето мъже, ще бъдат пак най-добрите."


В увода към изданието "И будителките били жени" Валентина Вълчева отбелязва, че желанието ѝ е да разкаже за точно определени жени с идеята, че така ще разкаже за жените като цяло. На тези жени, за които пише, се е налагало да се сблъскат с общоприетите за времето си разбирания:

 

"Определено много трудно е боло защото те са живели в още по-патриархални времена и ние днес макар да е модерно да се казва, че сме западно ориентирани, ние се намираме точно между запада и изтока и сме прихванали от двете посоки по малко. Тези жени определено са живели в едни трудни за тях времена, когато жената буквално не е имала право на нищо. Не е имала право да избира какво да прави с живота си, не е имала право да избира с кого  да живее живота си, дали да има деца или не. Тя е имала буквално само задължения и в един момент се появяват едни жени, които решават, че това не е справедливо и малко по-малко започват да завземат територията, така да се каже, иначе запазена за мъжете. И се получава така, че в един момент жените получават право да учат, да работят, да гласуват, да стават депутати, дори да заемат позицията на министър- председател, защо  не. В последното десетилетие станахме свидетели на едни много силни борбени жени, които поведоха цели нации. ...Тези силни жени, те са ни извоювали правото да учим наравно с мъжете, да работим наравно с мъжете и да имаме възможност да се доказваме, въпреки, че все още има какво да се желае в това отношение."


Валентина Вълчева допълва, че жените не трябва да приемат за даденост правата, които са получили, защото при проява на невнимание, могат и да бъдат изгубени. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06