Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е остеопатия

Силвия Велинова, остеотерапевт
Снимка: Петя Генова

Остеопатията е холистична наука, която се занимава с откриването и решаването на проблема. Докато конвенционалната медицина разглежда проблема като локален, то холистичният подход е глобален и обширен. Това обясни остеотерапевтът Силвия Велинова и поясни при кои заболявания се прилага този лечебен метод:


"Терминът произхожда от „остеон“ – кост и „патос“ – страдание, чувство или способността да се разбират тъканите и проблемите на структурно ниво. Но мускулите и тъканите са тези, които дават посока на костите. Тоест, ако има дисфункция на мускул, който е претоварен и друг, който не си върши достатъчно добре функциите, може да предизвика изместване на функциите – на кости на гръбначен стълб, на прешлени и това да доведе до доста неприятни последици. Подходяща е за кости, стави, но не само – ако има изместване на прешлен например, това може да провокира заболяване на орган в коремната кухина, например. Защото нашите вътрешни органи имат директна връзка с прешлените.  

Остеопатията помага и при главоболие, обясни терапевтът: 


"Да, има много хубави техники при главоболие. Защото напрежението, което се трупа там, е наистина огромно. Анатомично погледнато, върху горната част на черепа има една много плътна сухожилна връзка, която е фасция (за това ще говорим след малко) и в челната част, и в тилната част е захваната с мускули. И когато тези мускули са спазмирани, е много вероятно да има главоболие. При отпускане на слепоочната фасция и на черепната апоневроза, човек се чувства доста по-добре.

Ръцете са единственият инструмент, с който терапевтите остеопати боравят. Но това не е масаж. Това е сериозна наука, която у нас не е толкова добре позната. Основателят ѝ е американският лекар Андрю Тейлър Стил, който поставя нейното начало преди малко повече от 100 години."


Освен с лечебна цел, остеопатията може да бъде прилагана и за разкрасяване:


"Остеоестетиката е дял от остеопатията, който цели естетични резултати. Но, за да стигнем до естетиката, първо трябва да подобрим функцията. Т. е. нещата при остеоестетиката се разглеждат също на много дълбоко тъканно ниво като се започне от структурата на черепа, от тила, от деколте, шия, черепна апоневроза и се стигне до фината работа с лицето. Естествено, това е процес, който изисква време и също така е важно за резултатите начинът на живот, емоционалното състояние, начинът на хранене. Това са все фактори, които трябва да бъдат взети под внимание. Но резултатите, които аз наблюдавам при дамите, с които работя, са изключително приятни и много ме радват. Обратната връзка е чудесна."


Силвия Велинова даде и своята рецепта за здрав дух в здраво тяло:


"Обикновено, идвайки при мен, някои пациенти разчитат единствено и само на моята работа, което е чудесно, но не е достатъчно. За да бъде човек здрав, първо той трябва да има лична отговорност към себе си. Т. е. това е начин на живот – как се храни, спортува ли, какво мисли, как действа, какъв е в обществото. Това са все фактори, които са важни. Така че спортувайте, забавлявайте се, смейте се, радвайте се на живота, мислете положително, бъдете добри хора и това със сигурност ще ви кара да се чувствате добре."


Чуйте повече в звуковия файл. 

По публикацията работи: Стефка Павлова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00

Село Периловец е с нов кметски наместник след сигналите за насилие

Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров.  За новото назначение говори кметът на община..

публикувано на 13.05.25 в 13:00

Видинска детска градина празнува юбилей

Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение  Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..

публикувано на 13.05.25 в 12:05

Ваксините срещу варицела и връзката им с деменцията

Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст.  Какво представлява..

публикувано на 13.05.25 в 12:00

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00