КНСБ започва национално проучване за нарушения на трудовите права. Целта е да се установят реалните измерения на проблема. Резултатите ще бъдат обобщени в доклад.
Изпадали ли са в подобна ситуация видинчани и знаят ли какво да предприемат, за да защитят трудовите си права, проверихме с анкета.
„За момента, не. Ако ми се случи, най-вероятно първо трябва да се сезира Инспекцията по труда. След това не знам, честно казано... Не ми се е случвало. Не знам към кого да се обърна, ако се случи... Работила съм в Англия и не мога да ви помогна. Там правата се спазват, не ми се е случвало да имам нарушени трудови права... Не, не ми се е случвало... В момента съм безработна, по-рано не съм имала такива случаи...
Това е много сложен въпрос, защото според мен зависи от естеството на работа. Първо, знаете как има сива икономика, там изобщо не може да става дума за трудови права. В държавните институции смятам, че трудовите права трудно могат да се нарушат, освен ако хората се страхуват да кажат каквото и да е, поради причина да не останат без работа в зависимост от политическите настроения и какво правителство имаме в момента. Лично аз съм потърпевш от това. Аз реагирах, обаче пострадах още повече...“, казаха жители на Видин.
Проучването за нарушения на трудовите права ще се провежда през онлайн платформа, като чрез нея едновременно ще се извършва и консултиране на работниците. Това обясни председателят на Регионалния съвет на КНСБ-Видни Любен Любенов:
"Допитването е под формата на анкета, която включва идентифицираните до момента най-чести нарушения на трудовите права в България и ще позволи постоянно наблюдение на проблемите на работното място. След попълването ѝ работниците и служителите ще получават автоматично правна консултация от платформата по посочените от тях нарушения.
Първият етап от проучването ще продължи до 7 април тази година, след което КНСБ ще оповести обобщените резултати чрез своя Годишен доклад за нарушения на права, свързани с упражняване правото на труд в България.
Освен индивидуални консултации на база посочените нарушения в анкетата, работниците и служителите могат да получат отговори на въпроси, свързани с трудовите права, и чрез вграден чатбот в сайта на КНСБ. Тази онлайн консултация също е безплатна."
Според моментните резултати, най-голям процент от участниците посочват като проблем при започване на работа възлагането им на задачи, които не са част от техните задължения по длъжностна характеристика. По отношение на почивките като проблем работещите посочват това, че почиват по-малко от 12 часа между две смени. След прекратяване на трудовите правоотношения, не се изплаща последната заплата или обезщетение, става ясно още от проучването. Досега най-активни са работещите от София и Стара Загора, най-малко са включилите се от Ямбол, Видин и Враца.
Днес ще ви срещнем с Александрина Попова , родом от Стара Загора, където прекарва първите пет години от живота си. По-късно съдбата я отвежда в Пловдив, където живее близо три десетилетия, а от две години насам е жител на столицата. Интересното е, че любовта я среща в лицето на мъж от Видин, поради което тя с усмивка се определя като "видинска..
Видинчанинът Светослав Евгениев, запален планинар, за когото Радио Видин писа преди две години , че за два дена е изкачил четири алпийски четирихилядника, се завърна от поредното си приключение в Австрия. Планинско катерене е новото предизвикателство, което предприемат той и неговите приятели. Те участват в два сравнително сложни маршрута в..
Две деца от Литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца се класират на първите места в провелия се литературен конкурс за детски магически разказ. Тази година темата беше “Моят полет около света”. За втора поредна година Огняна Илиева печели първо място в конкурса . Огняна е на 12 години, като тази година ще бъде 7...
Църковният храм "Свети Великомъченик Георги" във видинското село Антимово има нужда от спешен ремонт. Покривът тече от години и поврежда стенописите. Мазилката пада, прозорците са изпочупени, казва кметът на населеното място Пламен Станев, който е и дългогодишен председател на местното читалище: " Покривът на храма е в много лошо..
С настъпването на юлските жеги, модата ни изправя пред едно от най-големите си изпитания - това как да изглеждаме и да се чувстваме добре, без да се разтапяме от жега. Ключовата дума е "лекота". През лятото заложете на свободни кройки, естествени материи като лен и памук, и светли, отразяващи слънчевата светлина цветове . Избягвайте синтетиката -..
В разгара на лятото търсим сянка, прохлада и… чешма с питейна вода. А колко от тях всъщност знаем, че съществуват дори в собствения ни град? Оказва се, че вече няколко години има Карта на чешмите в България . Не е новост, говорили сме за нея и с нейната създателка - активистът за по-чиста околна среда - Симона Стилиянова . Но именно..
Слушател на Радио Видин алармира за лошото състояние на третокласен път в участъка от разклона за Арчар до Дреновец. Според Цветан Петров, през средата на юни са извършени дейности по почистване на банкета около шосето, след което машините са подравнили настилката. Въпреки това, участъкът остава в лошо състояние - с компрометирано асфалтово..