Историческият музей в Чипровци открива изложба с непоказвани до момента картини на Георги Павлов-Павлето днес, 24 март. Поводът е 110-ата годишнина от рождението на твореца. Той е бил и винаги ще бъде повод за гордост, каза директорът на музея в Чипровци Анита Комитска.
"Оставя такава диря в българското изобразително изкуство през 20 век, с което наистина се гордеем. Ние с удоволствие откриваме една изложба, наречена "Павлето - непознатият наш" и показваме 20 негови рисунки."
Георги Павлов-Павлето рисува от малък. Още в предучилищна възраст прави първите си рисунки с въглен. Рисуването го следва през целия му живот, а две от творбите му са част от Златния фонд на българското изобразително изкуство. Експозицията, която музеят в Чипровци открива днес, от 11 часа, ще включва различни негови картини, добавя Анита Комитска:
"Графиките, които ние представяме, преди всичко са женски, изображения на момичета и на жени, има и пейзажи, има и изображения на къщи от Чипровци. Павлето очарова със своя чист рисунък, с простотата на изображението си и с дълбочината на чувствата, които той влага."
Освен художник, Георги Павлов-Павлето е и поет, обичан в родния си град и не само. Освен на картините му днес, посетителите на изложбата ще имат възможността да се насладят и на неговите стихове.
"Наши дечица ще рецитират стихове на Павлето. Надявам се да се получи едно прекрасно тържество и каня всички приятели на музея, гости на Чипровци, да дойдат при нас да почетем и да се порадваме на изкуството на Георги Павлов-Павлето. Ще има и хубаво вино, така че на чашка вино след това ще може да слушаме и спомени на негови близки и приятели за живота и творчеството му."
Една от мечтите на местните жители е да имат читалище, което не само да носи името на Павлето, но и да показва постоянно негови творби.
До творчеството на художника-поет може да се докосне всеки, който посети изложбата в музея във времето до фестивала на чипровския килим на 29 април.
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..
Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..