Кметовете на Общини очакват новия парламент и държавния бюджет за 2023 година, за да могат да приемат и бюджети на общините. Как работят Общините в условията на неприет държавен бюджет и ръст в цените?
„Сложно и трудно се работи в тази ситуация. Ние нашата рамка сме я приели в така наречения удължителен бюджет. Но е трудно да работиш, когато са те върнали на 30 декември 2022 година. Това особено важи за капиталовите програми на Общините и за безброй различни ангажименти, които касаят инфлационни процеси и най-вече кариерно развитие на хората, възнаграждения и всичко останало“, каза кметът на Монтана Златко Живков.
Общината не се е отказала от нито един проект и нито една програма, допълни кметът на Монтана. Капиталовите разходи на Общината са на база миналогодишните актуализирани бюджети. Бюджетът, който подготвя служебният кабинет може да бъде приет, може и да не бъде приет от следващите управляващи, в зависимост кой влезе в парламента и каква отговорност ще поеме.
Общинският съвет в Мездра удължи действието на бюджетните плащания, лимити и финансирания на Община Мездра през тази година до приемането на Бюджет 2023 на базата на техните размери, определени за 2022 г. Съгласно разпоредбите на Закона за публичните финанси, при липсата на приет до началото на бюджетната година държавен бюджет, приходите на общината се събират в съответствие с действащите закони, а разходите се извършват в размери не по-големи от размера на разходите за същия период на предходната година, при спазване на фискалните правила.
„Съгласно указанията гласувахме някакви параметри, които не са много сигурни, ама все пак, за да можем да вървим в посока на поръчки, защото иначе пък се губи много време. Основно инфраструктура. С тази цифра, която ни е подадена, разполагаме. Гледаме, че се готви нов бюджет, ама дали ще има нещо нагоре или надолу, не се знае. Ако има надолу, е лошо. Но какво по-надолу от 2022 година, първо тримесечие. Така че продължава хаосът. Работим без никаква перспектива. Същото е с програмите и с проектите“, каза кметът на Мездра Иван Аспарухов.
Община Белоградчик работи с 1/12 от бюджета за миналата година. Общинското ръководство разчита на собствените приходи. Превеждат се ежемесечно субсидиите за издръжка на общинските дейности. Парите не стигат, заяви кметът на Белоградчик Борис Николов:
„Проблем е, че нашите капиталови не може да започнем да ги усвояваме. Той тука си е наш, местен проблем, защото някак си с Общински съвет не можем да се разберем, трудно стават договорките, не се приемат нещата. Високата цена на енергията на всичко е убийствена. Хранителните продукти - по същия начин. Всичко е много тежко и все се надяваме след тези избори да се направи правителство, въпреки че сега правителството, в общи линии, си работи.“
Бюджетът за тази година трябва да бъде с поне 30% по-висок за всички дейности, смята Борис Николов.
С писмо от Министерския съвет се указва на Общините, че могат да приемат размера на капиталовите разходи, като използват миналогодишната база, която е фиксирана за всяка община. На тази основа Общината може да разпредели обектите за ремонти.
„Когато вече получим новия бюджет, той ще бъде със завишени параметри и в капиталовите. Тогава ще направим една актуализация, ще вкараме и нови обекти за работа през тази година. Макар че ще бъде изпълнен на един много по-късен етап. Дори бих казал, че ще прескочим и в следващата година. Да предположим, че месец май някъде се приеме държавният бюджет. Ние ще имаме 30 дни да подготвим нашия, юни, значи през юли някъде според мен очаквано е да приемем нашия бюджет. Докато го приемем, докато тръгнат нещата и процедурите за обществени поръчки и други такива технологични процеси, тогава ние ще забавим изпълнението на тези проекти и ако са вътрешни ремонти, то не пречи да се правят и през ноември, декември. Но, ако е водопровод или асфалтиране на улици, трябва да имаме хубаво време, за да може да работим“, обясни кметът на Ружинци Александър Александров.
Община работи с парите от платените данъци, от услугите, които извършва:
"И в крайна сметка сумите, които при нас пристигат, са много по-малко от тези, които харчим на ден. Очакваме по-сериозна изравнителна субсидия, реално погледнато и минимум 20 процента да бъде увеличен бюджетът на всички общини."
Въз основа на миналогодишния бюджет плюс капиталовите разходи и местните приходи проектобюджетът на Община Бойчиновци е на стойност 15 165 421 лева. За издръжка на местната администрация, кметствата и общината са заделени 6 131 000 лева. Приходите от местни дейности се окачват в размер на 6 560 000 лева.
„И приходи от държавните дейности, дано там да няма някакви проблеми, аномалии и намалявания- 8 601 000. Толкова е било и миналата година. Ние направихме добри местни приходи миналата година и от собствени средства плюс капиталните средства, които са на стойност миналогодишните 841 000 лева, капиталните разходи за общината ще бъдат около 2 000 000 лева“, коментира кметът на Бойчиновци Светлин Сретениев.
Трудно ни е, но ще се справим, коментира кметът на община Медковец Венцислав Евгениев как се справя Общината с условията не неприет държавен бюджет и ръст в цените.
„Трябва да се проявява висш пилотаж, за да може да сглобяваш нещата, особено в общините, в които не се обилни финансовите ресурси и където социалните проблеми са силно изразени. Но ще се справим, нямаме друг избор освен да се справим. Сега, кога ще има нов бюджет, какви ще бъдат неговите параметри това може само да гадаем. Това не е нещо, което сега може някой да го коментира. Имаме очакване и надежда, че поне в някаква степен ще отрази всичките тези лавинообразни процеси, свързани с инфлацията, цени на основни неща, с които ние всеки ден се сблъскваме и ръста на минималната работна заплата, въобще това, че доходите на хората, реално като покупателно способност са редуцирани сериозно. Балансираме на ръба на пропастта и водим битка, особено в населените места, където и едно работно място е важно, да съхраним работните места и да съхраним хората“, заяви кметът на Медковец Венцислав Евгениев.
Какво казаха още по темата кметовете от Северозапада може да чуете в звуковия файл.
37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят. "Повече от..
Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков. "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..