Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от Арчар, Брегово и Ново село представиха обичаи от различни етнически общности

Средно училище „Христо Ботев“ във видинското село Арчар е едно от десетте учебни заведения в България, одобрено от Министерството на образованието и науката, което се включи с дейности по темата „Културното богатство на многообразието“. Техни партньори бяха ученици от Ново село и БреговоЗадачата на децата е да проучат специфични празници и обичаи, характерни за различните общности. Техен помощник и консултант е Сашка Бизеранова, етнограф от Регионалния исторически музей във Видин. Подробности за възстановяването на различните традиции, разказа директорът на училището в Арчар Ширин Шахин:


"Събитието, което проведохме, е заключителна част за най-добра инициатива на ученически съвет. Те си избраха темата, имаме представители на няколко етноса и това беше обединяващото към темата. В рамките на два месеца учениците събираха  легенди и обичаи, избраха си за партньори ученици от училищата в Брегово и Ново село... Основната цел беше да придобият увереност, да работят в екип, да създадат мост между различните етнически групи..."


Учениците разучават торлашката сватба от село Чупрене, обичая "Светец" и гадаене за женитба при власите в Брегово, както и обичая „По кръсти“, който се прави на втория ден на Великден в Ново село. Всяко училище представи пред останалите резултатите от своите изследвания, като всички се включиха в обичая "Кумичене", провел се в Арчар, разказва етнографът Сашка Бизеранова:


"Моята задача беше да подберем най-интересните празници, характерни за ромското население и отбелязването им... Учениците от училището в Арчар бяха подготвили и представиха възстановка на обичая "Кумичене"... Избрахме да бъдат проучени Василовден, Атанасовден, Тодоровден, обичаите около "Лазаруване", "Кумичене" и Гергьовден. Проучването го направиха самите деца. Те поискаха да проучат и ромската сватба. За мен се получи един неочакван резултат, защото учениците бяха подходили много старателно, задълбочено и бяха записали материали от своите баби и дядовци... Направихме възстановка на обичая "Кумичене". Включиха се девойките от гостуващите общини Брегово и Ново село. Закичени с венци, с кошнички, с обредни кукли и с цветя всички се отправиха към река Арчарица, където под звуците на лазарски и връбнишки песни бяха пуснати залчета от хлябовете-кукли, белязани по различен начин, по течението на реката. Най-напред заплува залчето на девойка от Брегово и тя бе избрана за кумица. Други две моми направиха столче, взеха на ръце „кумицата“, а останалите започнаха да ѝ пеят песни... Това обучение показа пъстра палитра и многообразие, което е свързано с обичаите в нашия регион..."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16