Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Дългоделци: Младите избягаха в чужбина, а ние загубихме децата си

Днес сме на гости в село Дългоделци. То се намира в община Якимово, в близост до Монтана и на 35 км от Лом. 
Тук се разказва, че когато Аспарух тръгвал за сражение с византийците на юг, той минал през Дългоделци. Още съществува мястото, наречено "Аспаруховия вал", който всъщност е единственото запазено място от границата между България и Византия от 681 г. 
В селото е съхранена къщата, построена в необароков стил, в която няколко пъти е отсядал цар Борис III със съпругата си царица Йоана Савойска. Той често посещавал селото заедно със свои придворни, за да ловува в местността Дръмките. Царят е посветил в звание и няколко почетни царски офицери от село Дългоделци.
Историята на селото е интересна, но ежедневието на хората днес не е леко. Оказва се, че липсата на работа и възможности за препитание води до обезлюдяване на селото, а често местните се оплакват и от кражби. 
Проблеми има всякакви, но най-големият от тях е, че няма никаква работа, коментират местните.
"Разбира се, че в магазина имаме тетрадка с вересии. Тук хората са много бедни. Местните нямат работа и нямат пари. Затова и заведението е празно. Дойде някой и иска вересия. Дадеш му, а после няма откъде да върне и почваме да се овикваме... Трябва да има работни места, защото хората трябва да има откъде да се изхранват. Кметът трябва да е по-активен, но и той какво може да направи. Ние нито имаме завод, нито нищо... Трябва да има човек, който да се застъпи за това, да ръководи. А при нас всеки се свива, всеки е настрана, тоя, който ни ръководи гледа себе си повече и това е... Какво искаме, ли? Ами да има повече внимание за селата. Хората ни избягаха. Всеки търси работа. Младите хора отидоха по държавите, а ние загубихме децата си. Тук възрастните останахме сами. Сами да се борим с беднотията... В селото имаме лекар, но той идва само за два часа. През нощта нямаме лекар и е ад. Откупуваш кола, ако ти се налага и отиваш в града... Търсим работа в селото, ама има ли такава? Няма значение каква е - и в земеделието, и в строителството- само да има. Работя това, за което ме извикат - копая, зидам. С това се издържам. Развлечения, ли?Какви развлечения като нямам пари... Народ тук няма - избяга по държавите. Обикновено отиват в Англия и в Германия. Моите деца са в Англия, работят в някаква фабрика... Младите бягат по държавите. Някои от тях се прибират, но няма работа, не им върви и се връщат... "
В Дългоделци съществува конгрешанска църковна общност, част от Съюза на Евангелските съборни църкви. Тук в делничните дни се приготвя обяд за бедните и за възрастните хора. 
Дългоделци не се различава от много други села в Северозападна България, обяснява общинският кмет, Георги Георгиев:
"За съжаление, жителите не само на Дългоделци, но и на община Якимово намаляват с всеки изминал ден. Хората в Дългоделци живеят трудно. Единственият поминък, който имат, е земеделието, бизнесът е слабо развит. За съжаление, през последните две години не можем да се похвалим с някакви по-големи проекти, които да реализираме. През 2020 година успяхме да подновим част от водопроводната мрежа, това беше и условието на АПИ (Агенция "Пътна инфраструктура"-бел.ред.), за да се преасфалтира главната улица, която беше в трагично състояние. Другото, което предстои в "светлото бъдеще" е евентуалното преасфалтиране на улици, след като сме подменили по-голямата част от водопроводната мрежа. Кандидатстваме с различни проекти по различни програми...
Престъпността е като навсякъде - престъпленията са предимно битови. По-тежки престъпления не са реализирани поне през последната година... 
По отношение на социалната политика, то Община Якимово поддържа програми и кандидатстваме по няколко проекта. Имаме Домашен социален патронаж, имаме "Топъл обяд", доскоро имахме и патронажна грижа, но приключи. Сега пък имаме "Грижа за дома", имаме лични асистенти...
В Дългоделци навремето имаше училище, но, за съжаление, през 2003 година заради малкия брой ученици се наложи да го слеем с училището в Якимово. Осигурили сме транспорт и храна на учениците, които пътуват всеки ден до административния център...
За съжаление, аптека нямаме не само в Дългоделци, но и на територията на цялата община. Тя бе закрита преди 4 години заради липса на жители и оборот, съответно. Положително е обаче, че във всяко населено място има личен лекар", допълни Георги Георгиев.
Целите разговори с Георги Георгиев и жители на Дългоделци - в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00