Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят филма "Човеци" в селата край Враца

Снимка: Жоро Александров

Общественикът Христо Илиев организира прожекции на филма "Човеци" по селата край Враца. Авторът на документалната лента иска да даде повече знания на хората в малките населени места.

Първите, които са проявили интерес към прожекциите, са били кметовете на Бели извор – Кирил Илиев, и на Челопек – Тихомир Тошев.

"Филмът възникна така, че се срещам с много млади хора и голяма част от тях, за жалост, не знаят историята си. Нехаят за личностите от културния и духовния живот на нашият град Враца и това ме накара да направя този филм и в него да сложа човеци - хора, които работят това, което правят със сърцето и душата си. И затова сложих хора от града, които милеят за родното. Хората, които участват във филма, са: доц. д-р Нарцис Торбов, той е историк и археолог; Куман Жеков е грънчар; отец Димитър от църквата "Св. Николай"; Николай Евтимов; Петър Серпионов. И аз ще участвам във филма. Знаете в днешно време е много трудно да накараш един млад човек да отвори книга и да чете. Затова правя тези филми, затова правя тези лекторски срещи, за да може повече млади хора да ги накараме да обичат историята си, да ги накараме да отворят и да прочетат. Защото ние, хората от Северозапада, сме дали много на България и много на света. В този район са се родили изключителни хора", каза Христо Илиев

Филмът ще бъде показан в Бели извор днес, 20 април, от 17.30 часа. Два дни по-късно, на 22 април, от 10 часа, лентата ще се завърти и в планинското село над Враца Челопек.

Христо Илиев напомни, че прожекциите са напълно безплатни и се реализират със съдействието на кметовете на двете села.


Повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 28 юли 2025 година

След силната  градушка  вчера в кулското село Старопатица и тежката обстановка, 24 часа без електричество, електроподаването беше възстановено към 18 часа.  След проливния дъжд и силната  градушка вчера ситуацията в село Старопатица остава усложнена. Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева - от 101 на 99 лева.  Това обяви..

публикувано на 28.07.25 в 18:00

Ситуациата в Старопатица остава усложнена

След силната  градушка  вчера в кулското село Старопатица и тежката обстановка, 24 часа без електричество се очаква електроподаването да бъде възстановено, каза за Радио Видин кмета на селото Николай Николов: „Сменихме един от стълбовете, другите четири няма да ги сменяме за сега, очакваме да включат тока вече. Докарани са метални пилони за смяна,..

публикувано на 28.07.25 в 17:25

Прокуратурата разследва опит за убийство в Лехчево

Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота. Извършителят, който впоследствие се е самоубил, е криминално проявен. Не е имало изстрели срещу полицаи.  Окръжният прокурор и директорът на полицията в Монтана дадоха брифинг, за да изнесат точна информация по случая.  Водят се действия по разследване за опит за..

публикувано на 28.07.25 в 14:48

Мъж от Трайково е задържан за заплаха срещу майка си

По искане на Районна прокуратура - Монтана съдът взе мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 52-годишен мъж, привлечен в качеството на обвиняем за закана с убийство. Престъпното деяние е извършено в условията на домашно насилие, като е установено, че на 22 срещу 23 юли в с. Трайково, община Лом, обвиняемият се е заканил с убийство на майка..

публикувано на 28.07.25 в 14:39

Симфониета-Враца ще представи "Кармина Бурана" във Велико Търново

Знаменитата сценична кантата за солисти, хор и оркестър "Кармина Бурана" от Карл Орф ще бъде представена от Симфониета-Враца във Велико Търново. А различното този път в спектакъл е това, че в него участие ще вземат 120 души от различни краища на страната и чужбина, обясни Христо Павлов - директор и диригент на културния институт в града под Околчица..

публикувано на 28.07.25 в 14:13
Драматично-куклен театър - Враца

Театърът във Враца обяви част от репертоара за новия сезон

Определиха част от новите заглавия, по които ще работи през новия творчески сезон Драматично-кукленият театър във Враца. През изминалия трупата реализира 9 проекта, от които 4 за деца и 5 за възрастни. От ръководството на театъра отчетоха изминалия сезон като изключително успешен, а серията от турнета срещнаха спектаклите с публиката от Видин до..

публикувано на 28.07.25 в 14:00

Вършец отбелязва с богата програма Празника на курорта, минералната вода и Балкана

Традиция е Вършец да чества  Празник на курорта, минералната вода и Балкана  с разнообразна и продължителна програма, която трае през юли и август. Тя включва кино вечери в амфитеатъра всяка неделя, като тази година акцент са най-добрите нови български заглавия. Като част от събитията бе двудневното спортно състезание Вършец Рън и Вършец УЛТРА /..

публикувано на 28.07.25 в 13:00