Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт: Енергийното и техническо обследване на сградите трябва да се прави от различни фирми

Снимка: Светослав Цветанов

Енергийното и техническо обследване на сградите, които кандидатстват по програмата за саниране с европейски средства, трябва да се прави от две различни, независими фирми. Това обясни за Радио ВИДИН Валентина Узунова, председател на Камарата на енергийните одитори в България. Според нея, също много важно е, сдруженията на сградите и енергийните и техническите одитори да работят в синхрон.

"Това, което правят нашите членове е да обясняват детайлно какво хората трябва да очакват, какво трябва да изпълнят, каква информация предварително трябва да подготвят и какво съдействие се очаква от тях. Например, дали един жилищен блок отговаря на условията на програмата, защото не всички жилищни блокове могат да се включат в тази програма. Ние много подробно обясняваме, че тази програма е направена за големите жилищни сгради. Сгради, които са над 5000 квадрата. Най-високите точки се формират от няколкото критерия, които са обявени по програмата. Четири или пет критерия касаят сгради, които са с над 5000 квадрата разгъната застроена площ. Това особено е важно за по-големите градове, каквито са Видин, Враца, Русе, Пловдив, София, Бургас, Варна и други градове. 

Бюджетът за всяка община е определен и също така има една определена стойност за изпълнение на строително-монтажните работи, която е около 300 лева. Тя е пределна стойност, която ще се поема от програмата. И беше много лесно, освен енергийните одитори и общините да се включат в една своеобразна информационна кампания - да обяснят на хората колко блока имат шанс да влязат в тази програма или поне да следят колко сдружения са създадени, в тези сдружения собственици на какви сгради са като разгъната застроена площ и да обясняват, ако има вече някакъв пределен лимит с малки резерви, да обясняват на хората, че нямат шанс за включване в тази програма, а имат шанс за следващи програми. Това нещо за съжаление обаче не се прави от общините, правим го ние, като енергийни одитори.

Ние искаме хората да взимат осъзнати решения при възлагането на енергийни обследвания и технически паспорти на сградите.

Какви решения трябва да вземе едно сдружение по отношение на енергийното и техническото обследване?

"Те трябва да си изберат енергиен одитор и фирма, която да извърши техническото заснемане и техническия паспорт. Съгласно Директивата за енергийните характеристики на сградите, енергийното обследване трябва да се прави по независим начин. Това значи, че не може един и същи екип да извърши енергийното обследване и сертифициране, и да направи техническия паспорт... Само тогава ние ще имаме гаранция за свършена наистина добре работа."

Какво представлява техническият паспорт?

Технически паспорт на сграда е документ, който включва техническите характеристики на сградата, инструкции за експлоатация, ремонт и отразява всички извършени строителни и монтажни работи след въвеждането на сградата в експлоатация (§5, т.64 от ЗУТ).

Паспортът съдържа данни за строежа, за основните му характеристики, мерките за поддържане, срокове за извършване на ремонти, както указания и инструкции за безопасна експлоатация.

Какво представлява енергийният сертификат?

Енергийният сертификат показва класа на енергийна ефективност на сградата и дава препоръки за подобрения с цел по-добра енергийна ефективност, както и какъв клас може да се постигне с тях.

Класифицирането на сградите в зависимост от съответния клас на енергопотребление - от клас А (високоефективен) до клас G (нискоефективен), се извършва в съответствие със скалата на класовете на енергопотребление съгласно наредбата по чл. 15, ал. 3 ЗЕЕ.

Не се препоръчва да се изпълняват предписани мерки за енергийна ефективност, преди да е направен техническият паспорт и да е изяснено цялостното състояние на сградата, съветват още експертите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

250 хиляди са зимуващите водолюбиви птици у нас

Готови са резултатите от 49-тото Среднозимно преброяване на водолюбивите птици у нас. Преброени са 90 вида с обща численост 249 958 индивида.  За сравнение през миналата година са били регистрирани 97 вида с обща численост от 280 956 индивида.  В рамките на 4 дни- от 16 до 19 януари, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на..

публикувано на 23.01.25 в 14:51

Кои са "невидимите" услуги на дивата природа

Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание. Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас- хората.  "Хората много..

публикувано на 23.01.25 в 14:46

С успешен туристически сезон за 2024 година се похвали Община Видин

Повече туристи са посетили туристическите обекти в община Видин през миналата 2024 година. Замъкът "Баба Вида" е най-посещаваният туристически обект с над 57 хиляди души, което е приблизително с 20 хиляди повече от предходната година. Над 91 хиляди са туристите, които са минали през музейните обекти и туристическите атракции. Реализираните..

публикувано на 23.01.25 в 14:41

Шофьори са разтревожени заради липсата на мантинели на видинския булевард

Шофьори сигнализираха за проблем с пътната безопасност на булевард "Панония" във Видин. Според тях липсата на предпазни огради, така наречените мантинели, разделящи двете пътни платна, е проблем, защото пешеходци пресичат нерегламентирано по цялото протежение на булеварда, което носи риск от инциденти. Друг проблем, който шофьорите посочват е..

публикувано на 23.01.25 в 13:58

В "Музикална зона" на 23 януари 2025 слушаме 40 Fingers

Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..

публикувано на 23.01.25 в 09:00
Наталия Делионова (вляво) със семейството си

Майка на три деца от Монтана се нуждае спешно от помощ за лечение

Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция.  Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...

публикувано на 22.01.25 в 14:38

Ще спаси ли приватизацията болницата в Белоградчик?

Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит.  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..

публикувано на 22.01.25 в 14:00