Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как България загуби своя параклис до Божи гроб

На Светла сряда ще посетим Базиликата "Възкресение Христово" в Йерусалим, за да разберем, как изгубихме нашия параклис там. Това е един от първите християнски храмове в света, построен на мястото, където според преданието е разпнат, погребан, а сетне и възкръснал Иисус Христос. Точно в този храм в съботата срещу Великден вярващите станаха свидетели на най-голямото тайнство на църквата - слизането на Благодатния огън.

Първата църква на Божи гроб е издигната през 335 г. по инициатива на света Елена - откривателката на Животворния кръст и майка на Св. Константин Велики.

По разкази на монаси става ясно, че българите са били сред първите народи със свое храмово пространство непосредствено до Божи гроб. 

В своите спомени от Йерусалим през 1858 г. родният възрожденец Димитър Паничков предава разказа на български свещеник, според когото още по времето на цар Симеон Велики в Светия град е съществувал и голям български манастир "Свети Симеон".

Когато Йерусалим бива завладян от кръстоносците, в голямата църква над Божи гроб "различни народности" имали вече свои "параклиси и вътрешни църкви". Това пише немският монах Йоан Вюрцбургски след посещението си в Йерусалим между 1160 и 1170 г. В списъка на народите, имащи параклиси при Божи гроб, той поставя българите на второ място след гърците.

В своето "Описание на Светите места“ руският търговец и дипломат Василий Позняков пише: "...И пред малката църква на гроба стои български престол (олтар) и над него ден и нощ гори кандило."

Именно в този български навремето храм са се намирали изсечени в скалата гробовете на Свети Йосиф Ариматейски и Свети Никодим- наричани тайните ученици на Христа, които са свалили тялото му от кръста и са го положили в гробницата. 

Георги Милков
Как губим българския параклис в Базиликата "Възкресение Христово", разказва роденият във Видин известен журналист, пътешественик, издател и водещ на "Религията днес", Георги Милков, който многократно е посещавал Йерусалим и Божи гроб.

"Това е една много дълга история. Ние съдим по останали исторически данни за това, че сме имали такъв параклис и знаем точното място, на което се е намирал от свидетелството на един пратеник на руския цар Иван Грозни при Йерусалимския патриарх. Това е свидетелство от 1583 година, а пратеникът се казва Трифон Коробейников. Той пише, че до самия гроб е имало голяма българска църква, в която са се намрали гробовете на Свети Йосиф Ариматейски и Свети Никодим. Този пратеник, описвайки цялата архитектура и развитието на храма по това време, обяснява много подробно за българския параклис и дори уточнява, че там горели 15 златни кандила...

Защо нямаме вече български параклис там, е отговор, който също се нуждае от малко историечски препратки. Всъщност, след погиването на Търновската патриаршия, тоест, след падането на Втората българска държава и превземането й от османците, а след това и краят на Охридската епископия, се оказва, че българите вече нямат своя църква. И трябва да мине доста време, за да възстановим своята църковна независимост. В тези векове, в които не сме имали своя църква, сме загубили и присъствието си в Базиликата "Възкресение Христово". И това е съвсем накратко историята за българския параклис до Божи гроб..."

Защо е почти невъзможно да възстановим този българския параклис и подробности за Йерусалим- в продължението на разговора с Георги Милков в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Врачански митрополит Григорий

Рождественско послание на Врачанския митрополит Григорий

Христос се роди! Прославете Го! Възлюбени в Господа чеда на светата Врачанска епархия, Днес, когато празнуваме раждането по плът на нашия Спасител Иисус Христос, прославяме Господа и възкликваме: „Бог е с нас” (Ис. 8:10; Мат. 1:23). Сърцата ни са обзети от чувство на радост, благодарност и удивление, защото Той дойде в света, за да извърши..

публикувано на 25.12.24 в 00:05

Във Видин пресъздадоха обичаите за Бъдни вечер

Традиционният фолклорен събор "Бъдник" събра на площад "Бдинци" във Видин читалища от областта, жители и гости на града. По време на 16-тото издание на проявата беше украсена двуметровата сурвачка, бяха пресъздадени автентични обичаи, деца месиха коледни краваи. По традиция бе организиран и конкурс за обреден хляб, тази година с първо място бе..

публикувано на 24.12.24 в 14:30

Две песни на певец от Северозапада са включени във филма "Почивката"

Певецът от българския Северозапад, Валентин Велчев от Враца,  се съгласи две негови песни да бъдат включени в новия български филм  "Почивката".   Двете песни са  "От Враца до Дунава" и "Аз съм Валентин".  Жанрът на новия филм е комедиен, в него участват актьорите Димитър Кирязов и Силвия Йорданова, познати ни от поредицата "Светът на..

публикувано на 24.12.24 в 12:00

Защо пазаруваме "като за последно" по празниците

Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред  коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..

публикувано на 23.12.24 в 17:00

Децата и празниците: Как да намалим фокуса върху материалното

Забелязали ли сте как през празниците всичко сякаш се върти около подаръците ? Особено при децата - чакат с нетърпение големите кутии под елхата.   Понякога това може да засенчи истинската магия на празника . Но пък подаръците не са само материални неща - те носят послание, грижа, внимание.  Децата често не осъзнават това. За тях подаръкът..

публикувано на 23.12.24 в 16:00

След 30 години чакане: Жители на Видин с нов достъп до домовете си

През октомври ви разказахме за дългогодишния проблем на жителите от няколко жилищни блока във Видин, които нямаха осигурен достъп до улица . С разрешаването на този казус се зае Мартин Цеков , един от жителите в засегнатите сгради, който успя да привлече вниманието на институциите. След месеци на усилия и забавяния, сред които и..

публикувано на 23.12.24 в 15:00

Инспектори засилват контрола върху храните за празниците

Подготовката за празниците върви с пълна сила - трапезите се пълнят, а пазаруването на храни достига своя пик. Магазините са оживени, пазарите - препълнени с хора, които търсят най-доброто за празничната си трапеза . Именно сега от Българската агенция по безопасност на храните засилват контрола върху предлаганите продукти. Целта е..

публикувано на 23.12.24 в 13:59