Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Салаш вече не чакат обещания граничен пункт със Сърбия

Днес виртуално ще сме в село Салаш, в община Белоградчк, на границата със Сърбия. До него се стига по недотам добър път, а и друго не се очаква, като се има предвид обезлюдяването на този район, което личи дори от неподрязаните отстрани на пътя храсти. Как постепенно западат населените места от този край и как върви живота тук, независимо от всичко, разказва кметският наместник на Салаш, Румяна Алексиева, която заема този пост вече трети мандат:

"Младите хора тук останаха съвсем малко. Останалите са възрастни и болни. Аз като кмет имам само едно едно момиче, което е на 44 години. Тя е на 14 -дневка към Общината. В Дома за възрастни с деменция в селото също има работници. Доста от тях дойдоха очаче от Белоградчик, защото в Салаш няма подходяща работна ръка. Работа друга няма, но пък и никой не се връща на село... 

А и как да се върнат. Инфраструктурата ни е много лоша. Пътя към селото трябваше да го ремонтират още през 2014 година. Тогава направихме първата копка на международния път през прохода към Сърбия и трябваше да се почне още от Филипови кошари насам да се асфалтира. Какво направиха- не знам. Започнаха от началото на селото и нищо не направиха. Извадиха ни само хубавите бордюри, които бяха от дялан камък, после сложиха някакви плочки на тратоара, между тях пък избуя трева още на втората година, защото не са фугирани- те цимента го слагаха на сухо. Не знам-. нито път се прави- нищо. Няколко пъти дори писах и писмо до Пътно управление Белоградчик да изчистят надвисналите клони над пътя и храстите- то на някои места от пътя вече има само едно платно. Никой нищо не направи... 

За граничния пункт какво да кажа. Когато почнаха през 2014 година бях оптимист. Всички по-възрастни ми казваха, че няма да бъде построен път и граничен пункт, аз пък ги убеждавах, че ще бъдат построени. Оказа се, че нищо не беше направено и занапред най-вероятно също нищо няма да бъде направено..."

Старият Граничен контролно-пропускателен пункт в Белоградчишкия проход на запад от селото е закрит през 1960 г. С това постоянната връзка между България и Сърбия през Салаш е прекъсната и селото запа̀да. Хората започват да го напускат към 1960 г. Останали без поминък, те търсят спасение в големите градове, най-много в най-близкия Белоградчик. Днес къщите пустеят и се рушат. Заради изселването, през 1973 е закрито и училището, което днес е превърнато в старчески дом.

Лек лъч надежда се появява през 1994 г., когато правителството на Жан Виденов решава да възстанови пункта. Отпуснати са първите средства за проектиране на път от селото до границата. Процесът спира при следващото правителство на СДС.
 
През 2007 г. по време на едно военно учение край границата президентите на двете страни, тогава Георги Първанов и Борис Тадич, подписват ново споразумение за отваряне на пункт в прохода "Кадъ боаз". Но до 2014 г. не е направено нищо и от двете страни на границата. С това социално-икономически спад в Салаш се задълбочава.

Независимо от лошия път и липсата на граничен пункт, хората от двете страни на границата продължават всяко лято да се събират на прохода в местността "Корито" между селата Салаш и Ново Корито в Сърбия. Тогава границата между България и Сърбия се отваря, за да се проведе българо-сръбски събор. Събитието датира от 1925 година, като нашите предци са го свързвали със Свети великомъченик Прокопий. Това е единственият събор на българо-сръбската граница, който по традиция се отбелязва всяка година в предпоследната събота и неделя на месец юли.

Провеждането му става възможно след подписването на официално споразумение от смесената българо-сръбска комисия. Организатори на събитието са общините Белоградчик и Княжевац. Уточнява се културната програма, привеждането на терена и пътната инфраструктура в необходимия им вид, захранването с питейна вода, електроенергия, медицинско осигуряване, противопожарна защита и други дейности. Много духови оркестри и самодейни състави представят автентичен и обработен фолклор. 

Дали държавата ще се погрижи за населените места от пограничните райони, предстои да видим. Много от хората обаче в този регион не вярват нещо да се промени и с носталгия си спомнят за едни други времена от тяхната младост, когато къщите били пълни с народ, а оборите - с добитък. 

Цялото интервю с кметския наместник Румяна Алексиева и мнения на местни хора за живота в Салаш- в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28