Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Салаш вече не чакат обещания граничен пункт със Сърбия

Днес виртуално ще сме в село Салаш, в община Белоградчк, на границата със Сърбия. До него се стига по недотам добър път, а и друго не се очаква, като се има предвид обезлюдяването на този район, което личи дори от неподрязаните отстрани на пътя храсти. Как постепенно западат населените места от този край и как върви живота тук, независимо от всичко, разказва кметският наместник на Салаш, Румяна Алексиева, която заема този пост вече трети мандат:

"Младите хора тук останаха съвсем малко. Останалите са възрастни и болни. Аз като кмет имам само едно едно момиче, което е на 44 години. Тя е на 14 -дневка към Общината. В Дома за възрастни с деменция в селото също има работници. Доста от тях дойдоха очаче от Белоградчик, защото в Салаш няма подходяща работна ръка. Работа друга няма, но пък и никой не се връща на село... 

А и как да се върнат. Инфраструктурата ни е много лоша. Пътя към селото трябваше да го ремонтират още през 2014 година. Тогава направихме първата копка на международния път през прохода към Сърбия и трябваше да се почне още от Филипови кошари насам да се асфалтира. Какво направиха- не знам. Започнаха от началото на селото и нищо не направиха. Извадиха ни само хубавите бордюри, които бяха от дялан камък, после сложиха някакви плочки на тратоара, между тях пък избуя трева още на втората година, защото не са фугирани- те цимента го слагаха на сухо. Не знам-. нито път се прави- нищо. Няколко пъти дори писах и писмо до Пътно управление Белоградчик да изчистят надвисналите клони над пътя и храстите- то на някои места от пътя вече има само едно платно. Никой нищо не направи... 

За граничния пункт какво да кажа. Когато почнаха през 2014 година бях оптимист. Всички по-възрастни ми казваха, че няма да бъде построен път и граничен пункт, аз пък ги убеждавах, че ще бъдат построени. Оказа се, че нищо не беше направено и занапред най-вероятно също нищо няма да бъде направено..."

Старият Граничен контролно-пропускателен пункт в Белоградчишкия проход на запад от селото е закрит през 1960 г. С това постоянната връзка между България и Сърбия през Салаш е прекъсната и селото запа̀да. Хората започват да го напускат към 1960 г. Останали без поминък, те търсят спасение в големите градове, най-много в най-близкия Белоградчик. Днес къщите пустеят и се рушат. Заради изселването, през 1973 е закрито и училището, което днес е превърнато в старчески дом.

Лек лъч надежда се появява през 1994 г., когато правителството на Жан Виденов решава да възстанови пункта. Отпуснати са първите средства за проектиране на път от селото до границата. Процесът спира при следващото правителство на СДС.
 
През 2007 г. по време на едно военно учение край границата президентите на двете страни, тогава Георги Първанов и Борис Тадич, подписват ново споразумение за отваряне на пункт в прохода "Кадъ боаз". Но до 2014 г. не е направено нищо и от двете страни на границата. С това социално-икономически спад в Салаш се задълбочава.

Независимо от лошия път и липсата на граничен пункт, хората от двете страни на границата продължават всяко лято да се събират на прохода в местността "Корито" между селата Салаш и Ново Корито в Сърбия. Тогава границата между България и Сърбия се отваря, за да се проведе българо-сръбски събор. Събитието датира от 1925 година, като нашите предци са го свързвали със Свети великомъченик Прокопий. Това е единственият събор на българо-сръбската граница, който по традиция се отбелязва всяка година в предпоследната събота и неделя на месец юли.

Провеждането му става възможно след подписването на официално споразумение от смесената българо-сръбска комисия. Организатори на събитието са общините Белоградчик и Княжевац. Уточнява се културната програма, привеждането на терена и пътната инфраструктура в необходимия им вид, захранването с питейна вода, електроенергия, медицинско осигуряване, противопожарна защита и други дейности. Много духови оркестри и самодейни състави представят автентичен и обработен фолклор. 

Дали държавата ще се погрижи за населените места от пограничните райони, предстои да видим. Много от хората обаче в този регион не вярват нещо да се промени и с носталгия си спомнят за едни други времена от тяхната младост, когато къщите били пълни с народ, а оборите - с добитък. 

Цялото интервю с кметския наместник Румяна Алексиева и мнения на местни хора за живота в Салаш- в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45