На 15-ти май отбелязваме Международния ден на семейството. Празникът официално се чества от 1994 г. и на днешния ден всеки посвоему демонстрира признателност и обич към своите близки. Представата за семейство за всеки е различна. В последните години много млади хора предпочитат да живеят на семейни начела без да сключват граждански и църковен брак, други пък считат, че бракът е скрепяващият семейството елемент.
За Норка и Марчо семейството е низ от постоянство и компромиси, така те съхраняват своето вече 55 години.
"Като че ли вече бракът не се гледа. Повече от 50-60 процента от младите са без брак. Като че е модерно това време. Имам наблюдения, по телевизията гледам, от познати знам, повечето живеят така- на семейни начала. Никой не може да ги задължи, те така решават. Младите го решават това... Излишно е и голямата сватба, че да се покажат пред хората. И навремето бяха големи сватбите, но всичко си е било домашно, не е било така скъпо. Сега по ресторанти, по заведения- излиза много скъпо... Нашата сватба не е била голяма, но нормално за село. В училището си имаше стол и се правеше там. Някъде стотина човека бяхме. - споделя 73-годишната Нора.
Според Марчо, който е почти на 80 години, проблемът в обществото днес е разклатената ценностна система. По думите му, няма ли човек ценности, няма ли морал, няма как да пребъде и като личност. А не е ли човек изграден като личност, то няма как да създаде и съхрани едно семейство.
"Всичките норми на живот сега са обърнати обратно. Няма задължения, няма такова нещо. Сега има ново разбиране. Няма ги вече моралните норми на живот. Ние грешно разбиране това, което е на Запад. Аз като ходих в Испания, там, на улицата, да не поздравиш някого, те го смятат за обида, докато в България не е така. Как да говорим и за нещо друго, което го няма изградено в обществото. Новото общество е на разпадане. А как сме живели ние- ние сме живели добре, ама сега не знам младите как ще го докарат"- разказва Марчо.
Денят на семейството е обявен през 1993 г. от Генералната асамблея на ООН с решение на Общото събрание на ООН от 20 септември 1993 г. Всяка година той се провежда под различен надслов и се организират редица семейни занимания: кулинарни конкурси, спортни състезания, викторини и др.
Наематели на общински жилища във Видин днес излязоха на мирен протест пред сградата на Общината. Повод за недоволството им е взетото през месец май решение на Общинския съвет да бъдат увеличени наемите им с около 300%. Част от наемателите твърдят, че тази сума е непосилна и днес поискаха среща с кмета Цветан Ценков, за да обсъдят възможностите..
Кога ще приключи строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я през 2018 година преподавателят по теология в Пловдивския университет Ивелина Николова и..
Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..