Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Лаковски: "С времето пасивната сграда дава икономия"

Снимка: Pixabay

Когато говорим за климата, няма как да не засегнем строителството и въвеждането на енергийно ефективни мерки в домовете- за да намалим разходите за отопление и охлаждане, да подобрим жизнения комфорт и естествено финансовото положение. Пасивна сграда е едно от решенията за проблемите с климата. Това е стандарт от мерки, на които трябва да отговаря една сграда, основан на няколко основни принципа. 

"Има различни мерки, които трябва да бъдат приложени и няколко основни изисквания, на които трябва да отговаря една къща, за да бъде сертифицирана по този начин. На първо време това е много добрата изолация, по- голяма от тази, която е нормативно изискуема в момента в България. Второто изискване е за липса на термомостове. Третото изискване е общата консумация на енергия, нужна за отопление на сградата да не надхвърля 15 киловатчаса на квадратен метър годишно", каза архитект Красимир Лаковски.

Друго от изискванията е обща годишна консумация на енергия. Последното изискване е за въздухонепроницаемост на конструкцията на сградата. Идеята е въздухът, който влиза в помещенията, обитавани от хората, да бъде филтриран и да бъде с точно определени показатели като температура и влажност, които от една страна да осигуряват комфорта, от друга страна- да не водят до разхищаване на енергия. За да се постигне това има няколко типа мерки.

"Първата група от такива мерки това са архитектурни, които изискват по- компактна форма на сградата, защото колкото по- малка е повърхността към околната среда, толкова по- малки са сградите. Второ- много добра изолация, която в общия случай е около два пъти по- голяма дебелина от тази, която се изисква за стандартна къща. Трето- специални прозорци, които осигуряват по- добра изолация и никакви загуби от преминаване на въздух покрай тях. И последното, за осигуряването на вентилацията, която е задължителна, тъй като сградата е въздухонепроницаемост пък човек се нуждае от пресен въздух вътре, това се осигурява механично чрез вентилационна система, тя е задължителна за една пасивна сграда", допълни архитект Лаковски.

В общия случай пасивната къща, ако е по-малка като площ и обем, може дори да не се нуждае от отоплителна инсталация, но в повечето случаи се предвижда, особено в такъв климат като нашия, някаква отоплителна инсталация. Постигането на този стандарт- сертифицирането на една сграда като пасивна, може да бъде приложен както към нова сграда, така и към съществуваща. 

Първата пасивна сграда е направена в Дармщад, Германия и този стандарт първоначално е разработен за умерения климат, но могат да бъдат изграждани и в райони с друг климат. Пасивни сгради вече има на всички континенти, без Антарктида и всяка година те стават все повече. Пасивната сграда, за да бъде ефективна, тя трябва да бъде обитавана, тъй като колкото повече време пребиваваме в нея, толкова по- големи икономии ние правим от сметките, допълни Красимир Лаковски.

Около 10% е по- скъпа пасивната сграда като строителна стойност от една стандартна сграда. Въпрос на сметки е за колко време разликата щ се изплати от икономиите по време на експлоатацията на сградата. Освен икономии, една пасивна сграда осигурява по- добър комфорт на обитаване. 

И в България има пасивни къщи. За да бъде изградена една сграда по този стандарт, тя трябва да бъде проектирана по съответната методика и със съответния софтуер, който е разработен. Проектантът също трябва да може да работи с него и да е преминал обучение. В България няма данъчни облекчения или други стимули да сертифицираш една сграда като пасивна.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00