Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майски краеведски четения се проведоха в Мездра

4
Снимка: Община Мездра

В рамките на традиционните Празници на културата "Мездра-май" се проведоха Дванадесети майски краеведски четения, съобщиха от общинската администрация. Организатор на събитието е Краеведското дружество към НЧ "Просвета 1925" - Мездра. Форумът бе открит от ученици от IV "б  клас в ОУ "Христо Ботев" - Мездра, които изнесоха художествено-публицистичен рецитал под наслов "Христо Ботев - патронът на моето училище". Представени бяха презентациите "Виртуален албум "100 години гимназиално образование в Мездра" на Цветелина Стоянова и Данаил Димитров - преподаватели в СУ "Иван Вазов" - Мездра, и "Виртуална разходка в ОУ "Св. св. Кирил и Методий" - Мездра", подготвена от ученици от VI клас.

Всички участници в четенията получиха грамоти за принос към съхраняването на знания за родния край и илюстрованите книжки "Археологически комплекс "Калето" и още седем забележителни туристически обекта в община Мездра" и "Миналото на Хайредин в думи и образи".


По време на четенията бяха представени 12 краеведски проучвания:

• "Историческата и културна памет в региона на гр. Мездра и на Искърското дефиле" на Клуб "Предания, легенди, обреди" в ПГ "Алеко Константинов" - Мездра с ръководител Павлина Левичкова;

• "Краеведската дейност на Клуб "Приятели на краезнанието" в СУ "Св. Климент Охридски" - Зверино" с ръководител Валентина Цекова;

• "Истински истории - продължение на книгата "Магията на говора в с. Зверино, Врачанско" на Ивана Захариева;

• "Археологически комплекс "Калето" и още седем забележителни туристически обекта в община Мездра" на Светла Дамяновска;

• "Малките шегобийци" на д-р ф. н. Анета Дилова;

• "Село Зверино. История, бит, етнография, фолклор" от Иван Цанев (1897-1988) на Стиляна Стоянова/ НЧ "Факел-1926" - Зверино;

• "Орлицата", "Как прекарваха с биволи големите бели блокове варовик през река Искър" и "Песен за Деян овчар и хайдутин" - спомени от краеведа Кънчо Кънчев (1935-2012 г.)" на Лиляна Лещарска/ НЧ "Просвета-1928" - Царевец;

• "Кухня от миналото: Как се замесва хляб с квас и рецепти за летни гозби в с. Долна Кремена от средата на XX век" на Милка Пухалска /НЧ "Просвета 1897" - Долна Кремена;

• "Традиционни ястия в с. Кален и в с. Цаконица" на д-р ф. н. Христина Маринска;

• "Детски дрешки от средата на XX век“ на Бистра Цолова /НЧ "Просвета 1897" - Долна Кремена;

• "Имената на местностите около с. Курново" на Рени Митева;

• "35 години Краеведско дружество - Мездра" на Мирослав Гетов /НЧ "Просвета 1925" - Мездра.


В досегашните 12 издания на краеведските четения са представени общо 170 проучвания за миналото на родния край от древността до наши дни. Със свои разработки в четенията са взели участие 47 краеведи от Мездра, Враца, София, Правец и съставните села на общината.


По публикацията работи: Гергана Панова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Кула се подготват да посрещнат Баба Марта

Доброволците от сдружение "Северозапазване" заедно със служителите от Дирекция "Социално подпомагане" - Кула за трета поредна година украсиха в червено и бяло дървета в центъра на Кула за Баба Марта. Инициативата е под мотото "Баба Марта тръгнала в Кула се спънала", за един по-шарен, по-цветен и по-красив град.  По случай празника на Баба Марта, от..

публикувано на 23.02.25 в 08:43

Козлодуй стартира процедура за прехвърляне на болницата в държавна собственост

Общинският съвет в Козлодуй взе решение да бъде стартирана процедура за прехвърляне на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" от общинска в държавна собственост. С решението, взето с мнозинство, се възлага на кмета да предприеме нужните действия.  В предложението на кмета е записано, че във връзка с предстоящото изграждане на..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Паметник на Мистер Сенко ще бъде издигнат в родния му град Враца

Паметник на Мистер Сенко ще бъде изграден в родния му град - Враца, обяви кметът на общината Калин Каменов по време на магичен спектакъл, с който беше отбелязана 120-ата годишнина от рождението на илюзиониста.  В процес на уточнение е мястото, където ще бъде поставен и дали ще бъде бюст или в цял ръст. В Регионалния исторически музей във Враца е..

публикувано на 22.02.25 в 15:00

Ломският исторически музей ще осъвремени изложбите и уебсайта си

Историческият музей в Лом ще реализира проект за осъвременяване на реквизита и ново представяне на експонатите , съобщиха от Община Лом. Предвижда се оптимизиране на пространствата за презентиране на временни изложби, закупуване на нов реквизит за залата, който ще даде възможност да се акцентира върху специфичните черти на различните експонати.  Ще..

публикувано на 22.02.25 в 15:00

Дунавският парк в Лом ще бъде обновен с нови спортни и детски съоръжения

Община Лом ще обнови Дунавския парк в града по свой проект , който е одобрен от фондовете на ЕС и ще бъде финансиран безвъзмездно с 224 хиляди лева. Проектът предвижда цялостното обновяване на спортни и детски съоръжения на площ от 1400 квадратни метра.  Предстои монтиране на нови детски съоръжения, включително въртележка с осем места за деца на възраст..

публикувано на 22.02.25 в 14:00
Бюро по труда Враца

В Хайредин най-трудно се намира работа

Хайредин, Борован, Бяла Слатина и Оряхово са общините във Врачанско, в които има най-много търсещи работа в бюрата по труда , това показва анализ на трудовата борса. От 10 в трудоспособна възраст в Хайредин едва шестима работят, а процентът на незаетите е най-висок в областта и е 38.23%. В тази класация следва Борован, където един на трима си търси..

публикувано на 22.02.25 в 14:00

Мъж в Монтана задържан за притежание на канабисови пълнители за вейп

Полицаи откриха в 25-годишен от Монтана пълнители за вейп - цигари с канабис.  Акцията е проведена след получен сигнал.  Криминалист открили 25-годишен мъж от Монтана, за който имали информация, че държи наркотични вещества. Той бил доведен в сградата на полицията, където доброволно предал три пълнителя за електронни "вейп" цигари, представляващи..

публикувано на 22.02.25 в 13:37