Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

90-годишният Захари Димитров от Динково - за спорта, музиката и войната

2
Снимка: Радио ВИДИН

В "Думата имат старейшините" днес ви срещаме с 90-годишния Захари Димитров от село Динково, община Ружинци. Трудът го е оформил като личност, а спортът и музиката го съпътстват през целия живот. По професия Захари Димитров е керемидчия, работил е в бившата фабрика за керемиди в Брусарци.

"Това ми е било професията 32 години. Натам, към Брусарци - 10 километра, насам - 10 километра. Всеки ден 20 километра, няма рейсове, няма нищо за мен, спорт... Това е най-тежката работа, да си туглар, всичко на мускули... От малък на работа, така е било. От 8-годишен чичо ми ме учи да орем, тогава с волове се ореше. Трактори нямаше, нямаше такива машини. Това време всичко в полето, на работа. Като дете са ме учили, както сега аз съм учил моята дъщеря да работи. Ако работиш, ще изкараш нещо да ядеш, а сега всичко е пари. Ако имаш пари ще живееш, ако нямаш, няма. Днешните времена не ми харесват, защото по-рано всеки си изкарва, няма да иде да купи. Всичко си имаш. Къде са овците, къде са кравите, къде е млякото? Няма, всичко трябва да се купи."

Захари Димитров е тренирал спортна гимнастика, участвал е в състезания, а в двора на къщата си все още има лостове. Възрастта обаче не му позволява да тренира, но пък все още може да се похвали с мускули. 

"Обичам спорта, играл съм на лост, спортна гимнастика. От ученик започнах да тренирам на лост. В училището имаше лост..."

Макар и да е бил на 8 години тогава, помни руските войници, преминали през селото по време на Втората световна война. 

"Помня Втората световна война, дойде Съветският съюз, тук, в училището, правят почивка руснаците. Тогава все с коне, карат танковете, оръдията с коне. Чак от Съветския съюз идват, от толкова далеч и кандисале, нямат храна за конете. Нападат къщите, кошовете, трошат и вадят кулените и право в училището... "

Както спортът, така и музиката за Захари Димитров са изключително важни още от дете. Като освен, че е изработвал различни музикални инструменти, той също и свири на тях. 

"Музиката обичам от дете, устна хармоника са ми купували. И един човек свиреше тук, всяка вечер правим седянка и свириме. Друг пък ме учи да ги правим окарините от глина... На всичко свирим, акордеон, гайда, те, имам и дудук. Тоя сега, къде е останал, е от лиляк... Самодеец съм бил и в София съм ходил на фестивал..."

Захари Димитров се радва на внуци, правнуци и праправнуци. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Наделник" от 20 октомври 2024 година

"Неделник" брой 511 е тук. Какво ви предлагам: Във видинската библиотеката беше представянето на сборника с разкази на Анелия Гешева "Жени без мъже" . Книгата съдържа 24 истории от живота, които не са по действителен случай, но са много реалистични. Представянето събра много хора почитатели на добрата книга и на творчеството..

публикувано на 20.10.24 в 13:54

Излекуването на гадаринския бесноват

Шестата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към онези моменти, чрез които ние ставаме не свободни, а роби на страстите, похотите и съблазните. Христос изцелява обладан от легион бесове човек. Той му дава свобода и радост, както чрез това го предлага като пример на самите нас за сила Божия, промисъл и..

публикувано на 20.10.24 в 08:00

Недостъпната среда е основен проблем за незрящите хора

На 15 октомври отбелязахме Международния ден на белия бастун - символ на независимостта на хората със зрителни увреждания, а през целия месец обръщаме внимание на техните права и нуждите. За хората с нарушено зрение всеки ден е борба, обяснява председателят на Районната организация към Съюза на слепите в Монтана Ива Петкова. "Те се..

публикувано на 18.10.24 в 16:56

Поредица от събития в подкрепа на 9-месечния Божидар организират в Бяла Слатина

В Бяла Слатина организират поредица от инициативи в подкрепа на 9-месечния Божидар, който страда от рядко генетично заболяване. В читалище "Развитие-1892" е уредена благотворителна изложба базар. Събраните средства ще са за лечение на момчето, каза секретарят на читалището Светлина Берова. "До 10-ти ноември сме подели доста неща в..

публикувано на 18.10.24 в 15:53

Повече от 2000 ученици от първи до четвърти и осми клас във Видинско с еднократна помощ

Повече от 2000 ученици от първи до четвърти, както и учениците от осми клас в област Видин, ще получат еднократна помощ в размер на 300 лева.  Тя ще бъде изплатена на два транша.  Крайният срок за подаване на заявленията-декларации приключи на 15 октомври, каза за Радио Видин директорът  на Регионална дирекция "Социално подпомагане" Видин,..

публикувано на 18.10.24 в 14:23

Младите са надеждата за новото начало на Мърчево

Село Мърчево е сравнително голямо село в Северозападна България .  Намира се в община Бойчиновци, област Монтана .  Река Огоста и жп линията София-Видин минават през селото.  Иван Иванов е дългогодишен кмет на селото - от 17 години. Избран е през 2007 година, а в момента тече петият му мандат.  Той обича родното си място, а..

публикувано на 18.10.24 в 13:26

18 октомври - Ден на художника

Днес, 18 октомври, художниците честват своя професионален празник. Той се отбелязва в деня на Свети апостол Лука, който се счита за пръв християнски иконописец.  Свещеното Предание говори, че той нарисувал две икони - на св. Дева Мария с Божествения младенец на ръце и на светите апостоли Петър и Павел. По този начин той сложил началото на..

публикувано на 18.10.24 в 12:51