Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 20 двойки лешояди гнездят в Природен парк "Врачански Балкан"

Снимка: Георги Стоянов- личен архив

Двайсет гнездящи двойки белоглави лешояди и две гнездящи двойки черни лешояди са наблюдавани на територията на Природен парк "Врачански Балкан". За връщането на лешоядите в България еколозите работят от 20 години. При черния лешояд се наблюдават четири други сформирани двойки, които имат поведение около гнездови територии.

"През последните две години във "Врачански Балкан" в парка бяха направени 20 изкуствени гнезда за подпомагане гнезденето на черния лешояд. Така че при някои от тези гнезда има активност от тези двойки. Интересното е, че тези, които гнездят сега са на естествени гнезда, които те са си направили. Характерното за този вид е, че той гнезди по дървета и то по-големи дървета. Трябва да са с удобни корони. В района няма много такива подходящи дървета, но нещата се получават. Интересното е, че тази година тук, с колегите, установихме и един египетски лешояд, който е третият вид, който на съвременния етап се среща в България. Египетски лешояд не сме установявали в района от четири години. Това беше една възрастна птица. Предстои да видим какво ще покажат наблюденията", каза Георги Стоянов от Дружеството за защита на хищните птици /ДЗХП/.

Миналата година в парка беше излюпено първото черно лешоядче - отгледано от първата успешно гнездяща двойка картали в Западна Стара планина от повече от 60 години. Птицата се адаптира успешно към района, каза Георги Стоянов. Общо 30 картала са пуснати на свобода във "Врачански Балкан". Наблюденията сочат, че броят им се движи около 20-30 в различните периоди от време. Това са птици, освободени в района и приходящи от Източна Стара планина, от популацията на вида в Гърция, има и такива без никакви маркировки.

При белоглавите лешояди броят на постоянно пребиваващите в района е около 70. Миналата година имаше 12 малки, като е възможно да има други, защото гнездят на труднодостъпни места високо в скалите. От началото на проекта досега малките на белоглавите лешояди са над 50.

"Нещата са възходящи. Видът е възстановен, специално тук, за Северозападна България, в част от гнездовите им находища. Ние сме напълно наясно, че никога, за да се върне състоянието на вида, както е било преди 100 години, това според мен е нереалистично, защото България преди 100 години е била коренно различна държава, като аграрен сектор. Аз правих проучване преди да почне проектът, в бившия Врачански окръг овцете са били над 1 милион. В момента в цяла България овцете са под 1 милион. Това са огромни спадове в животновъдството, а всъщност лешоядите са много пряко свързани с хранителната база", каза още Георги Стоянов.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15

Отбелязваме Седмицата на брака с конкурс за двойки

Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно..

публикувано на 27.01.25 в 15:00

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44