Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Лейди Гергана 3" е на книжния пазар

Снимка: личен архив



Третата част на емблематичната диалектна северозападна книга "Лейди Гергана" е вече на книжния пазар. Какво да очакваме в нея ще ни каже нейната авторка видинчанката Цветелина Цветкова:

"Ще ви издам, че малко ще попътува Лейди Гергана, насам натам и ще ѝ се случат пак някакви шантави неща. Малко по-мъдра, малко по-пораснала, вече с повече отговорности, но все така в такива безумни ситуации попада непрекъснато...С Джордж всичко е наред, има някакви леки такива сътресения, но като цяло много добре се чувства той, даже вече е почетен гражданин на селото, всичко му е точно на него...Хората го искаха, аз мислех да приключа още след първата част, изобщо нямах никакво намерение да пиша повече "Лейди Гергани", обаче хората поискаха. След втората част си казах, това вече е окончателния край, обаче започнаха непрекъснато да ми звънят и да ме питат "кога трета, кога трета" и аз изобщо това не го мислех, но някак в един момент ми узря в главата, появиха се нови истории и си казах, че всъщност една трилогия е добре и тя наистина завършва вече окончателно, това сме го написали и на книгата отгоре - това е края на шашавата трилогия."

Официалното представяне на третата част на "Лейди Гергана" ще бъде на 17 юни във Видин.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 01 юни 2025 година

Героичен и патриотичен и забавен „Неделник“ ви очаква . Почит към загиналите партизани от отряд „Гаврил Генов“ беше отдадена днес при паметника на връх "Косматица" над село Кален. За това разказва Иван Братинов от Общинския съвет на ветераните от войните на България в Мездра. С митинг - заря тази вечер във Враца ще бъде..

публикувано на 01.06.25 в 14:05

Да опазим светата вяра непорочна и незасегната от всякакво зломислие

Седмата Неделя след Пасха - на светите Отци от Първия вселенски събор , която отбелязваме днес, Христова църква ни припомня подвига и мъжеството, и най-вече грижата на светите Отци, последователите Христови за запазването чистотата на вярата и целостта на християните в Евангелските истини. "А вечен живот е това - да познават Тебе,..

публикувано на 01.06.25 в 08:00

Утвърдени художници показват в изложба красотата на природата около Чупрене

В продължение на няколко вдъхновяващи дни живописното село Чупрене - едно от най-красивите кътчета в подножието на Стара планина беше домакин на художествен пленер с участието на 11 художници от цялата страна.  От 25 до 31 май художниците черпеха вдъхновение от природата, културата и духа на региона, а днес покажат сътвореното в изложба. Тя ще..

публикувано на 30.05.25 в 17:10

Около 730 лева е средната пенсия за област Видин

Само в три области в страната средните пенсии надхвърлят 1000 лева - това са София-град, Перник и Бургас. За столицата размерът е най-висок за цялата страна - 1135 лева. Това сочат най-новите данни на Националния осигурителен институт. С пенсия до минималната са повече от 812 000 души. На "тавана" от 3400 лева в момента са 4735-ма пенсионери от..

публикувано на 30.05.25 в 16:10

Как да реагираме, ако намерим малко диво животно

Намирането на малко диво животно в гората или полето предизвиква умиление у хората и често те търсят начин да му помогнат. В други случаи някои прибират животинчето, с цел да го използват за користни цели.  Какво да правим при такива случаи? Ловците са достатъчно компетентни, за да знаят как се действа в подобни ситуации. Затова и потърсихме..

публикувано на 29.05.25 в 17:27

Честит ден на хлебаря и сладкаря!

Днес православните християни празнуват Спасовден, познат още като Възнесение Господне .  Спасовден е подвижен християнски празник, който се празнува 40 дни след Великден и отбелязва момента, когато Исус Христос се възкачва на небето.  На Спасовден празнуват и всички хлебари и сладкари . За първи път празникът на хлебарите и сладкарите..

публикувано на 29.05.25 в 17:10

Над 20 години възстановяват редки и защитени видове във "Врачански Балкан"

Една от дейностите, които изпълняват природните паркове е опазване на области със специфична биологична стойност. Дирекция на природен парк "Врачански Балкан" е създадена като администрация още през 1996 година и още оттогава е натоварена с нелеката задача да изпълнява дейности, свързани основно с опазване и възстановяване на биологичното..

публикувано на 29.05.25 в 17:02