Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анелия Иванова, КТ "Подкрепа": На работниците трябва да се гледа като на капитал

Работодатели, синдикати и държава борят проблема с липсата на работници в земеделието

Снимка: Радио Видин


Темата за сезонните работници в земеделието и техните права е във фокуса на работата на синдикалисти от няколко европейски държави. Преди дни Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" се събра на XII редовна национална конференция, на която бяха дискутирани най-наболелите проблеми в сектора. За тях в "Земята, която ни храни" говорим с Анелия Иванова, която бе преизбрана за председател на Националната федерация "Земеделие и горско стопанство" на КТ "Подкрепа".

"Основният проблем, който продължава да стои сериозно е липсата на работници в сектор "Земеделие"... Търсим начин да постигнем доходи в сектора. Проблемът да има липса на квалифицирана работна ръка и изобщо на работна ръка, са ниските заплати, които предлагат работодателите. Битката трябва да бъде за достойни заплати и условия на труд, които да отговарят на желанията на работещите в "Земеделието". Сериозен бич за нас като представители на работниците е несигурната заетост - говорим основно за сезонна заетост, тя на практика не дава възможност на работниците да разчитат на постоянни доходи и това е, което търсят в Западна Европа. Рабоят във Франция, Италия, Испания и Германия, единствено защото тези държави им предлагат достойни заплати. Почасовата ставка е 10-11 евро на час. Във Франция нашите сънародници имат освен добри доходи, и застраховки, осигуряване за пенсии и безработица, здравни осигуровки, могат да разчитат на по-дълговременно наемане- тези добри практики трябва да бъдат пренесени в България..."   

Работодатели, синдикати и държава са подписали тристранно споразумение, с цел да се работи в посока преодоляване на проблема с липсата на работници в сектора. Трябва да има гарантирани доходи, сигурна заетост, безопасни и здравословни условия на труд. Всичко това е залегнало и в социалната условност на Общата селскостопанска политика, защото така се защитава земеделският бизнес, който създава заетост, инвестира в работниците и работи на светло. На работниците трябва да се гледа като на капитал, а не като разход на заплати и да се инвестира в тях, каза Анелия Иванова: 

"Да се инвестира в работниците в селското стопанство, средствата, които се заделят за възнаграждението им за труд трябва да се разглеждат като добавена стойност за развитието на сектора, а не като за разход. Това ще спре и обезлюдяването на селските райони, където работниците могат да получават по-атрактивни възнаграждения и да работят при по-добри условията на труд..." 

Не са редки случаите на трудова експлоатация, с която синдикатите се борят- чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10