Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Славотин: Едно село няма ли училищен звънец, то е приключило

Днес ще посетим село Славотин в община Монтана. Намира се на 20 км от общинския център в местност с хубава природа. Жителите му са на възраст от 20 до 95 години, голяма част от които пенсионери.

Според местните предания, името на селото идва от името на свинаря Славо. Преди години селото се е намирало на друго място, където нямало вода и хората били принудени да я носят отдалеч. Славо забелязал, че свинете, които пасе всеки ден се връщат кални, решил да ги проследи и те го отвели до място с извор. Селото се преместило до извора, а от думите "Слава ти" и името на свинаря, селото било наречено Славотин.

А какво е настоящето на това село разказва кметският му наместник Личко Цолов, преди той е бил и кмет на селото, но намаляването на населението му го е изместило в друга категория:

"Ами то стана от лошо, по-лошо. Славотин наистина беше голямо село навремето. Жителите му са наброявали 2 956 човека през 1956, когато е станала масовизацията и вкарването на хората в ТКЗС-то. Ние очаквахме след 1990 година напредък, а то населението започна стремглаво да се топи. Сега, в 2023 година, Славотин наброява 185 човека по постоянен адрес...

Селото е едно от най-големите на територията на община Монтана- 2 310 дка, пътната му артерия е 42 км, уличната врежа е 27 км, водопроводът е около 26 км и 200 м и при всичките тези параметри, селото обезлюдя. Както се казва, повече няма накъде...

Не е хубаво, че през 2023 година правим такава равносметка, но е факт, че вече нямаме училище, детска градина, в търговската сграда е останал само един магазин, в хлебарницата- тази голяма сграда в долния край на селото, работи също само един магазин... 

Без да преувеличавам, но ако се върви с тези темпове, Славотин е на изчезване. Разбира се, че трябва държавна политика за този регион. То, от държавна политика стигнахме дотук. Досега държавната политика не е много правилна. Ние сме свикнали да казваме, че всичко лошо е станало по време на комунизма, но не виждам и нещо добро през времето на демокрацията... Като се има предвид, че тук по-голямата част от населението е в пенсионна възраст, ние не можем да направим нищо, освен да изчакаме по-добро държавно управление и по- крути мерки за развитието на обезлюдените села, особено в Северозападна България..."

"Селото е голямо, но липсват вече хората. Няма работни места, няма заетост. Все повече къщи пустеят...", коментират местните живота тук такъв, какъвто е.

"Хората тук наистина са малко. Който взима пенсия като мен е добре, който пък няма пенсия, е зле. Тук няма никаква възможност за развитие. Проблемът се корени, че в тази държава трябва две неща да се оправят. Ясен закон и дебела тояга - едното. И другото- да се краде много по-малко, отколкото в момента. Краде се на поразия и то най-вече от висшите, управниците. Тук в селото кражби няма. В това отношение сме спокойни... Аз съм вече на повече от 70 години. Навремето съм гледал по две свине майки, гледал съм теле, гледал съм 4-5 кози, 7-8 овце и 20- 30 кокошки, но вече не става. Нямам сили, а младите ги няма... Къщи в селото има, но всичко от 20- 30 години е пропаднало- за живеене не става. Всичко е порутено, паднало. Това са стари къщи, строени преди повече от 50 години. А иначе е хубаво пенсионери да се връщат за по-спокойни старини по селата. Лошото е, че трябват големи ремонти, ако изобщо намерят добри къщи... Училището закриха някъде през 2008 година. Детската градина остана още 3-4 години след него, после закриха и нея. Тази сграда е на бившия Наркооп. Навремето в нея имаше смесен магазин, железария, кръчма, сладкарница, гастроном. Сега само едното помещение работи като хранителен магазин. Здравната служба е била също в много голяма сграда, пак на два етажа. Сега се преместиха тук в една частна къща, защото поддръжката е скъпа...  Аз съм на 67 години. "Другарите" къде са ми водили стаж, къде не са и сега нямам години за пенсия. Защото са ми писали половин надница, а аз съм работил за три. Това не са вече "другари", ли? Същите "другари " са си. Учил в Ленинград, а станал председател на СДС! Този си е от другарите, същият си е... Навремето в България имаше една партия, а сега има 1001. Това не е по-добър вариант, защото сега тези 100 човека не можем да ги изхраним само. Тогава имаше едно БКП, от което ревяхме. И аз съм ревял, и са ме интернирали, но беше 100 пъти по-добре. Тогава направо си ме арестуваха и пратиха в Странджа-Сакар. Сега искам пак да ме интернират. Защо, ли? Защото, ако бях останал в онзи комбинат, сега вече щях да съм пенсионер първа категория и да си ловя риба на Мандренското езеро, а тук няма да се пенсионирам никога..."

Разговорите с кметския наместник на Славотин, Личко Цолов и местни жители - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Каква подкрепа за местните общности осигурява МИГ- Лом

Местна инициативна група- Лом е регистрирана през 2017 година. Какви са ползите от сдружението за местните хора показа екипът на организирана обиколка на част от бенефициентите. "Смисълът е за формиране на една общност и хора като междинно звено и хора, които да подпомагат местния бизнес, земеделците и неправителствените организации в лицето..

публикувано на 07.10.24 в 12:04

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00