Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гробът на Ботев е в местността Манастирски дол, твърди историк

Снимка: Жоро Александров

Учени се надяват, че са разкрили къде се намира гробът на Христо Ботев - това заяви Николай Иванов, който представи във Враца книгата си "Нови документи за гроба на Ботев". Авторът дойде във Враца, за да покаже къде според него се намират костите на Войводата. Иванов заяви, че науката повече не може да неглижира фактите и е задължена да им обърне внимание. 


"Очакваме държавата да отпусне средства за разкопки в района, в който твърдя, че са погребани тленните останки на Ботев. Изводите, които правя, са на базата на разкази на очевидци.", допълни Иванов.


Той разкрива разказа на Петър Мазнов, разпитан пред комисия, съставена през 1934 г. от врачанското читалище "Развитие". В комисията е и Димитър Бучински, който предал разказите в БАН, но там документите "потънали" и не били издадени. Така от 147 г. битува митът, че врачани не знаят къде почиват костите на Войводата.


Книгата на Николай Иванов е документален разказ, основан на разказа на Петър Мазнов, който е бил част от овчарите, арестувани в колибата от турците преди убийството на Войводата. Този разказ убедително разкрива, че убиецът на Ботев е турски разузнавач-стрелец, който докладвал на началника си Джамбаз Мустафет, че е успял да убие водачът на комитите.


На 4-ия ден след убийството към Йолковица потеглил дядо Вълко Очиндолски, който събрал костите на Ботев, свалил ги до бившата църква "Св. Троица" в Манастирски дол и ги погребял близо до зида на храма, разкри Иванов.


Заедно с него на брифинг говориха проф. Пламен Павлов, кметът на Сухиндол Пламен Чернев, който финансира издаването на книгата, и родственикът на поета-революционер - Боян Ботйов. Всички те се обединиха около тезата, че с книгата се слага край на лъжливото твърдение, че врачани не знаят къде са костите на Ботев, че не са искали да ги търсят.


Преди срещата с медиите, екипът от общественици бяха в Манастирски дол, където според тях е гробът на Ботев.


"Ние не искаме да слагаме пръст в раната, а да я излекуваме и да сложим край на спекулациите, че във Враца се сещат за Ботев само веднъж в годината – когато чуят сирените на 2 юни. Очакваме от държавата да отдели средства за археологически разкопки, за да докажем твърденията си". каза Николай Иванов.


Боян Ботйов, който е родственик на ген. Кирил Ботев, обеща съдействие със сравнителен ДНК-анализ с костите на майката и брата на поета-революционер, които почиват в Централните софийски гробища.


Според Николай Иванов във Враца са погребани главите на 7 четници, сред тях вероятно е и на Ботев. Но и затова се иска разрешение за проучване. В църквата "Св. Възнесение" пък са погребани телата на 7 въстаници.


Беше предложено, докато държавата обърне внимание на казуса, да бъде поставена паметна плоча в Манастирски дол, която да указва къде е гробът на Ботев.


По публикацията работи: Гергана Панова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Белоградчик възстановява Комитет "1850 лето"

Жители на Белоградчик се обединиха около една обща цел за възстановяването на Комитет "1850 лето" . Те представиха своята инициатива на среща с представители на местната власт в града.  Възстановяването на клуба е свързано с отбелязването на  175 години от Белоградчишкото въстание от 1850 година.  Избрано бе ръководство на комитета в лицето..

публикувано на 07.02.25 в 10:35

"Бог високо" гостува на Кула

Видинският драматичен театър "Владимир Трандафилов" гостува на Кула с пиесата "Бог високо" на професор Кирил Топалов. Представлението ще бъде н а 12 февруари от 17:00 часа в малкия салон на Народно читалище "Просвета 1882" в града. Режисьор на спектакъла е Минчо Събев, а сценографията е дело на Богдан Гешев. Пиесата "Бог високо" проследява..

публикувано на 07.02.25 в 10:05

47 семейства в Монтана останаха без помощи за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината са допуснати неизвинени отсъствия или непосещаване на учебния процес. Общо 21 семейства на ученици от първи до четвърти клас и 26 семейства с ученици от осми клас, от област Монтана, няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 07.02.25 в 09:54

Изтича срокът на мерките срещу грипа в Монтана и Враца

Днес, 7 февруари, изтича срокът на въведените временни противоепидемични мерки във връзка с висока заболеваемост от грип в областите Монтана и Враца .  Област Монтана е в грипна епидемия от 29 януари, а от 3 февруари учениците учат дистанционно. В област Враца временни противоепидемични мерки бяха въведени от 27 до 31 февруари, а след това срокът..

публикувано на 07.02.25 в 09:35

Община Видин с призив: Рекламни материали да се поставят само на определените места

Афиши, агитационни материали и некролози да се поставят само на определените за целта места във Видин. Това призова в обръщение към жителите на общината управителят на фирмата по чистотата Емилян Евтимов.  "Желанието на Община Видин е за един по-красив и по-хубав град. Ние от наша страна се стремим винаги да го правим, но молим и жителите на..

публикувано на 07.02.25 в 08:05

Снимката на 6 февруари 2025 година

Таван на надценките на 70 хранителни стоки от първа необходимост, предлагат от БСП - Обединена левица. Промените ще бъдат записани в нов Закон за пределните надценки на основните хранителни продукти. Ограниченията ще важат за търговски обекти с годишен оборот над 10 млн. лв. Санкциите за неспазване на ограниченията да могат да достигат до 3% от оборота,..

публикувано на 06.02.25 в 18:00

Село Ослен Криводол ще почете свети Харалампий - покровител на пчеларите

Жителите на мездренското село Ослен Криводол ще почетат свети Харалампий Магнезийски - покровител на пчеларите и меда. На 10 февруари те ще се съберат, за да отправят молитви за здраве и благополучие. Събитието ще се проведе от 8:30 ч. в заведението на местен дългогодишен пчелар. Присъстващите ще могат да се почерпят с топла питка и мед и да..

публикувано на 06.02.25 в 16:42