Симулативният процес беше по жалба против решение на Комисията защита от дискриминация. Съдията Ивана Богданова трябваше да се произнесе дали отказ да бъде направена ваксина срещу COVID-19 от определена фирма производител е проява на дискриминация.
Как избират казуса, по който Административният съд заседава, обясни говорителят на институцията Таня Кръстева.
"Трябваше да е нещо, което те бяха учили наскоро, нещо, което щеше да им бъде интересно, което да разберат и да решат съответния казус".
Съдът трябваше да вземе решение дали е налице дискриминация на основата на признак "гражданство" по отношение на жалбоподателя Николай Ангелов. По време на COVID-пандемията, в точно определен ден, в медицинския център, където работела съпругата на Ангелов, било договорено с Регионална здравна инспекция, в рамките на деня да бъдат поставени ваксини за всички служители и пълнолетните членове на техните семейства. Било обявено, че при изчерпване на количеството ваксини от съответния производител, ще бъдат заявени нови такива за друга дата. В обявения ден почти всички желаещи били ваксинирани, освен двама от служителите, които отсъствали заради служебно пътуване. Те предупредили, че ще закъснеят и заявили запазването на ваксина от единия от производителите. Николай Ангелов, който е граждани на друга държава, поискал поставянето на ваксина точно от този производител, но това не било възможно, тъй като му обяснили, че тя се пази за колегите на съпругата му. На следващия ден му предстояло пътуване в чужбина, при възрастните му родители. Ангелов заявил, че не желае ваксина от друг производител, а като причина посочил хронично заболяване. Без поставена ваксина, той не би могъл да посети конкретната държава, въпреки това, отказал имунизация. Подал жалба до Комисията за защита от дискриминация, която я отхвърлила. Като мотив посочват, че служителите на медицинския център били с предимство. Това, че Ангелов не е български гражданин, не било основание за отказа от ваксиниране, а изчерпаното количество от съответния вид ваксина, изтъкват от Комисията за защита от дискриминация. Впоследствие той подал жалба срещу решението пред Административен съд.
В ролята на вещото лице, което представи заключенията по случая, беше Биляна Димитрова. Въпроси към нея отправиха и страните по делото.
Съдия Ивана Богданова отхвърли като неоснователна жалбата на Николай Обренович Ангелов против решението на Комисията за защита от дискриминация. Участвайки в симулативния процес, Ивана разбира колко отговорна е работата на магистратите.
"Доста е отговорна, натоварена, вземаща важни решения и е интересна".
В симулативния процес Анастасия Стоянович беше защитник на една от страните.
"Моята роля беше да бъда адвокат на началника на РЗИ, да го защитавам в съдебното дело. Беше интересно, защото имаше и реплики. Научих как работят асдвокатите, разбарх каква е ролята им в съдебната система".
Целта на програмата е децата да разберат повече за съдебната система, каза административният ръководител на съда Антония Генадиева:
"Да се запознаят не само децата, а и възрастните посредством разговорите в семейството, с работата на съда, с отношенията, с мястото на съда в обществото и съответно повишаване на доверието в съдебната система".
Кирил Янев, който в съдебния процес беше адвокат на една от заинтересованите страни, обмисля да се насочи към правото след завършване на училище.
"Определено тази симулация ми помогна да се заинтересовам от правото".
Участието в образователната програма, по която се проведе симулативният процес, е по покана на Административен съд- Видин, каза преподавателят по гражданско образование на 11-класниците Галя Момчилова.
"Много въодушевено учениците посрещнаха участието в тази инициатива, която за първи път се случва. За тях беше нещо ново. С огромно желание се проведоха всички репетиции и самото участие".
Гражданското образование се изучава като специалност отскоро, в 11 и 12 клас в училище.
"Нейната роля е от огромно значение за младите хора за живота, който ги очаква след завършването на средното си образование".
За участието си в образователната програма всеки от учениците получи от името ва Висшия съдебен съвет грамота и Конституцията на Република България.
Тържествен концерт утре, 8 май, ще сложи карай на събитията, организирани по повод 140-годишния юбилей , който навършва тази година на 11 май видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий". Проявата е мащабна, на сцената ще се изяви по-голямата част от нашите ученици и преподавателски екип, каза за Радио ВИДИН директорът на учебното..
Финалистите в XII турнир на международното състезание "Математика без граници" от Видин са двама ученици, възпитаници на ППМГ "Екзарх Антим I"-Видин . Това са Преслав Панов от 5-ти клас и Йоана Янкулова, ученичка от 8-ми клас. "Математика без граници" е състезание, което се организира по линия на Съюза на математиците във Видин..
Огнян Тодоров , възпитаник на ПГТ "Михалаки Гроргиев" - Видин , спечели 5-то място на Националното състезание за "Най-добър млад барман“ , което се проведе в к.к. Боровец. В момента Огнян е 12-ти клас в паралелка " Ресторантьорство и кетъринг" и участва в това състезание за втора поредна година. "Ние бяхме осемнадесет..
Преди дни, четирима мъже от видинското село Капитановци , успяха да предотвратят телефонна измама, благодарение на бързата си и адекватна реакция. Това са Пламен Панталеев , Георги Петров , Цветомир Веселинов и Явор Стоянов. Телефонната измама е била насочена към възрастна жена от същото село. В поредица от телефонни разговори..
На Гергьовден в "Земята, която ни храни" избрах да ви срещна отново с един потомствен овцевъд- Веско Гоцов от монтанското село Безденица. Той е от хората, които дават мило и драго за своите животни и противно на много други, които разпродават стадата си заради многото неуредици в сектора, увеличава своето и към момента се грижи за 700 овце от..
Днес е 6 май - една дата, която безспорно е популярна и важна за българския народ. В този ден Православната църква отбелязва паметта на Св. Георги Победоносец, един от най-почитаните светци, мъченик за Христовата вяра, убит по време на Диоклециановите гонения. Гергьовден се почита от народа и като празник на земята, на земеделието и..
На 6-ти май град Мездра отбелязва своя празник. По традиция денят за жителите и гостите на града, започна с празнична литургия в храм Св. "Георги Победоносец" . Днес официално ще бъдат открити традиционните Празници на културата "Мездра-май“. Програмата на ежегодния форум, който се организира от Община Мездра, включва 35 културни, обществени..