Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оправдан ли е страхът от змии

Снимка: архив

Преди дни във Фейсбук групата "Белоградчик на гражданите" беше публикувана снимка на змия, забелязана в централната част на град Белоградчик. За броени часове публикацията събра десетки разнопосочни коментари и мнения дали змията е отровна и трябва ли присъствието ѝ там да е повод за притеснение. Разгорялата се дискусия ни накара да потърсим коментара на експерт.

В България има 16 вида змии, като два от тях - две отровници, не са наблюдавани от повече от половин век, каза за Радио ВИДИН доц. Георги Попгеоргиев от Националния природонаучен музей при Българската академия на науките, чиито научни изследвания са в областта на херпетологията - клон от зоологията, занимаващ се с изучаване на земноводните и влечугите. 

"В момента в България се срещат два вида отровници, които по някакъв начин биха могли да навредят на човек при ухапване - това са пепелянката и усойницата. Двата вида чисто географски са разделени на база надморската височина, като например усойницата се среща в по-високите части на планините, като на места като Източна Стара планина видът слиза и доста по-ниско - може да бъде наблюдаван и на 600-700 метра височина. Докато пепелянката обитава територии, които са с по-ниска надморска височина. Една пепелянка дали е малка, или голяма - тя си съдържа съответното количество отрова, така че не си мислете, че като ви ухапе малка змия, нещата ще са по-различни от голямата...", каза доц. Попгеоргиев.

През последния век смъртните случаи след ухапване от змия в България се броят на пръстите на едната ръка, обясни доц. Попгеоргиев. В случай на ухапване от пепелянка или усойница важното е възможно най-бързо да потърсим лекарска помощ и в никакъв случай да не се опитва самолечение, съветва експертът. 

"Имайте предвид, че когато човек е алергичен - може и да не знае, че е алергичен към даден тип белтък, който ще влезе в тялото му, ако направи алергична реакция вече може нещата да са доста по-тежки за самия човек. По принцип след ухапване най-добре човек да не провежда никакво самолечение, защото в Интернет има всякакви неща, които човек може да намери. Най-добрият вариант е да потърси лекарска помощ и оттам нататък вече лекарите знаят какво да правят. Почти няма фатални случаи от ухапване на змия - говоря за нашите географски ширини, в България. Със сигурност не е приятно самото ухапване, но не е смъртоносно. Така че не трябва да се притесняват хората - трябва да запазят самообладание и да потърсят лекарска помощ. Да не се опитват да смучат отровата. Важното е да се пие максимално количество течности, за да може тези токсини, които са вкарани в тялото, да могат да бъдат извадени по най-бързия начин. Всеки ден загиват хора при катастрофи, но никой не го е страх да се качи на кола. Случаите на загинали хора от ухапване на змия в България за последния един век се броят на пръстите на едната ръка. Всеки го е страх от змии - просто това са насадени страхове още от деца в хората, които до нищо хубаво не водят впоследствие. Тъй като масовата практика на човек, като види една змия, е да хване една сопа и да я убие. Което е напълно неоправдано", обясни доц. Попгеоргиев.

Хората заемаме все повече територии и в резултат навлизаме в естествените местообитания на животните. Така че срещата със змии в градска среда - особено в паркове, градини и дворове на къщи, не бива да ни изненадва, посочи експертът.

Попитахме видинчани виждали ли са змии и страхуват ли се тях.

"Не съм виждал, но предполагам, че ги има... Не, не съм тази година, но миналата съм виждала на гарата. Тръгнах в друга посока. Но мисля, че онези са водни, не са толкова опасни. Там, където в момента не е окосено, там би трябвало да ги има... Аз съм виждала, но рядко - виждала съм тука, в градината, ама дали е било змия, или смок, не мога да кажа. Смятам, че всеки човек се страхува - с малки изключения... Не съм виждала и дано не виждам, защото изпитвам някаква неприязън към тях и бягам моментално", посочиха видинчани.

Най-важното е хората да са добре информирани и да знаят как да постъпят при среща със змия, каза в заключение доц. Попгеоргиев. И напомни, че почти всички видове змии в България са защитени и не трябва да бъдат убивани. 

Повече по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светла Буюклийска

Сдружението "Врачанските къщи" става на 4 години

Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца.  Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..

публикувано на 29.11.24 в 17:05

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37