Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оправдан ли е страхът от змии

Снимка: архив

Преди дни във Фейсбук групата "Белоградчик на гражданите" беше публикувана снимка на змия, забелязана в централната част на град Белоградчик. За броени часове публикацията събра десетки разнопосочни коментари и мнения дали змията е отровна и трябва ли присъствието ѝ там да е повод за притеснение. Разгорялата се дискусия ни накара да потърсим коментара на експерт.

В България има 16 вида змии, като два от тях - две отровници, не са наблюдавани от повече от половин век, каза за Радио ВИДИН доц. Георги Попгеоргиев от Националния природонаучен музей при Българската академия на науките, чиито научни изследвания са в областта на херпетологията - клон от зоологията, занимаващ се с изучаване на земноводните и влечугите. 

"В момента в България се срещат два вида отровници, които по някакъв начин биха могли да навредят на човек при ухапване - това са пепелянката и усойницата. Двата вида чисто географски са разделени на база надморската височина, като например усойницата се среща в по-високите части на планините, като на места като Източна Стара планина видът слиза и доста по-ниско - може да бъде наблюдаван и на 600-700 метра височина. Докато пепелянката обитава територии, които са с по-ниска надморска височина. Една пепелянка дали е малка, или голяма - тя си съдържа съответното количество отрова, така че не си мислете, че като ви ухапе малка змия, нещата ще са по-различни от голямата...", каза доц. Попгеоргиев.

През последния век смъртните случаи след ухапване от змия в България се броят на пръстите на едната ръка, обясни доц. Попгеоргиев. В случай на ухапване от пепелянка или усойница важното е възможно най-бързо да потърсим лекарска помощ и в никакъв случай да не се опитва самолечение, съветва експертът. 

"Имайте предвид, че когато човек е алергичен - може и да не знае, че е алергичен към даден тип белтък, който ще влезе в тялото му, ако направи алергична реакция вече може нещата да са доста по-тежки за самия човек. По принцип след ухапване най-добре човек да не провежда никакво самолечение, защото в Интернет има всякакви неща, които човек може да намери. Най-добрият вариант е да потърси лекарска помощ и оттам нататък вече лекарите знаят какво да правят. Почти няма фатални случаи от ухапване на змия - говоря за нашите географски ширини, в България. Със сигурност не е приятно самото ухапване, но не е смъртоносно. Така че не трябва да се притесняват хората - трябва да запазят самообладание и да потърсят лекарска помощ. Да не се опитват да смучат отровата. Важното е да се пие максимално количество течности, за да може тези токсини, които са вкарани в тялото, да могат да бъдат извадени по най-бързия начин. Всеки ден загиват хора при катастрофи, но никой не го е страх да се качи на кола. Случаите на загинали хора от ухапване на змия в България за последния един век се броят на пръстите на едната ръка. Всеки го е страх от змии - просто това са насадени страхове още от деца в хората, които до нищо хубаво не водят впоследствие. Тъй като масовата практика на човек, като види една змия, е да хване една сопа и да я убие. Което е напълно неоправдано", обясни доц. Попгеоргиев.

Хората заемаме все повече територии и в резултат навлизаме в естествените местообитания на животните. Така че срещата със змии в градска среда - особено в паркове, градини и дворове на къщи, не бива да ни изненадва, посочи експертът.

Попитахме видинчани виждали ли са змии и страхуват ли се тях.

"Не съм виждал, но предполагам, че ги има... Не, не съм тази година, но миналата съм виждала на гарата. Тръгнах в друга посока. Но мисля, че онези са водни, не са толкова опасни. Там, където в момента не е окосено, там би трябвало да ги има... Аз съм виждала, но рядко - виждала съм тука, в градината, ама дали е било змия, или смок, не мога да кажа. Смятам, че всеки човек се страхува - с малки изключения... Не съм виждала и дано не виждам, защото изпитвам някаква неприязън към тях и бягам моментално", посочиха видинчани.

Най-важното е хората да са добре информирани и да знаят как да постъпят при среща със змия, каза в заключение доц. Попгеоргиев. И напомни, че почти всички видове змии в България са защитени и не трябва да бъдат убивани. 

Повече по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24

Градски легенди за Мистер Сенко

Мистер Сенко е български илюзионист. Неговото истинско име е Евстати Христов Карайончев и е роден във Враца на 12 февруари 1905 година. Самият той казва за себе си в едно интервю в Златния фонд на БНР: "...Един артист трябва да слезе овреме от сцената...", заради това на 60 години се оттеглил и се отдал на мирен пенсионерски живот. Е,..

публикувано на 09.02.25 в 14:06

Нека отстраняваме фарисейското от нашите души със старание

Неделята, в която се намираме днес е Шестнадесета след Неделя подир Въздвижение - на Митаря и Фарисея. "Всеки, който превъзнася себе си, ще бъде унизен, а който се смирява, ще бъде въздигнат". (Лук.18:14 ) Великият пост, към който времето и тази година ни отвеждат, се предшествува от три подготвителни седмици, които според..

публикувано на 09.02.25 в 08:00
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00