Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защитен ли е Северозападът от унищожителна градушка

Градушката с размери на лешник
Снимка: БНР

Активният сезон по градозащита с ракетен способ започна тази година на 14 май, съобщиха от Изпълнителна агенция "Борба с градушките" (ИАБГ). Противоградова защита се осъществява над около 22 милиона дка в 9 области- Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Сливен, Видин, Монтана, Враца и Плевен от 11 командни пункта и 263 ракетни площадки към тях.

ИАБГ припомня, че е обезпечила осъществяването на операциите по изкуствени въздействия към момента с 14 633 противоградови ракети.

Дъждовете обещават реколтата тази година да е богата, но нестабилното време не изключва и опасността от градушки. До какво водят климатичните промени, породени от дейността на човека, обяснява Апостол Дянков, ръководител на Програма "Климат и енергия" към WWF България:


"Това е една много важна тема, която доста ни засяга, защото предизвиканите от човека климатични изменения имат сложни, комплексни последици както върху климата и екосистемите, така и върху човека. Някои от директните последици, които ние виждаме като щети, са например щетите от градушки и наводнения. Те със сигурност ще се увеличават и ние трудно ще можем да ги планираме, защото тук става въпрос за локални явления, т.нар. екстремни прояви на времето, които съпътстват цялостното дестабилизиране на климата. За тях наистина на местно ниво трябва да имаме възможност за подготовка и реакция..." 

Географското положение и разнообразният релеф на страната предопределят България като една от най-градобитните страни в Европа. Градушките са унищожителни за селскостопанската продукция метеорологични явления.

Системата за противоградова защита в България е създадена през 1968 г. към Министерството на земеделието. Изпълнителна агенция “Борба с градушките” защитава с ракетен способ от градоопасни облаци територия над 2 милиона хектара в силно градобитни райони в 9 области, сред които Видин, Монтана, Враца. Дейността на Агенцията се осъществява чрез наблюдение на атмосферните процеси с радари и провеждане на активни въздействия. Метеорологичната радарна информация се предоставя в реално време на Министерството на вътрешните работи, Военновъздушните сили, Държавното предприятие "Ръководство въздушно движение“, Националния институт по метеорология и хидрология и др.

"Всичко е обезпечено, персоналът е подготвен, работи перфектно, ракети има, материално-техническата част също е в отлично състояние", обясни за Радио Видин главният секретар на ИАБГ, Симеон Главчев.

"Всички регионални дирекции са снабдени с необходимото колиечство ракети. В Северозападна България защитаваме в района на област Видин около 2 млн. и 150 хиляди дка. В Монтана - около 1 млн. и 700 хиляди дка и във Враца - около 2 млн. дка. Поддържаме средна зареденост на ракетните площадки. В момента, поради активните процеси, които се развиха през последните дни, заредеността е около 30 ракети на ракетна площадка. Предвидили сме и допълнителна доставка на ракети, за да станат около 35, което дава спокойствие за правилното провеждане на защитата... През последните години тенденцията е към увеличаване честотата и интензивността на неблагоприятните метеорологични явления..." 

По време на активния сезон тази година ще бъде осигурено радарно покритие на атмосферата над територията на цялата страна, каза още Симеон Главчев. То ще се осъществява от седем метеорологични радарни станции, оборудвани със специален софтуер, като данните ще се предават регулярно на различни държавни институции. На всеки 4 минути се извършва автоматично пълно обемно сканиране на атмосферата и архивиране на данните. В реално време се предава обемна радарна информация към останалите командни пунктове и Информационен център в София, след което се предава на потребителите.

В състава на Изпълнителната агенция са изградени и действат 11 регионални дирекции с командни пунктове и прилежащите им ракетни площадки. В тях работят хора с необходимите знания и опит да се справят с всяка ситуация, макар че една градушка често е непредвидима, допълни Главчев. 


Командният пункт на Регионалната дирекция "Борба с градушките" за област Видин се намира в гр. Грамада. Създаден е през 1971 година. 

Командният пункт на Регионална дирекция "Борба с градушките“ за област Монтана се намира с. Долно Церовене. Създаден е през 1972 година.

Командният пункт на Регионална дирекция "Борба с градушките“ за област Враца е в с. Бърдарски геран. Създаден е през 1973 година. 
Каква е готовността ни за противодействие при градушка, има ли тенденция за увеличаване на честотата и интензивността на опустошителните градушки, как се действа в пограничните райони, с колко и какви радари са снабдени пунктовете, градушка с каква големина на зърното е най-опасна за земеделските култури? За това говорят Симеон Главчев, главен секретар на ИАБГ; директорите на Регионалните дирекции във Видин и Враца- Джони Ангелов и Йордан Йорданов. За промените в климата и повишената опасност от градушки тази година обяснява Апостол Дянков, ръководител на Програма " Климат и енергия" към WWF България. 

Подробности по темата - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41