Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежи от Монтана написаха криминален роман

2
Снимка: РБ "Гео Милев" Монтана

Криминален роман, написан от група млади хора, ще бъде представен тази вечер в Монтана. "Пансионът на Мария Г." е  дело на Александра Тодорова, Антония Любенова, Ива Иванова, Кристина Иванова, Михаела Стоянова и Цветомир Петров, които преди няколко години, докато още са ученици, основават "Клуб на любителите на кафе и дебели книги". В него канят писателката Ели Лозанова да им помага и напътства и заедно създават криминален роман, изпълнен с напрежение и в същото време засягащ важни обществени теми. 

"Съвсем случайно се събрахме в тази група. Известно време обсъждахме кой какво е прочел, написал и спонтанно се роди идеята да напишем нещо заедно. Всеки си измисли история и понеже бяха много различни типажи, решихме де ги съберем на едно място. Оказа се, че всички образи са жертви на някакво престъпление и решихме да ги съберем в защитено жилище, а аз бях домакинята на това защитено жилище и така започна. Нямаше как да бъде друг вид роман, освен криминален...  Интересен беше процесът на написване- такава творческа енергия бушуваше около компанията... Когато завършихме книгата, се оказа, че тя има стойност. Окуражи ни писателката Елена Павлова... Минаха доста години докато издадохме книгата, но за мен е важно товау, защото показва на децата, че човек, стига да има вяра и да работи усилено и усъордно, накрая стига целта..."- каза Ели Лозанова.  

Всеки от авторите си измисля герой, за който да пише. Преди това провеждат проучвания и събират информация, необходима им за изграждането на образите. 

"Докато пишехме романа, децата се учеха на много неща и разбраха, че книга се пише с много четене... Една от героините- в образа на наркоманка, проститутка, тя чете страшно много литература за наркоманиите, за зависимостите... Една от другите героини си беше избрала да бъде циганче- дъщеря на циркови артисти  - тя си купи речник, учеше циански, разпитваше какъв е техния начин на живот, особеностите на етноса... Това е знание, богатство, което остава... "
Книгата е насочена главно към младите хора, но ще се хареса и на по-възрастни, които обичат криминални истории, смята Ели Лозанова.

Ива Иванова създава образа на момиче - бунтар, каквото самата тя е искала да бъде като тийнейджър.

"Моят герой е Алекса, спрях се на момиче бунтар, което е преживяло много. Всичко, което исках да пресъздам с героя, беше това, което исках да бъда аз самата- някой, който не се спира пред нищо, някой, който продължава да се бори, въпреки всичко... В гимназията се занимавах с права на децата, деца, които са изоставени, на които са им се случили др аматични събития, хисках да пренеса част ото историите, които съм слушала, когато съм посещавала център от семеен тип в този един герой, който стана събирателен образ на това дете, което продължава да се бори, въпреки всимчко, което му се случва... След като написхме книгата, осъзнахме, че това е литературата, от която имахме нужда, литературата, която се опитвахме да четем. затова се опитахме да си я напишем сами... "
        
Любителите на криминалния жанр ще могат да открият книгата освен в печатен вариант и в електронен, като предстои тя да бъде озвучена. А официалното ѝ представяне е тази вечер от 17,30 часа в регионална библиотека "Гео Милев" Монтана. 

По публикацията работиха: Йорданка Петрова, Йорданка Герасимова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Александрина Попова: Жената, която пътува, за да разказва истории

Днес ще ви срещнем с Александрина Попова , родом от Стара Загора, където прекарва първите пет години от живота си. По-късно съдбата я отвежда в Пловдив, където живее близо три десетилетия, а от две години насам е жител на столицата. Интересното е, че любовта я среща в лицето на мъж от Видин, поради което тя с усмивка се определя като "видинска..

публикувано на 29.07.25 в 17:40

Планинско катерене - новото предизвикателство за видинчанина, който изкачва върхове

Видинчанинът Светослав Евгениев, запален планинар, за когото Радио Видин писа  преди две години , че за два дена е изкачил четири алпийски четирихилядника, се завърна от поредното си приключение в Австрия. Планинско катерене е новото предизвикателство, което предприемат той и неговите приятели. Те участват в два сравнително сложни маршрута в..

публикувано на 29.07.25 в 15:10

Деца от Враца заемат първите места в конкурс за магически разказ

Две деца от Литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца се класират на първите места в провелия се литературен конкурс за детски магически разказ. Тази година темата беше “Моят полет около света”. За втора поредна година Огняна Илиева печели първо място в конкурса . Огняна е на 12 години, като тази година ще бъде 7...

публикувано на 29.07.25 в 14:00

Църквата в село Антимово спешно се нуждае от ремонт

Църковният храм "Свети Великомъченик  Георги" във видинското село Антимово има нужда от спешен ремонт. Покривът тече от години и поврежда стенописите. Мазилката пада, прозорците са изпочупени, казва кметът на населеното място Пламен Станев, който е и дългогодишен председател на местното читалище:  " Покривът на храма е в много лошо..

публикувано на 29.07.25 в 13:00

Моден наръчник за жегите: лен, памук и лекота

С настъпването на юлските жеги, модата ни изправя пред едно от най-големите си изпитания - това как да изглеждаме и да се чувстваме добре, без да се разтапяме от жега. Ключовата дума е "лекота". През лятото заложете на свободни кройки, естествени материи като лен и памук, и светли, отразяващи слънчевата светлина цветове . Избягвайте синтетиката -..

публикувано на 29.07.25 в 13:00

Карта на чешмите в България: Къде да намерим безплатна питейна вода в жегата

В разгара на лятото търсим сянка, прохлада и… чешма с питейна вода. А колко от тях всъщност знаем, че съществуват дори в собствения ни град? Оказва се, че вече няколко години има  Карта на чешмите в България . Не е новост, говорили сме за нея и с нейната създателка - активистът за по-чиста околна среда - Симона Стилиянова . Но именно..

публикувано на 28.07.25 в 15:35
Републикански път III-1142

Сигнал до Радио ВИДИН раздвижи ремонта на пътен участък

Слушател на Радио Видин алармира за лошото състояние на третокласен път в участъка от разклона за Арчар до Дреновец. Според Цветан Петров, през средата на юни са извършени дейности по почистване на банкета около шосето, след което машините са подравнили настилката. Въпреки това, участъкът остава в лошо състояние - с компрометирано асфалтово..

публикувано на 28.07.25 в 15:30