Партньори в трансграничната инициатива, по която е построен Палепарк във Вършец, се срещнаха в курортния град. Палеопаркът, заедно с информационния център, са създадени в партньорство с Музея Олтения – Румъния по Програма Interreg V-A Румъния-България.
На срещата присъстваха Николета Минку- изп. директор на Регионален център за трансгранично сътрудничество Калъраш нейни колеги, партньори от Музея Олтения – Румъния, журналисти, експерти в областта на туризма и проектните дейности.
Кметът на Вършец, инж. Иван Лазаров, поздрави гостите и изказа огромното си задоволство от реализацията построяването на Информационно-експозиционния център на Палеопарк Вършец, като съвместен проект с румънските партньори.
Палеопаркът във Вършец очаква своите посетители да се насладят на една праисторическа атмосфера, която пресъздава естествената среда на Балканите преди около 2,5 милиона години, а музеят "Олтения" в Крайова посреща своите гости с ново интерактивно оборудване. Общата стойност на дейностите е в размер на 1,3 милиона евро.
Николета Минку и нейните колеги представиха новите възможности за общините през новия програмен период по Програмата Interreg VI-A Румъния-България 2021-2027, финансирана от Европейския фонд за регионално развитие. Ръководителят на проекта във Вършец Таня Петрова увери, че Община Вършец ще кандидатства за средства.
Сдруженията "Северозапазване" и "Кауза Северозапад" - дадоха началото на предстоящите си десетки нови инициативи през новата 2025 година , съобщиха от организациите. "През изминалите дни зарадвахме 65 деца от Основно училище "Димитър Благоев" село Гара Орешец, Община Димово с лакомства и потребителите на Фондация "Надежда за нашите деца" доставчик на..
Започна преброяването на зимуващите водолюбиви птици в България. То се прави всяка зима от четиридесет и девет години насам и се организира от Българското дружество за защита на птиците и Изпълнителната агенция по околна среда, каза за Радио Видин Свилен Чешмеджиев от дружеството: "Това е една от най-големите кампании изобщо в света, а не само..
Наградиха най-четящите за 2024 година във Видинската библиотека. Тази година читателите, които са заели най-много книги са четирима, информира Лидия Векова от отдел "Заемна за възрастни: "Тази година награденият читател е Милена Красимирова Войкова от отдел "Заемна за възрастни". В "Детски отдел" решихме да номинираме в три категории: -..
В монтанското село Горно Церовене спазват 90-годишна традиция – къпят ергените в река "Огоста". Това е част от ритуала на Ивановден по стар стил, който ще бъде отбелязан днес В Горно Церовене тачат традициите. На 19 и 20 януари, по стар стил, се отбелязват Йорданов и Ивановден. Днес церовчани ще отбележат празниците. В 11 часа на центъра ще засвири..
Представяне на трилогията "Змей закрилник" на видинската авторка Симона Панова е първото за 2025 година книжно събитие, което ще се проведе в библиотеката в Монтана. Младата авторка сподели вълнението си от предстоящата среща с читатели от града: "За първи път ще бъда в Монтана и го очаквам с огромно нетърпение. Представянето ще бъде общо за..
Нов дом за стари хора ще бъде изграден в град Белоградчик. Средствата за него ще бъдат осигурени от Европейски проект, каза за Радио Видин кметът на населеното място Боян Минков: "Длъжни сме да простроим такъв център, за да може да изведем хората от Дома в село Салаш. Той е дом за хора с умствени увреждания. Надявам се тази година да..
Районната инспекция за опазване на околната среда и водите във Враца успя да осъди фирма заради незаконно съхранение на тонер касети. Пет години след разплитането на историята, фирма "Рецикла" беше задължена от магистратите да плати 65 520 лева за извозването на тонер касетите и още 3 520 лева за съдебни разноски. На основание на съдебния акт..