Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво трябва да знаем за зъбните импланти

Снимка: архив

Поставянето на зъбни импланти е една от най-предпочитаните и иновативни дентални процедури, когато искаме да възстановим липсващ зъб или група от зъби. Тоест, когато един пациент е изгубил зъб, чрез зъбния имплант се получава това възстановяване, обясни в "Направление здраве" д-р Надя Борисова, специалист - ортодонт в най-голямата стоматологична клиника в Португалия.

"Говорим за т. нар. имедиатно имплантиране, чрез което веднага след премахването на зъба, може да се постави и зъбният имплант. Има случаи, когато имплантът не може да се постави веднага, трябва да изчакаме заздравителен процес, образуване на кост и тогава говорим за т. нар. късно поставяне на импланта. Възстановяването на цяла челюст е една концепция, наречена "Всичко върху четири". Това е един чудесен метод за възстановяване на изцяло обеззъбени пациенти или в случаите, когато имаме пародонтозни зъби, които не могат да бъдат спасени и съответно трябва да се извадят и да се възстанови това място. Интересното е, че се поставят само 4 зъбни импланта -  два, които са прави, и два наклонени под определен ъгъл, след което възстановяваме изцяло 10-те зъба, първоначално с една временна, но напълно функционална конструкция и след 6 месеца може да се пристъпи към окончателната зъбна конструкция. Най-хубавото на този метод е, че с едно посещение се поставят зъбните импланти и зъбната конструкция. Едно от предимствата на тази техника е, че пациентът не се нуждае от много зъбни импланти, напълно доказано е, че тези 4 импланти могат да носят постоянната конструкция от 10 зъба. Това е много голямо предимство за пациентите и също така, че в деня пациентът си тръгва с тези зъби, тоест не трябва да се изчакват 4, 5 месеца. Другото голямо предимство е, че когато имаме пациент, който прекалено дълго време е бил обеззъбен, тогава костта се стопява и трябва да направим други хирургични интервенции, като поставяне на костно-заместителни вещества и други. А пък при техниката "Всичко върху четири" тези наклонени импланти ги поставяме на мястото, където нямаме кост."
 
Пациентите е необходимо да се грижат за зъбните импланти така, както го правят за собствените си зъби, обясни д-р Борисова:

"Както ние трябва да се грижим за нашите естествени зъби, така трябва да се грижим и за имплантите. Редовното посещение на стоматолог за почистване на зъбен камък трябва да се осъществява и в случаите, когато вече имаме зъбни импланти. Правят се контролни рентгенографии. Изключително важна е хигиената, изключително важни са рентгенографиите, за да видим дали има някакво възпаление на зъбния имплант. При пациенти, при които нямаме някакви заболявани, един контролен преглед на 6 месеца е напълно достатъчен."
 
При някои заболявания към поставянето на зъбни импланти трябва да се подходи много внимателно, каза специалистът:

"Инсулинозависим диабет, когато имаме, автоимунни заболявания, пациент със СПИН, тогава наистина трябва да е контролирано и с по-голямо внимание да се извърши хирургичната интервенция. Също така, когато пациентът има пародонтозни зъби. Представете си, ако поставим имплант между два пародонтозни зъба, съответно този имплант има по-голяма вероятност да развие възпаление, ако пациентът не ходи на контролни прегледи, не премахва зъбната плака и зъбния камък. Но при заболяванията, които споменах, всичко трябва да е контролирано от стоматолога."
 
Процедурата по поставяне на зъбен имплант се счита за успешна, когато 7 години след нейното извършване, не се наблюдава никакъв проблем. По думите на д-р Борисова млад човек, на който е поставен зъбен имплант, може да изкара с него до 60-70-годишна възраст и дори повече.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 22 май 2025 слушаме Алберт Степанов

Днес ви срещам с Алберт Степанов – брат на мултиинструменталиста Валери Степанов. Живеейки в музикално семейство, от много рано проявява музикалната си дарба и започва да свири с по-големия си брат в неговите проекти. Бас китарата е основния му инструмент, като свири и на цигулка. Обича да импровизира и го прави с огромно желание. Джаз фюжъна и..

публикувано на 22.05.25 в 09:00

140 години от построяването на храм "Св. св. Константин и Елена" отбелязаха в Синаговци

Храмов празник и 140 години от създаването на храм "Св. св. Константин и Елена" отбелязаха във Видинското село Синаговци. Кметът на селото Иван Иванов приготви курбан - боб по манастирски за всички дошли на храмовия празник. "Храмът ни е много стар и е традиция на празника да се събираме", обясни Иван Иванов: "Всяка година си честваме..

публикувано на 21.05.25 в 17:50

Зрелостници: Лесна матура, очакваме добри резултати

Интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев или есе - "Животът - колело или стълба", бяха вариантите, между които зрелостниците можеха да избират на днешната задължителна матура по български език и литература. Създаването на текст бе последната от задачите на днешния изпит.  Голяма..

публикувано на 21.05.25 в 17:02

Нов сборник с разкази представя Зорница Климентова

Зорница Климентова ще представи новата си книга "Пъстролика река" тази вечер във Видин. Книгата идва седем години след "N-измеримо" . В нея са събрани 18 разказа, които засягат философски въпроси за това кое е най-голямото зло и кое е същественото, стойностното, безценното в живота.  "Реката всъщност е метафора на времето, това време, което..

публикувано на 21.05.25 в 14:15

Абитуриенти: Общината да помисли за символите на Видин

Крепостта "Баба Вида" - един от символите на Видин, през последните дни е посещавана не само от туристи, но и от абитуриенти. Средновековната крепост се превърна в декор на фотосесии, които млади хора си правят, за да им напомнят за родния град и за този толкова важен момент от живота им. В близост до мястото, избрано за снимки, е западният..

публикувано на 21.05.25 в 13:08

Международният ден на метрологията е днес

20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на  Конвенцията за метъра е..

публикувано на 20.05.25 в 16:35

12 отбора взеха участие в регионалното състезание по роботика във Видин

Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното  състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова:   "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..

публикувано на 20.05.25 в 16:00