Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Терзиев представя във Видин "Книга за мечтите"

Проф. Венелин Терзиев ще представи своята "Книга за мечтите" във Видин. Тя съдържа литературни импресии и есета. Редактор е Силва Василева. Издател на сборника е Габриела Цанева, главен редактор на списание „Картини с думи и багри“.

"Първо искам да благодаря на Радио Видин за това интервю и за възможността да говоря пред видинска публика. Казвам това не като издател, поет и художник, а като човек, който е преживял първите 5 години от живота си в прекрасния град Видин и който винаги ще носи в душата си неговото очарование. Родът на майка ми е дълбоко свързан с историята на града. Горда съм, че съм пра-пра внучка на първия кмет на Видин Цеко Нейов и на опълченеца Денко Попов…", каза в интервю за Радио ВИДИН Габриела Цанева.



Радио ВИДИН: Ако трябва да напишете рецензия за есетата от сборника „Книга за мечтите“ на Венелин Терзиев, къде бихте определили, че е сърцевината на книгата?

- „Книга за мечтите“ няма сърцевина – тя цялата е сърце! Туптящо сърце. Това е една жива енциклопедия за съвременна поезия! По същността си, книгата е сборник с есета. Всяко есе е различно, както разнолик е техният автор. Но всяко есе, освен яркия отпечатък на Венелин Терзиев, носи нюанса и от нечие друго творчество – онова, което е станало отправна точка за написването му, зародиш на кондензата, на кристала… Творчеството на много наши поети, но не само, е послужило за основа на тези есета и едно от най-ценните техни качества е и това, че те стават мост и брод към творчеството на други автори – често много талантливи, макар и не много известни. Есетата на Венелин Терзиев са много ценни и с това, че дават различен поглед, различен прочит на много разпознаваеми, бих ги нарекла христоматийни поети и стихове. В контекста на неговите есета те придобиват друг оттенък, той им дава нов живот… да, това е изключително – способността да видиш и извадиш на повърхността една същност, останала незабелязана – понякога, повече от век…

Защо, според Вас като издател, "Книга за мечтите" трябва да бъде прочетена?

- Без съмнение, книгата е явление в новата българска литература. Стилът и структурата на есетата са оригинални, неповторими. Но тя дава и нещо повече – нов подход към писането на литература… една освободеност, един стремеж да прекрачиш границата на онова, което си учил, на което са те учили… да станеш откривател. Венелин Терзиев тласка читателя именно към това – да бъде съоткривател на скрити истини – и не само изследвайки литературни произведения. В неговите есета често присъстват само емоции, породени от една разходка, или мисъл, или случаен поглед върху нещо от ежедневието, някоя случка, разговор, песен… Това опоетизирано-осмислено вглеждане в заобикалящото ни – това е ценно – способността да го правим, възможността да го съпреживеем.

Къде виждате и как бихте описали собствената си роля в целия процес по създаването на книгата?

- Мисля, че всичко започна преди година, когато в редакционната поща на списанието получих първите есета на Венелин Терзиев; бяха изпратени от редакторката му Силва Василева, с която от години се познаваме и която уважавам като специалист и личност. Бях впечатлена от текстовете и с радост приех да ги публикувам, а скоро последваха други. Вече кореспондирах директно с автора, всичко се случваше с невероятна лекота. Скоро Венелин Терзиев започна да представя и творби на други автори – той се оказа истински откривател – не само на добра литература, но и на талантливи хора.
До електронната публикация на „Книга за мечтите“ в средата на февруари, в сп. „Картини с думи и багри“ бяхме публикували почти 30 от включените в книгата есета. Мисля, че тези публикации, донякъде, дадоха очертанията и може би идеята за книга… А след това есетата продължиха да пристигат в електронната ни поща… Много хубаво е, че авторът продължава да ги пише… Да, често се случва, след публикацията на първата книга човек да прегори… А Книгата на мечтите продължава да се пише… и това е прекрасно, защото имаме нужда от мечти. И от мечтатели.

Сред първите читатели на „Книга за мечтите“ е журналистът от вестник "Росица" Минка Минчева, дългогодишен кореспондент на БНР от Габрово.



Радио ВИДИН: Кога и как се запознахте с творчеството на проф. Венелин Терзиев?

-  Преди да се запозная с литературното творчеството на проф. Терзиев се запознах лично с него. Поводът беше наградата „Златен век“, която му беше присъдена през 2020 година. В нашия вестник имаше статия за него, защото той е севлиевец. Оказа се, че срещата ми с проф. Терзиев е от така наречените неслучайни срещи с неслучайни хора. Можело е да се срещнем още преди 20 години, защото той е представял Министерството на културата на много габровски инициативи в областта на изкуството и културата, но е трябвало да се запознаем в Севлиево. Освен интервюто, което направих с него, разговаряхме и за моята идея за честването на 135-тата годишнина на в.“Росица". Той я прие и започнахме  да подготвяме проекта на програмата, в който се включи и Силва Василева, редактор на книгата.

Вие знаете, че професията на журналисти ни среща с много хора, но много малко са тези, с които продължаваме да работим, да общуваме извън строго професионалните теми. Силва и Професорът се оказаха от хората, с които общуването е лесно и много приятно, както се казва - все едно, че се познаваме от години. Освен работата по подготовката на проекта за честване на годишнината на вестника, което беше наистина голямо удоволствие, трябваше да преодоляваме и проблеми, създадени от хора, които се хранят със злоба, омраза, завист и най-лошото е, че материализират тези свои чувства чрез медиите, което е обидно, както за личността, така и за самата медия, но това е друга тема... Кой повече, кой по-малко от нас тримата, стана жертва на тези дребни души. И докато аз страдах мълчаливо, приемах болката примирено, в социалната мрежа проф. Терзиев сякаш я размахваше, с поезията на известни и по-малко известни автори, с есетата, от които всяка дума се забиваше в сърцето и душата ми, защото показваше един друг път, различен от моя начин за противодействие на злото. Видях един друг, различен от моите представи за учен, професор...
   
С какво е различен той?

- Проф. Терзиев не е от учените, които съсредоточени в собствените си научни теми, не поглеждат света, дори и не се стараят да направят така, че научните им достижения да достигнат до повече хора. Това е важно, според мен, защото дава надежда, увереност, че в България имаме научния потенциал за решаване на сериозните ни проблеми. Проф. Терзиев прави точно това - той съобщава в социалната мрежа в какъв форум по света ще участва, дори в резюме представя доклада си. Най-яркото различие, което открих в литературното му творчество, са думите, които изразяват и философията му на търсеща личност, непримирима с пошлостта в човешките взаимоотношения.  

Част от есетата на проф. Терзиев са публикувани на страниците на Вашия вестник. Коя е публиката им, кои са техните читатели?

- Със сигурност читателите са хора на изкуството, на културата - интелигентните хора. Хора, които са разчели в тези есета своя страх да се покажат, затворени в собствените си окови, за да се спасят от последиците на различието си... Пътуване към себе си по трудната пътека за сбъдване на мечтите - целта на всеки човешки живот. Така бих определила книгата на проф. Терзиев, защото показва как един изключително ерудиран човек използва силата на добрите думи, съчетани с мъдростта на наши и чужди класици в поезията и прозата, да отстоява на риска да е различен. Такива думи и отношение укрепват и най-"разкъртените зидове на душата", каквото е заглавието на едно от есетата.

Кое е любимото Ви есе?

- Във всяко есе откривам нещо, което е много мое. Мисъл, която дори не съм изричала никога на глас, а я виждам написана, което въздейства много силно. Както казва един читател в мрежата „разтърсващи текстове“. Разтърсващи с дълбочината на всяка дума, която се забива в сърцето и ума. И като казах сърцето и ума противно, може би за мнозина, в борбата кой да води по пътя към успеха и щастието - смисълът на живота, ученият Венелин Терзиев избира сърцето, защото то е най-истинския водач по трудната пътека към мечтите.
   
"Книга за мечтите" ще бъде представена на 13 юли в Регионалната библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20