Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Килимарката Сийка Тачева: Щастлив човек съм, защото съм расла сред добри хора

Извървяла съм свой мой път като по килимена чипровска пътека

Снимка: личен архив


В това издание на "Калейдоскоп" ни гостува Сийка Тачева от град Чипровци - многостранна личност - творец, учител, музикант, почетен гражданин на Чипровци и автор на музиката на химна на планинското градче. И  потомствената тъкачка и килимарка, гордост за нея и за семейството ѝ.  Родена е в Чипровци на 28 април 1943 година. Израства в многолюдно семейство, расте в обич и разкази за стари времена с песни и народни традиции. Една такава традиция е тъкането на килими, на което я научават нейните баби от малка. Днес тъче килими и гоблени, а сред интересните експонати са икони на български светци и пана, предимно по картини на Владимир Димитров - Майстора.

Успява да изтъче  чипровската Света Богородица в цвят, в продължение на 3 месеца всеки ден по 16 часа  тъче и не чувства умора, казват ѝ, че това е така, защото Светият дух ѝ помага. Самата тя след тези 3 месеца променя вътрешното си светоусещане към вярата и църквата.  След завършването на иконата тя е  поднесена като подарък на негово светейшество папа Йоан Втори , който през 2002 г. е на посещение в България.

Основното си образование завършва в Чипровци, а средното в педагогическото училище във Враца, през 1962 година. 
Продължава висшето си образование в Софийския университет задочна форма, с педагогически профил. Подготовката в университета е стабилна, подготвят ги за учители - енциклопедисти, като всеки студент задължително се научава да свири на един инструмент.
Започва работа  като учител със специалности по български  език, по  музика и едновременно с това е и  ръководител на хорове.

Работата ѝ на учител е нейна сбъдната мечта, тя споделя:
"Винаги съм си мислила, че учителската професия е моето призвание, и сега, ако трябва да избирам - пак ще стана учителка" и добавя: "С малките ученици работех като в някаква приказка."

Съвсем млада, без достатъчно опит,  на  26 години става директор на Дома на културата и го ръководи цели 16 години. 



По-късно работи като  заместник-кмет в община Чипровци и отговаря за дейностите, свързани с културата и образованието по времето, когато  се изпълнява грандиозната национална програма за ознаменуване на 300-годишнината от Чипровското въстание. Издирването на автентични народни песни от чипровския край ѝ дава възможност да събира материали и за материалното  и нематериалното духовно наследство, което по-късно систематизира и описва в книги. 
Последната ѝ книга е "В люлката на времето", това е четвъртата ѝ книга с великолепен дизайн. Книга, която представлява едно по-дълго есе не само за нейния живот, не само за предците ѝ, но и за нейните съвременници.


Днес  продължава да пише и да издава книги. Автор е на три книги: “Старите сватби”, “Чипровски обичаи” и “Диг се дигни” - сборник от местни фолклорни песни. 

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Бог е любов", с която трябва да живеем

"Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене" (Мат. 10:37) "В първата Неделя след Петдесетница, когато празнуваме снизхождането на Светия Дух и рождения ден на Църквата Христова, е определено да се празнуват заедно всички светии. Всички онези човеци, които със земния си живот са доказали, че са достойни за..

публикувано на 30.06.24 в 08:00
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24