Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пролет Цолова: Патриотизмът трябва да е всекидневен

2
Снимка: Радио ВИДИН

Важно е историческата памет да бъде съхранявана и предавана на идните поколения. Това е и една от мисиите на читалищата. Много често именно читалището в едно село е институцията, която е в основата на организирането на честванията, свързани с паметните за населеното място дати и събития. Така е и във видинското село Градец, където вече близо век Народно читалище "Просвета" изпълнява тази мисия.

Датите, събитията и личностите от миналото - това е един малък космос, който ние трябва да опазим и завещаем на идните поколения, казва секретарят на културното средище Пролет Цолова. Тя разказва, че макар населението да намалява, има събития, които всяка години събират малки и големи заедно, за да си припомнят миналото и да почетат героите. Така ежегодно на 1 юни жителите на Градец отиват в местността "Драката" и се прекланят пред паметта на загиналите на това място четници, участници във въстанието в Северозападна България от 1850 година, известно в Градец като Пашапетковата размирица. Именно към събитията от това време отново ни връща разказът на Пролет Цолова. 

Преди повече от 173 години в местността Драката са изклани около 300 въстаници. Бунтовниците са предвождани от Петко Маринов - паша Петко, поради което в Градец наричат въстанието Пашапетковата размирица. 

"Това наистина е едно много добре планирано и организирано въстание - то удивява със своята тактика, по начина, по който е било организирано. Знаете и Раковишкия манастир, където комитетът се събира, където се вземат тези важни решения. И всичко това всъщност се оказва, че е едно от най-големите и мащабни въстания за времето си. То не е възпято като нашата Априлска епопея, но всъщност е не по-малко значимо от това, което става през Априлското въстание. И още по-впечатляващото е това, че богатите, успелите хора, князете на селата вдигат раята, вдигат бедното население да въстане, за да имат първо оземляване, първи училища, първи църкви по българските земи, което хич не е малко", обясни Пролет Цолова

През 1937 година в Градец е поставена паметна плоча в чест на загиналите, а с указ на цар Борис I е наградена баба Йона Първянкина, чиито наследници често се връщат, за да присъстват на възпоменателните чествания. 

Важно е да бъде съхранена историческата памет и тя да се предава на младите, категорична е Пролет Цолова. Именно това се опитват и да направят в Градец с отбелязване не само на важните дати от националната история, но и на събития като Пашапетковата размирица. 

"Ние сме поколения наред, които се опитваме тези празници да ги запомним, да ги отбележим, да ги почитаме, което всъщност не е малко за времето, в което живеем... Имаме толкова неща, които можем да кажем тук - и за войните в Сръбско, и за нашите Покрайнини, и за нашия фолклор, бит и култура. Така че това е наистина един космос, който ние трябва да опознаем и да завещаем на нашите деца. Хубаво е, че пътуват децата ни по нашата България, но родината всъщност е и тук - малкото селце, малкия забравен край, в който ние трябва да възпитаваме нашите деца, че оттук тръгва нашият живот, нашият корен и винаги ще се връщаме към него. Независимо къде ще бъдем, в кой мегаполис ще живеем по света, ние ще се връщаме точно към онова малко, полузабравено или обезлюдено селце, от което сме тръгнали. Нека да уважаваме тези паметни дати, защото времената, в които живеем, това, което се случва ежедневно - помията, която ни помита, трябва да има и такива "острови", в които душата ни просто да бъде пречистена. Защото като си представим колко млади живота са отишли, точно за да живеем в едно по-добро време, е някак си непростимо да се занимаваме с тези ежедневни злободневки, които не носят нищо - нито на нас, нито на нашите деца, нито на поколенията и, най-важно, на тая България", посочи секретарят на читалището в село Градец. 

Патриотизмът не трябва да е само на 3-ти март, той трябва да е всекидневен, казва Пролет Цолова. И допълва, че това осмисля и съществуването ни на този свят. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Наделник" от 20 октомври 2024 година

"Неделник" брой 511 е тук. Какво ви предлагам: Във видинската библиотеката беше представянето на сборника с разкази на Анелия Гешева "Жени без мъже" . Книгата съдържа 24 истории от живота, които не са по действителен случай, но са много реалистични. Представянето събра много хора почитатели на добрата книга и на творчеството..

публикувано на 20.10.24 в 13:54

Излекуването на гадаринския бесноват

Шестата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към онези моменти, чрез които ние ставаме не свободни, а роби на страстите, похотите и съблазните. Христос изцелява обладан от легион бесове човек. Той му дава свобода и радост, както чрез това го предлага като пример на самите нас за сила Божия, промисъл и..

публикувано на 20.10.24 в 08:00

Недостъпната среда е основен проблем за незрящите хора

На 15 октомври отбелязахме Международния ден на белия бастун - символ на независимостта на хората със зрителни увреждания, а през целия месец обръщаме внимание на техните права и нуждите. За хората с нарушено зрение всеки ден е борба, обяснява председателят на Районната организация към Съюза на слепите в Монтана Ива Петкова. "Те се..

публикувано на 18.10.24 в 16:56

Поредица от събития в подкрепа на 9-месечния Божидар организират в Бяла Слатина

В Бяла Слатина организират поредица от инициативи в подкрепа на 9-месечния Божидар, който страда от рядко генетично заболяване. В читалище "Развитие-1892" е уредена благотворителна изложба базар. Събраните средства ще са за лечение на момчето, каза секретарят на читалището Светлина Берова. "До 10-ти ноември сме подели доста неща в..

публикувано на 18.10.24 в 15:53

Повече от 2000 ученици от първи до четвърти и осми клас във Видинско с еднократна помощ

Повече от 2000 ученици от първи до четвърти, както и учениците от осми клас в област Видин, ще получат еднократна помощ в размер на 300 лева.  Тя ще бъде изплатена на два транша.  Крайният срок за подаване на заявленията-декларации приключи на 15 октомври, каза за Радио Видин директорът  на Регионална дирекция "Социално подпомагане" Видин,..

публикувано на 18.10.24 в 14:23

Младите са надеждата за новото начало на Мърчево

Село Мърчево е сравнително голямо село в Северозападна България .  Намира се в община Бойчиновци, област Монтана .  Река Огоста и жп линията София-Видин минават през селото.  Иван Иванов е дългогодишен кмет на селото - от 17 години. Избран е през 2007 година, а в момента тече петият му мандат.  Той обича родното си място, а..

публикувано на 18.10.24 в 13:26

18 октомври - Ден на художника

Днес, 18 октомври, художниците честват своя професионален празник. Той се отбелязва в деня на Свети апостол Лука, който се счита за пръв християнски иконописец.  Свещеното Предание говори, че той нарисувал две икони - на св. Дева Мария с Божествения младенец на ръце и на светите апостоли Петър и Павел. По този начин той сложил началото на..

публикувано на 18.10.24 в 12:51