Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво да правят децата през лятото

Снимка: Радио ВИДИН

Лятната ваканция е дълго чакана и с най-голямо нетърпение от децата. Какво обаче да правят през тези месеци учениците - да доучват ли пропуснат материал или да използват това време за почивка и забавления?

"Почиваме и и последните няколко седмици сядаме да учим, защото идват входните и трябва да се представим добре. Най-важното е да спим, след това излизаме, разхождаме се, някой може да каже някоя клюка както винаги и това е най-често... Ние гледаме повече време да прекарваме навън, ходим по почивки. Училището ни организира море. Сега ще ходим на море и така. Гледаме навън да си прекарваме повечето време и да се наспим, това е главното. Да си починем от учебната година... Лятото е за почивка. Честно казано е мит, че повечето хора на нашите години си седят само вкъщи... Играем си по цял ден навън. На жуменка, на криеница... Спортувам футбол. От 3-годишен. Играя като халф и крило. Четем, учим. Аз учим в Истания. Те не ни дават книги, ама трябва да си изберем книги, за да четем през лятото. Трябва да напишем какво съм разбрал от тази книга и какво съм прочел... Работим. Точно ние ще бъдем почти цялото лято на практика. Бяхме две седмици на Златни пясъци, имахме една седмица почивка и сега, на 10-и, заминаваме за още три седмици на Тенерифе. Това ни е практика. За Тенерифе ние сме си избрали да ходим... ", разказаха какво ще правят през лятната ваканция ученици.

Дали децата ще бъдат ангажирани със занимания и с какви зависи от семейството, смята психологът от Враца Нина Димитрова. Детето не трябва да бъде оставяно без ангажименти.

"Има много програми в училище. Гледам напоследък и при нас в детските градини създават се летни академии, има различни формати за деца, които не са могли или нямат възможност родители да им организират летни забавления или отдих на море или на планина. Но, тръгвам пак от семейството, защото родителите са тези, които трябва да съумеят да направят нещо за детето си. Детето трябва да не бъде оставяно без ангажименти. Детето трябва да прави нещо, да изразява себе си, да изразходва и зарежда батерията си, да действа и да твори, да мисли, да говори, да изразява мислите. Родителите са тези, които трябва добре да го наблюдават, да го изучават, да откриват онова нещо, което го запалва, да му дават идеи, предложения и варианти. Защото това трябва да се случва от най-ранна възраст и детето да бъде приучавано, да му се развива неговото въображение", каза Нина Димитрова.

Трябва да помогнем на детето ни да бъде мислител, творец, откривател, пътешественик, изследовател на света, в който живее. Да му посеем в душата семената на знанието, на добротата, на човечността, умението да вижда красотата в дребните неща. Така ще го изградим като хармонична личност, която ще допринесе този свят да стане по-добър, допълни Нина Димитрова.

Снимка: НЧ- МездраЧиталището в Мездра, за поредно лято, предлага летни занимания. Три дни в седмицата децата се забавляват и учат под формата на игра. Всеки понеделник се четат книжки и се обсъждат. В сряда заниманията са на тема "Какво знаем за България". В петък са творческите работилнички. "Забавно лято в библиотеката" започна на 3 юли и ще продължи до 1 септември. Децата са любознателни, което е страхотно, каза секретарят на Народно читалище "Просвета 1925" в Мездра Моника Петкова:

"Щом идват с желание и са редовни, значи за тях е интересно и полезно... Всяко едно дете има различен интерес към книгите, някои към фантастиката, трети към приказките, към колите, зависи от децата много. Много са различни и ги влекат различни теми за четене. Ние им предлагаме неща полезни, които са важни те да знаят от обща култура, това е много важно да се знае. Както се казва, като ги спрете на улицата и ги попитате, те да знаят общи неща, които са си важни. Забелязвам, че има по-голям интерес тази година. Децата са повече, може би, защото и темите са по-различни, в смисъл такъв по-интригуващи за тях. А и сякаш децата почват да осъзнават, че е добре за тях да са информирани, да са интелигентни, за да могат да се развиват след това за в бъдеще. Това го наблюдавам последно време при децата, което е похвално."

Добре е децата да си правят почивка от учебниците, но е хубаво да четат книги. Всеки път могат да научат нещо ново, а и така няма да изгубят желание да четат, допълни Моника Петкова. 

Снимка: НЧ- ПаволчеЗабавлението и игрите не отстъпиха пред интересната и завладяваща презентация "Опазването на природата и защитените територии в България", с лектор Даниела Борисова от Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан", посочват от читалище "Фар -1930" във врачанското село Паволче. И това лято читалището има програма за лятна работа с деца. В тях се включва и Дирекцията на Природния парк. Всеки четвъртък с децата от село Паволче ще се среща Даниела Борисова - експерт във "Врачански Балкан".

"Децата, в интерес на истината, първо, задават много интересни въпроси и дават и много смислени отговори. Аз бях много приятно впечатлена. Повечето деца бяха на възраст между 8 и 12 години и бяха много наясно с това какво трябва да правят по отношение на природата. Не знам това откъде е дошло, от вкъщи ли, от училище ли, но е факт, че децата са доста образовани и доста адекватни на това, което се случва в последно време. Там успяват да ги обединят нали и те са в група, те се уважават, нищо, че са в различна  възраст и на въпроса: "Кой е отговорен за опазването на природата?" отговорът, който получих много ме зарадва е, че всеки един от нас е отговорен. Много зрял отговор", разказа Даниела Борисова. 

Децата имат безкраен потенциал от енергия и това научаване на нови неща тях не ги изморява, даже напротив. Търсят различното, новото. Научаването на нови неща по друг начин в различна среда ги обогатява. По-скоро си почиват по-добре когато са ангажирани, допълни Даниела Борисова. Всяка една от предстоящите срещи ще бъде насочена към различни групи животни и растения.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00