Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дългият ковид засяга 10% от преболедувалите

Снимка: БГНЕС

Поне 10% от хората, инфектирани с коронавирус, са засегнати от така наречения "дълъг ковид". В световен мащаб броят им е около 65 млн. души, като се очаква той да продължи да се увеличава. Това показват последните проучвания по проблема, обясни вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. Според нея дългият ковид ще продължи да ни вълнува и в близко бъдеще. 

"Знаем, че така наричат онези случаи, в които симптоматиката продължава повече от 4 седмици, след първоначалното доказване на инфекцията. И между другото това е един проблем, с който в момента се срещаме доста сериозно и който очевидно, че в бъдеще ще продължи да ни вълнува. Колко дълго ще продължи това е трудно да се каже, но излезе една интересна публикация в списание "Nature", която обобщи познанията към момента в тази област. Което можем да кажем е, че такъв дълъг ковид се среща при поне 10% от хората, които са били инфектирани с вируса SARS-CoV-2."

Дългият ковид е едно мултисистемно заболяване, каза още проф. Александрова и посочи, че при над 27% от хората има увреждания на повече от един от орган.

Проф. Радостина Александрова"Проучвания, провеждани при различни групи хора, следи се какво се случва със сърцето, белия дроб, черния дроб, панкреаса, слезката и се оказва, че при 60-70% от хората с дълъг ковид има увреждания в един от тези органи, по при 27-29% - в повече от един, тоест виждаме, че нещата са сериозни... Може би защото вирусът продължава да се задържа в организма, може би защото повлиява в имунния отговор, защото предизвиква различни автоимунни реакции, защото взаимодейства с нашия микробиом и много други причини, може би една или комбинации от няколко."

До една година от първоначалната инфекция с COVID-19 рискът от някои проблеми е доста повишен, показват още последните медицински наблюдения. 

Вирусът промени не само нашия свят, но вероято и този на микроорганизмите. Затова трябва да бъдем готови за изненади, смята вирусологът проф. Радостина Александрова. Освен това тя припомни, че през лятото на сцената излизат ентеровирусите и посочи, че добрата хигиена може да ни помогне да се предпазим от тях. 

"Самите ентеровируси са поне 60 вида. Те биха могли да се предадат по въздушно-капков път, също така, чрез замърсени повърхности, при контакт между хората може също да се предаде, така че отново се връщаме до необходимостта от това да си мием често ръцете, да спазваме много добра лична и обществена хигиена. А също така е доста пъстра и картината от симптоми, които може да предизвика, освен като настинка, с драскане в гърло, хрема, но може да се стигне до по-висока температура. Това са вируси, които могат да засегнат и храносмилателната система."

По публикацията работи: Изабел Борисова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Божията любов няма граници

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница.  Днешната неделя  е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..

публикувано на 02.02.25 в 08:00

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52