Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дългият ковид засяга 10% от преболедувалите

Снимка: БГНЕС

Поне 10% от хората, инфектирани с коронавирус, са засегнати от така наречения "дълъг ковид". В световен мащаб броят им е около 65 млн. души, като се очаква той да продължи да се увеличава. Това показват последните проучвания по проблема, обясни вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. Според нея дългият ковид ще продължи да ни вълнува и в близко бъдеще. 

"Знаем, че така наричат онези случаи, в които симптоматиката продължава повече от 4 седмици, след първоначалното доказване на инфекцията. И между другото това е един проблем, с който в момента се срещаме доста сериозно и който очевидно, че в бъдеще ще продължи да ни вълнува. Колко дълго ще продължи това е трудно да се каже, но излезе една интересна публикация в списание "Nature", която обобщи познанията към момента в тази област. Което можем да кажем е, че такъв дълъг ковид се среща при поне 10% от хората, които са били инфектирани с вируса SARS-CoV-2."

Дългият ковид е едно мултисистемно заболяване, каза още проф. Александрова и посочи, че при над 27% от хората има увреждания на повече от един от орган.

Проф. Радостина Александрова"Проучвания, провеждани при различни групи хора, следи се какво се случва със сърцето, белия дроб, черния дроб, панкреаса, слезката и се оказва, че при 60-70% от хората с дълъг ковид има увреждания в един от тези органи, по при 27-29% - в повече от един, тоест виждаме, че нещата са сериозни... Може би защото вирусът продължава да се задържа в организма, може би защото повлиява в имунния отговор, защото предизвиква различни автоимунни реакции, защото взаимодейства с нашия микробиом и много други причини, може би една или комбинации от няколко."

До една година от първоначалната инфекция с COVID-19 рискът от някои проблеми е доста повишен, показват още последните медицински наблюдения. 

Вирусът промени не само нашия свят, но вероято и този на микроорганизмите. Затова трябва да бъдем готови за изненади, смята вирусологът проф. Радостина Александрова. Освен това тя припомни, че през лятото на сцената излизат ентеровирусите и посочи, че добрата хигиена може да ни помогне да се предпазим от тях. 

"Самите ентеровируси са поне 60 вида. Те биха могли да се предадат по въздушно-капков път, също така, чрез замърсени повърхности, при контакт между хората може също да се предаде, така че отново се връщаме до необходимостта от това да си мием често ръцете, да спазваме много добра лична и обществена хигиена. А също така е доста пъстра и картината от симптоми, които може да предизвика, освен като настинка, с драскане в гърло, хрема, но може да се стигне до по-висока температура. Това са вируси, които могат да засегнат и храносмилателната система."

По публикацията работи: Изабел Борисова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Господ лекува всяка бесноватост

В седмата неделя след Петдесетница,  Църквата насочва нашето внимание към безспирните и безгранични Божии милости, благодеянията и чудесата, които Бог ни изпраща и дарява. "Тогава Той се допря до очите им и рече: нека ви бъде по вашата вяра."  (Мат. 9:29) След като възкресява дъщерята на Иаир, Спасителят Си..

публикувано на 27.07.25 в 08:00

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05