Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дая Йорданова: Предварителната грижа за зъбите е най-важна

Превенцията е основният инструмент, когато става дума за здравето на зъбите. Ето защо зъболекарският кабинет трябва да се посещава поне на 6 месеца, смята инфлуенсърът Даяна Йорданова, позната във Видин със своите мини тортички, които нарича "душички":

"Моята първа среща със зъболекаря, за съжаление, беше, когато вече имах установен проблем и болка. Казвам "за съжаление", защото смятам, че макар и първите зъбки на децата да са временни, точно там, в първите 7, се изгражда навикът за страшно много неща. И ако тогава обясним на децата колко е важно да се грижат за устната хигиена и за денталното здраве, те ще носят това знание през целия си живот, ще знаят, че профилактиката е важна, ще знаят, че е важно зъболекарят да се посещава и да се слушат неговите насоки и препоръки през цялото време и най-вече тогава, когато се появят постоянните зъбки."
 
Даяна Йорданова обясни защо според нея е важно да се грижим за денталното си здраве:

"На първо място често хората поставят външният вид. Това е важно за нашето самочувствие, за нашето светоусещане, но не е единственото, което имаме като добавена стойност от грижата за нашите зъби. Това е един комфорт и като цяло отношението, което имаме към здравето на зъбите си, вероятно е и отношението, което имаме към здравето на цялото си тяло. Затова за децата е изключително важно да им обясним защо е съществено, и то профилактично, още преди да настъпи даденият проблем, като цяло не само за зъбите, но и за цялостното здраве на тялото, на психиката дори... Специалистите по дентално здраве трябва да се посещават по-често, отколкото си мислим, защото превенцията е най-основният инструмент на здравето. Това да отидеш при зъболекар и той да ти каже, че всичко е наред, или да ти даде някоя препоръка, например да ти каже, че трябва да ползваш конец за зъби или вода за уста, или да миеш зъбите два пъти на ден. Така че превенцията е изключително важна и трябва поне на 6 месеца да се ходи на зъболекар, според мен, за да може най-малкото поне зъбният камък да се почисти и да предпазим венците си, които са основен източник на здраве за нашите зъби." 



По публикацията работи: Стефка Павлова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16