Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са правата ни, когато пътуваме с автобус

Снимка: Радио ВИДИН

Настъпи лятото и все повече от нас започват да се подготвят за почивка. Дали ще изберем морето, или планината, в повечето случаи очакваната вакaнция е свързана с пътуване. За тези, които нямат личен автомобил или пък предпочитат да не пътуват с него, алтернатива е автобусният транспорт. Не винаги обаче пътуването с автобус преминава по очаквания комфортен начин. Неотдавна история за проблеми при пътуване с автобус сподели във Фейсбук видинчанинът Ивайло Петков. Това ни провокира да проверим какви са правата ни, когато пътуваме с автобус. 

Липса на обезопасителни колани, неработещ климатик, опасни маневри на шофьора - това са част от нещата, с които Ивайло Петков се е сблъсквал, пътувайки с автобуси на различни фирми. 

"Нерядко се възползвам от услугите на различни транспортни фирми междуградски - говорим за територията на България, и това, което много ме фрапира е, че в повечето от случаите коланите или изцяло липсват, или са толкова клеясали в самите гнезда, че е невъзможно да ги извадиш. Фрапира ме понякога начинът, по който шофьорите на тези превозни средства управляват автобусите... Когато знаеш, че зад гърба ти има 50 човека, които в твоите ръце са техните животи и те разчитат да ги закараш живи и здрави от една локация до друга, би трябвало ти достатъчно сериозно да възприемаш своята професия и да не си позволяваш рисково поведение на пътя като например изпреварване с превишена скорост на завой при непрекъсната осева линия, което на много пъти, когато съм пътувал на различни места из България, ми се е случвало. Отделно летата често съм пътувал в автобуси, които нямат климатик, зимата парното е изключено... Когато примерно е лято и в автобуса стане над 40 градуса и в него се превозват възрастни хора, на които им прилошава, това според мен по никакъв начин не е адекватно и касае пряка заплаха за живота и здравето на тези пътници. Смея да твърдя, че съм пропътувал доста хиляди километри в чужбина, също с автобус, и не съм наблюдавал подобна небрежност в други страни от Европейския съюз", обясни Ивайло Петков. 

Според него проблемът се корени както в недостатъчния контрол от страна на отговорните институции, така и в липсата на достатъчно развито гражданско съзнание за правата ни като потребители. Хората не трябва да се страхуват да изразяват своята гражданска позиция, когато станат свидетели на подобна небрежност, категоричен е той. 

Съгласно европейския регламент за автомобилните превози, пътниците имат своите права в случай на отменено или забавено тръгване. Важно уточнение е, че това важи за пътуване, което е на дълго разстояние - над 250 км, като няма значение дали то се осъществява на територията на една, или на няколко държави, обясни Габриела Руменова от уебплатформата "Ние потребителите". 

"Ако пътуването по редовна автобусна линия е отменено или има закъснение, автобусната компания или операторът на автогарата трябва да информират за това възможно най-скоро, но не по-късно от 30 минути след времето на заминаване по разписание, пътниците. Ако автобусът бъде отменен поради дублиране на места или някакви други оперативни причини, компанията трябва да предложи на пътуващите да изберат между възстановяване на стойността на билета и, когато е необходимо, безплатно връщане до първоначалната точка на заминаване при първа възможност, или пък продължаване на пътуването, или пренасочване до тяхната крайна дестинация, но при сравними условия и при първа възможност, при това без допълнително заплащане", обясни Габриела Руменова. 

Тя допълни, че при определени условия пътуващите също така имат право на храна, напитки, настаняване, ако трябва да се пренощува. А когато пътникът използва инвалидна количка или друго помощно средство и те бъдат повредени или загубени по време на пътуването, той има право на обезщетение за покриване на загубите за замяна или ремонт. Ако превозвачът не предложи възстановяване на стойността на билета или другите предвидени в регламента възможности, когато се е стигнало до закъсняване или отмяна на пътуване, тогава пътникът може да подаде жалба и да иска възстановяване на стойността на билета, както и обезщетение, което е в размер на 50% от тази цена, отбеляза Габриела Руменова. 

Малко по-сложен обаче е въпросът, ако не сме доволни от качеството на получената услуга - например климатикът в превозното средство не работи или липсват обезопасителни колани. Причината е, че европейският регламент не урежда подобни казуси, посочи Габриела Руменова. В тези случаи пътниците следва първо да се обърнат към собственика на компанията и да сигнализират за проблема, е нейният съвет.

"Тъй като специално за коланите това е свързано с безопасността на пътуване, те следва да настояват да бъде осигурен друг автобус или пък евентуално да получат парите си обратно за билета... Така че това е едно от нещата, за които те могат да сигнализират към компанията и ако, разбира се, не получат адекватен отговор, могат да информират и Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", която отговаря за автомобилните превози. По отношение на обезщетенията, те биха могли да претендират за такива по общия ред, когато обаче на тях са им нанесени някакви вреди. Да речем, че в случая за тях вреда може да бъде това, че е трябвало да пристигнат до определен час на дадено място и са изпуснали някаква възможност след като това не се е случило. Или пък да речем са им създадени ситуации, в които те са се почувствали застрашени или пък дискомфортно. Но това е нещо, което трябва да мине през съда и съответно подлежи на доказване", посочи Габриела Руменова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Как да различим градивната от разрушителната критика

В рубриката "Психолог на помощ" днес ще поговорим за критиката , която, знаете, е неизбежна част от живота - независимо дали идва от близки, колеги, учители, или напълно непознати. Въпросът не е дали ще бъдем критикувани, а как ще реагираме на това. Правилната реакция е ключ към личностно израстване, емоционално здраве и устойчивост...

публикувано на 14.04.25 в 16:30

Колко ще ни струва Великденската трапеза тази година?

Великден наближава и с него идва и въпросът - колко ще ни струва празничната трапеза през 2025-а ? Независимо дали ще отбележим празника в тесен семеен кръг или ще съберем близки и приятели около масата, традиционните елементи като яйца, козунак, агнешко и зелена салата си остават задължителни. Пазарът на яйца в момента е стабилен. Цените..

публикувано на 14.04.25 в 15:15
Иконата на Страдащия Христос

Започна Страстната седмица

Днес от Велики понеделник започва Страстната седмица, през която християнският свят съпреживява последните дни от земния живот на Иисус Христос. Всеки от дните се нарича "велик" и припомня за драматичните събития, свързани със Спасителя и неговото изкупително дело за човечеството, както и за последните му поучения и наставления. За Страстната..

публикувано на 14.04.25 в 15:00

В „Музикална зона“: Испанско сърце – най-доброто от Давид Бисбал

  С къдрици като от реклама на шампоан и глас, който кара фенките му да се влюбят, Давид Бисбал е едно от най-ярките имена в съвременната латино музика. Роден в слънчевата Алмерия, Испания, той започва пътя си от оранжериите, минава през реалити шоуто  Operación Triunfo , и стига до върховете на световните класации.  С над 6 милиона продадени албуми,..

публикувано на 14.04.25 в 09:00

"Неделник" от 13 април 2025 година

Честит имен ден! Нека името ви цъфти като пролетна градина и ви носи късмет, здраве и любов! Всъщност честит 11-ти рожден ден на предаването „Неделник“. Много ли са, малко ли са 11 години не знам, но знам, че удоволствието да съм заедно със слушателите на Радио ВИДИН е уникално. Благодаря ви. Днес в часа на „Ние от Северозапада“ ще се..

публикувано на 13.04.25 в 13:36

Да сторим нещо сериозно за очистването на душата и сърцето ни!

Шестата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, Църквата възпоменава  Вход Господен в Йерусалим . "Когато Иисус се приближи, видя града и заплака за него"  (Лука 19 : 41) Безспорно е, че последното влизане на Господ Иисус Христос в Иерусалим е най-тържествения момент в Неговия земен..

публикувано на 13.04.25 в 08:00

Живата традиция на лазаруването оживява във Врачанско

Днес православният свят празнува Лазарова събота. В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни. В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали. Сред тях е лазаруването, което се..

обновено на 12.04.25 в 12:58