Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма търсене за рапица и ечемик, пшеницата се търгува за 300-330 лева за тон

Около 500 кг от декар е средният добив на пшеница във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН


По-ниски добиви очакват зърнопроизводителите тази година, проблем са и ниските изкупни цени. В началото на месеца бе даден официален старт на жътвата в област Видин, около 60 % от площите вече са ожънати. Пролетните дъждове са влошили състоянието на иначе добре презимувалите есенници, посочи директорът на Областна дирекция "Земеделие" във Видин Пламен Генов:

"Проблемът дойде с влажната пролет и прекомерните дъждове през юни, които способстваха за развитие на доста болести появи се жълта ръжда, кафява ръжда, септориоза, което намали добивите. От друга страна дъждовете доведоха до масово вторично затревяване на есенните посеви. Наложи се неколкократно да бъде третирано с фунгициди, което оскъпява продукцията- и без това тази година тя е достатъчно скъпа..."   

Около 520 хиляди декара ще бъдат реколтирани тази година във Видинско. Най-голям е делът на пшеницата- около 479 хиляди декара, рапицата е 35 хиляди декара, към момента търсене няма... Около 60 % от площите са ожънати, преди дни жътвата е започнала и във високата част на областта- общините Димово и Макреш. Средният добив към момента е около 500 кг от декар, но има и землища с по-ниски добиви. Огромният проблем си остава пласирането на продукцията, посочи Пламен Генов. 

"Стара и нова реколта се срещнаха, около 2 милиона тона от старата реколта има в България, във Видинско също има залежала продукция. За втора година ще се продава под себестойност, което ще е пагубно за малките и средните... В момента ечемик не се търси, пшеницата върви около 300-330 лева на тон, което е много под себестойност... "

По думите на Пламен Генов настъпилите горещини са пагубни за пролетниците: 

"Допреди седмица пролетниците се развиваеха добре, закъсня сеитбата на слънчоглеа, заради дъждовете, а високите температури оказват пагубно влияние... Започнаха да опадат долни листа на слънчогледа, което води до влошено изхранване на растението. Има определена влага, но въздушната влага, високите температури, понякога и суховей- това е завод на открито. Надяваме се да завали...

На 21 юли изтича срокът за подаване на заявления от фермерите по директните плащания за 2023 год., както и за корекции по вече подадени заявления. Въпреки проблемите заради късите срокове, над 90 % от заявленията са приключени, посочи Пламен Генов:

"Някои изисквания дойдоха по средата на стопанската година, които нямаше как да се съобразят, брой култури, площи... Възползват се стопните от интервенциите за зелените плащания, около 92 % от заявленията са приключени... От интервенциитге се възползват предимно зърнопроизводителите, това е и най-развитият сектор в страната, който е конкурленто способен в европейски и световен мащаб. Бедата е там, че ние се конкурираме украинска и руска продукция, където изискванията са по-ниски. В ЕС има доста изисквания за еко, вида препарати, начина на торене, което оскъпява продукцията..." - каза Пламен Генов и пожела на стопаните:

"Кураж и дано да успеят тази година!" 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Пътят на шеф Веселин Бойкинов към висшата кухня в Северозапада

"Смятам, че това е правилният път, за да вървиш нагоре се иска постоянство и отдаденост на дадената професия, колкото и трудна да е тя. Наистина напрежението е доста, но на мен ми харесва да съм под пара. Занимавам се с такъв тип кухня, откакто заминах за София да се уча на това нещо и да развивам професията, в личен план и т.н. Файн..

публикувано на 15.01.25 в 17:30

Хора без дом посрещат зимата в Центъра за временно настаняване във Видин

Осем души са получили подслон и подкрепа от началото на зимата в Центъра за временно настаняване във Видин . До края на днешния ден още един човек ще бъде настанен и ще може да изкара зимата на топло. Приютените са мъже и жени, на възраст от 49 до 70 години. Двама от тях - мъже на 49 и 63 години, споделиха как са стигнали до решението да потърсят..

публикувано на 15.01.25 в 15:25

Токов удар повреди техника и наруши дейността на Община Бойница

Частично блокирана е работата на общинската администрация в Бойница . Обслужването на населението обаче не е възпрепятствано. Това увери кметът Анета Генчева , след като стана ясно, че токов удар на Бъдни вечер е причинил щети на част от техниката и отоплителните уреди в Общината. Засегнати са също училището, някои от социалните услуги в селото,..

публикувано на 15.01.25 в 14:00

Чудотворната икона на свети Ефрем Нови пристига във Видин

Документален филм, посветен на живота и чудесата, извършени от Свети Ефрем Нови - „Светецът светкавица", ще бъде представен утре във Видин. Лентата е създадена от водещия на новините „По света и у нас“ по БНТ Ангел Бончев. Същия ден в митрополитския храм "Св. Николай" ще бъдат донесени за поклонение иконата и чудотворните мощи на светеца. Кой е..

публикувано на 15.01.25 в 12:15