Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Олга Папушева: Колкото повече се отлага посещението при зъболекар, толкова повече проблемът се задълбочава

Снимка: Радио Видин

Отлагането на посещението в зъболекарския кабинет с години, води до задълбочаване на съществуващите проблеми. Това  обясни в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и даде пример от собствената си практика:
 
"Пациентът дойде на консултация. Проблемът беше: "Тук една пломба ми пада". При някои пациенти с възрастта се получава физиологична абразия - износване на зъбните повърхности, и оттам вече деформиране на цялата захапка. На практика неговите предни зъби, всички четири горни, бяха до такава степен изтрити, че бяха останали само един коренчета. Изпратих го на снимка, поговорихме за това какъв трябва да бъде планът на лечение и аз го изпратих да направим консултация с още колеги. След тази консултация, мнозинството реши, че трябва да бъде изпратен в София, в катедрата по ортопедия, защото неговата сложност не позволява да се третира на нашата територия. Човекът няма възможност да пътува до София и затова аз реших, че благодарение на дигитализацията и на света, в който живеем, мога да проведа лечението, консултирайки го с колеги от разстояние. Така започна това лечение, което след близо 2 години приключи успешно."

Подобни сложни случаи не са рядкост, особено сред възрастните хора, обясни още д-р Папушева:

"Много притеснително в нашия Северозападен край с тоталното изоставяне на денталните грижи, особено при по-възрастните пациенти, действително има много пациенти, които са с подобни проблеми, може би не в такава степен, но с достатъчно напреднали проблеми. Имам още двама пациенти, които са в курс на лечение, те са вече година и нещо и се надявам до есента да успеем да ги завършим успешно.

Хората, които не обичат да ходят на зъболекар, и вследствие на това са изправени пред редица сериозни проблеми, д-р Папушева посъветва:

"Пациентите, които са занемарили здравето си и не са ходили година, две, три, пет на зъболекар и проблемите са вече много задълбочени, да потърсят едно-две, мнения, може би три, да помислят за това, което им се казва, и да се подложат на въпросния план на лечение, защото колкото повече се чака, толкова повече се задълбочава проблема и съответно възстановяването е трудно." 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00