Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се предпазим при гръмотевична буря

Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Предупреждение за гръмотевична активност обяви Националният институт по метеорология и хидрология днес за редица области, сред които са Видин, Враца и Монтана. Както знаем, за лятото е обичайно редуването на високи температури с кратки, но мощни гръмотевични бури. Знаем ли обаче какво да правим, ако сме навън и ни изненада гръмотевична буря?

Попитахме видинчани какви правила трябва да спазваме, за да се предпазим при гръмотевична буря: 

"Да не сме под дървета, да си изключваме телефоните - това е най-важното... Когато има гръмотевична буря, трябва да сме на закрито. Не трябва да бъдем близко до дърветата... Стоим си вкъщи. Ако сме навън - гледаме да се приберем някъде, да се скрием. В никакъв случай под дърво, в никакъв случай не с джиесема в ръка, без чадър, чадър не разпъваме, защото привлича гръмотевицата... Не трябва да сме под дървета, не трябва да сме до метални неща, защото може да ни удари...".

Ако сме навън и ни връхлети буря с гръмотевици, най-важното е да не стоим в открити пространства, както и да се отървем от всички метални предмети, които носим у себе си. Това е съветът на Сергей Рангелов- ръководител на отряда на Планинската спасителна служба в Берковица  

"По принцип през лятото винаги се очакват такива аномалии - да има гръмотевични бури. Особено във високата част на планината трябва да се има предвид, ако ви застигне такава буря, трябва по най-бързия начин да се слезе възможно най-ниско в планината... Ако не може да напуснете билото, да се стремите да сте в овраг - в едно седнало, свито положение. да сте се отървали от метални предмети - телефони, пикели, ножове и т.н., които могат да привлекат гръмотевицата. И да сте в ниско място. Трябва да се избягват самотни дървета - да не се стои под тях, защото самите дървета привличат гръмотевицата като гръмоотвод", обясни Сергей Рангелов.

Той допълни, че при буря по-безопасно е да влезем в гората, отколкото да стоим на билото. Съветва още да свалим раницата, защото по нея също има метални части. Както и да се отдалечим на разстояние поне 20-30 метра от всички метални предмети, от които сме се освободили. 

В случай на ударен от мълния човек важи правилото за "златния" час. Тоест, важно е възможно най-бързо пострадалият да получи медицинска помощ. Затова могат да помогнат както действията на околните, които да окажат първа помощ, така и възможността за бърза реакция на спасителните служби. Именно тук в голяма помощ на спасителите би било наличието на медицински хеликоптер.

"Един хеликоптер е от голямо значение - да може да помага и да бъде като въздушна линейка, които въздушни линейки са оборудвани със съответната апаратура за оказване на първа помощ... "Златният" час го казахме - времето е от най-голямо значение. Ако има група покрай поразения от мълния, другарската взаимопомощ е най-навременна. Може да се предприемат и изкуствено дишане, и сърдечни масажи - ако има загуба на дишане и пулс", посочи ръководителят на отряда на планинската спасителна служба в Берковица.

В своята дългогодишна практика Сергей Рангелов се сеща само за един случай на ударен от гръм. Преди много години на планинската застава "Сребърна" мълния поразила и убила войник. Причината била, че той носел автомат, имал по себе си и други метални предмети. 

"Иначе откакто аз съм началник на отряда, не сме имали поразен от мълния тук, в нашия район. Винаги обясняваме на хората какво трябва да правят, за да избегнат да бъдат поразени от мълния. В училища правим профилактични мероприятия", обясни спасителят.

Според него по-малка е опасността при гръмотевична буря, ако сме в града. Отново обаче има основни правила, които трябва да следваме- да се освободим от всички метални предмети, включително мобилния телефон. В града има високи сгради, има високи дървета, на някои от сградите има гръмоотводи, които биха могли да привлекат гръмотевиците. Ако обаче стоим на открито пространство, има опасност ние самите да се превърнем в своеобразен гръмоотвод и да привлечем мълнията към нас, какъвто е случаят и с детето, което беше поразено от мълния преди дни, докато е на плажа в Бургас, обясни Сергей Рангелов.

Изчисляването на разстоянието до приближаващата буря е лесно. Тъй като светлината е по-бърза от звука, винаги ще видите светкавици, преди да чуете гръмотевицата. Пребройте секундите между светкавицата и гръмотевицата, след което разделете числото на три, за да получите разстоянието в километри. Ако бурята е на по-малко от трийсет километра от вас, незабавно намерете подслон, е съветът на експертите. Ако сме в планината, подходящо място за подслоняване са дълбоките пещери, както и ровове, ями и др. Трябва да избягваме да сме до водни площи, тъй като мълнията особено "обича" мокрите чакълести брегове на езерата и реките. Ако бурята ви изненада в река, езеро или басейн, незабавно излезте от водата и се отдалечете.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 2 февруари 2025 година

"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..

публикувано на 02.02.25 в 13:41

Божията любов няма граници

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница.  Днешната неделя  е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..

публикувано на 02.02.25 в 08:00

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00