Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Ставрев - един видинчанин в света на 3D мапинга

| обновено на 11.08.23 в 10:35
6
Снимка: Личен архив

Какво е да си саунд дизайнер и да си част от творчески колектив, създаващ 3D мапинг проекти по целия свят? Отговора ни дава Мартин Ставрев. Той е от Видин, живее в София, занимава се с музика и с всичко, свързано със звук. Основател е на групата "The Science", а от 6 години работи за независимото творческо студио "Hotaru visual Guerrilla" в Испания, което е фокусирано върху създаването на аудиовизуални преживявания. 

"3D мапингът по принцип се състои в това, че върху конкретна сграда, която предварително е зададена и по която е изработен проектът, се прожектират изображения, които биха могли дори да променят възприятието на зрителя, за да забрави, че наблюдава сграда, да се потопи в различни светове... Моята роля е чисто от аудио гледна точка. Може би 6 години вече минаха, в които работим с един колектив от Испания - "Hotaru visual Guerrilla". Те изготвят визуалната част, успоредно с тях аз се движа и създавам звуковите ефекти, музиката - изобщо аудио оформлението към това нещо. Може да се каже, че паралелно се движим, паралелно работим, всъщност - един много динамичен и интересен проект, в който и колегите, които се занимават с визуалното, имат глас относно аудиото, и обратното - човекът с аудиото има глас относно визията, и е  много интересно, много гъвкав процес."

Снимка: Личен архив

Без музиката въздействието на 3D мапинг проекта не би било толкова голямо, обясни още Мартин Ставрев. 

"Когато се комбинират звук и светлина или звук и визия въздействието е много по-силно, просто защото се ангажират повече сетива на човека, който е зрител. Макар че аз съм субективен, смятам, че дори за обективния човек това би било една сериозна липса. Смятам, че тепърва нови и нови повърхности и условия, в които да презентират изкуството си, така че има накъде да върви."

Мартин Ставрев и неговите партньори са представяли свои проекти във Великобритания, САЩ, Норвегия, Австралия, Германия и дори в Тромсьо - входната врата към Арктика. Оценка за работата им е признанието на публиката, но и това на специалистите.

"Миналата година в Карлсруе взехме втора награда за работата, която изработихме за тамошния светлинен фестивал. Той се провежда от доста време и е много реномиран в тези среди. Беше доста приятно усещане, че трудът ни беше оценен по този начин... В момента това изкуство се развива главоломно и натрупва много интерес. Появяват се нови и нови колективи, които работят в тази сфера. Ние не сме поставяли досега наш 3D мапинг проект в България. Надявам се това да се случи тази или следващата година..."

Снимка: Личен архив

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05