Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампания набира книги за българското неделно училище в Истанбул

Снимка: Личен архив

Неправителствени организации подеха инициатива за набиране на книги за неделното училище в Истанбул. Кампанията "Чета на български в Истанбул" е организирана от Български младежки форум, Сдружение "Активно общество"- Видин, Народно читалище "Ахинора-2003" и Генералното консулство на България в Истанбул и е за подпомагане на учебната дейност на намиращото се в турския мегаполис българско неделно училище "Св. св. Кирил и Методий".

Идеята дошла съвсем случайно, разказа председателят на Български младежки форум Божидар Цветков: 

"По време на едно мое посещение на място в българското неделно училище - там се учат деца, които са от българската общност, но и дечица, които са на изселници от България, които също поддържат връзка с България и желаят и да запазят българския език и за своите деца. По време на едно такова посещение в разговори с децата, бабите - неизменна българска традиция е бабите да водят внучетата на училище, говорихме си, че децата имат голямо желание да четат български книжки, детска литература особено, но се налага да се изчакват едно друго, тъй като книжката е само една... И говорейки си на тази тема с бабите, с родителите, които бяха довели децата си, аз им разказах за нашата дейност и че с голямо удоволствие бихме организирали една такава кампания доброволческа за даряване на такива книжки, които са част от задължителната за изучаване литература на учениците от 2 до 12 клас. Затова подехме тази инициатива, хората и на място я прегърнаха - стори им се много интересна и изключително добра възможност да се попълни библиотечният фонд". 

Във връзка с кампанията е създаден и специален интернет сайт: www.азчета.бг, където хората, които желаят да се включат, могат да научат всички подробности за инициативата, обясни Божидар Цветков. От сайта дарителите ще могат да получават и актуална информация кои книги от списъка вече са набавени, за да се избегнат дублирания.

Около 50 деца посещават българското неделно училище в Истанбул, като за целта някои от тях пътуват с часове, обясни Божидар Цветков. Според него, това ясно показва каква силна мотивация имат и децата, и техните семейства да поддържат жива връзката с България. 

"Аз влизам в много български училища - и училища, които са в нашия Северозападен край, и училища въобще в цяла България. Много рядко виждам толкова силно мотивирани ученици по време на час... Самото българско неделно училище се помещава в сградата на някогашната Българска екзархия, така че то е място не само като средище за малките ученици, но и за българската общност", посочи председателят на Български младежки форум. 

Сдружение "Активно общество" - Видин е една от организациите, участващи в кампанията. Включили се в инициативата по покана на Българския младежки форум, обясни председателят на сдружението Радослав Георгиев. Той уточни, че списъкът с книги включва изключително разнообразна литература. И допълни, че за част от страната може да се организира и лично предаване на дарените издания. 

"Идеята е да предоставим литература за учениците на български език - да могат те да четат и чуждестранна, и българска литература на български език. Тъй като организациите сме от Северозападна България, във Видин, във Враца и в Монтана бихме могли да ги вземем от посочено място от човека, който би искал да дари книга. А пък за останалите хора от страната - могат да ни ги изпращат по куриер. На сайта има контакти, като там е даден телефонът на Емил Иванов - главен секретар на Сдружение "Активно общество", и имейлът на кампанията. А пък хората също могат да се свържат с нас и по мейлите на нашите организации", обясни Радослав Георгиев. 

Вече има получени дарения. Кампанията ще продължи докато бъдат набрани всички необходими книги. В бъдеще е възможно и да бъде подновена, ако има такава необходимост, обясни Божидар Цветков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10