Две важни за икономиката на Врачанско решения бяха взети на днешното заседание на министерския съвет, съобщиха от пресцентъра на правителството. Кабинетът на акад. Николай Денков определи за обект от национално значение изграждането на газопровод, свързващ газохранилището в Чирен със съществуващата мрежа на държавното газопреносно дружество в района на с. Бутан.
С решението на министерския съвет проектът ще се ползва с приоритетен статут на национално равнище и ще бъдат постигнати редица облекчения при провеждане на изискваните процедури по реда на Закона за държавната собственост, Закона за устройство на територията, Закона за опазване на земеделските земи и други.
На заседанието си днес правителството реши още планираната нова ядрена централа на Площадка №2 на АЕЦ "Козлодуй" да бъде определена за обект с национално значение и за национален обект. Площадката е избрана от „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности" ЕАД и е одобрена от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР).
Изграждането на новата мощност е в съответствие с Решение на Народното събрание от 12.01.2023 г., с което се възлага на Министерския съвет да проведе преговори с правителството на САЩ относно сключването на междуправителствено споразумение за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй" с технология, различна от досегашната.
Таван на надценките на 70 хранителни стоки от първа необходимост, предлагат от БСП - Обединена левица. Промените ще бъдат записани в нов Закон за пределните надценки на основните хранителни продукти. Ограниченията ще важат за търговски обекти с годишен оборот над 10 млн. лв. Санкциите за неспазване на ограниченията да могат да достигат до 3% от оборота,..
Жителите на мездренското село Ослен Криводол ще почетат свети Харалампий Магнезийски - покровител на пчеларите и меда. На 10 февруари те ще се съберат, за да отправят молитви за здраве и благополучие. Събитието ще се проведе от 8:30 ч. в заведението на местен дългогодишен пчелар. Присъстващите ще могат да се почерпят с топла питка и мед и да..
Над 8000 парфюма , за които има съмнение, че са фалшиви, са задържани в района на Дунав мост 2 . Митнически служители са извършили проверка на български товарен автомобил, превозващ стока от България към Италия. Селектирани са две от пратките в групажа, описани в товарителницата като "козметика". При извършената митническа проверка е установено,..
На 10 февруари Виктория Топалска ще представи втората си книга, озаглавена "По(д)правки“ в град Монтана . Изданието е сборник с разкази, вдъхновени от живота. Част от тях са хумористични и разглеждат теми като майчинството, работата и семейните отношения, докато другата част е по-емоционална и докосваща душата. Авторката казва, че заглавието..
Сдружение за съхранение на национални традиции "Бдинци" - Видин организира на 3 март, националния празник на България, възстановка на събитията от 1877-1878 година. Инициативата включва участието на ученици, за да усетят празника, обясни Иво Иванов , председател на организацията: "За втора година наблягаме да работим с деца. Пуснали сме..
Общинската управа в Макреш ще кандидатства по проект за изграждане на здравен пункт в село Подгоре . Финансирането се осигурява от Механизма за възстановяване и устойчивост. „Този проект трябваше да стартира миналата година, за да се кандидатства трябва да отговаря съответното населено място на определени критерии. Един от критериите е да няма..
Нов културен туристически информационен център ще има в Белоградчик . Той ще се помещава в сградата на бившия военен клуб, каза за Радио ВИДИН кметът на общината Боян Минков : "Това предложение, което приехме и стана наше решение, да преобразуваме собствеността на една емблематична сграда, а именно - сградата на бившия военен клуб на 15-ти..