Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гл.инсп. Димчо Горанов: Нямаме горски пожари за тази година във Видинско

Снимка: Радио Видин


Пожароопасният сезон е в разгара си. Високите температури през летните месеци повишават риска от възникване на пожар на открито. Основните причини за възникване на пожари в горския и полския фонд са небрежност, непредпазливост или умишлена дейност от страна на гражданите, както и природни явления, обясни за Радио ВИДИН главен инспектор Димчо Горанов началник на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" Видин. По думите му като положителна тенденция може да се отчете, че през последните 5 г. горските и полските пожари в региона намаляват с почти 1/3. За момента в жътвената кампания са гасени два пожара. Има няколко регистрирани пожара в стърнища и в полски територии, отчете още главен инспектор Димчо Горанов и допълни, че в района на Видин няма значителни горски масиви, което спомага за това да няма по-сериозни пожари в тези територии. Тази година няма нито един:

"При жътвата причината и за двата пожара е техническа неизправност на земеделска техника, която прибира реколтата. На тези, които са  експлоатирали техниката са съставени актове за административни нарушения затова, че са допуснали пожар. Имаме няколко пожара в стърнища и няколко пожара в полски територии, сухи треви, храсти около населени места най-вече по-отдалечени, където по-няма нито органи на местната власт, нито държавен контрол. Ние се разминаваме с големи пожари-първо защото нямаме значителни горски масиви. Нашите горски масиви са от широколистна гора, която по-трудно гори. Опасността от горските пожари идва предимно от надморската височина, където виреят иглолистните видове... Нямаме горски пожари за тази година. Обикновено горските пожари се случват октомври, ноември, тогава, когато вече всички са се прибрали от полето. Тогава, когато някъде, някоя площ трябва да се изчисти, за да се сее на следващата година или за да се залеси на следващата година. Тогава се получават горските и полските пожари..." 

Главен инспектор Димчо Горанов даде и важни съвети, за да бъдат предотвратени пожарите на открито:

"На първо място не бива да изхвърляме незагасени фасове или кибритени клечки в лесно запалима среда. Всички моторни превозни средства, които работят в горските и полските територии трябва да бъдат с изправна изпускателна уредба, което не позволява изпускането на искри. Не бива да се изхвърлят стъклените бутилки, особено след различните пикници, защото те играят ролята на лупа и много бързо възпламеняват сухата тревна растителност и листната маса. Абсолютно недопустимо е паленето на огън при наличието на силен вятър, даже дори при наличието на някакъв вятър също е недопустимо паленето на огън. Там, където си палим огън, задължително трябва да оградим с камъни или земна маса... Забранено е паленето на сухи клони, суха тревна растителност в населени и извън населени места, изобщо навсякъде, това, с което не можем да се преборим вече доста години. Самата пожарна култура на българина е доста ниска и всеки събере на село сухата трева и я запали и я остави, тя мине през два, три двора. Даже такъв един случай имаме в село Покрайна миналата седмица. Една бабка беше запалила в двора си сухата трева, изпуснала огъня и през три двора беше запалило необитаеми стопански постройки... Има наказания за причинителите на пожар. Всеки, който запали или допусне да бъде запалено стърнище, суха трева или листна маса в гората, подлежи на административно наказание, като глобите са от 200 до 500 лв. първоначално и от 500 до 1000 лв. при повторение. При умишлените пожари ние не сме водещите, там са водещи колегите от полицията, там вече се търси наказателна отговорност по членове от наказателния кодекс, може и ефективна присъда да има в зависимост от това какво е унищожено." 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Възраждат Дома на железничаря в Мездра

На своето последно заседание Общинският съвет в Мездра даде съгласие и възложи на кмета Иван Аспарухов да финализира сделката с „Холдинг БДЖ” за придобиване собствеността на сградата на Дома на железничаря. Така вече се вижда краят на сагата с тази символична за града сграда.  Как обаче се стигна до този казус? Преди 50 години - през 1974 г. по..

публикувано на 01.10.24 в 08:46

Ана-Мария Герасимова: Творец от Берковица, който покорява сърца с музика, литература и доброта

Родена в живописното градче Берковица, сгушено под връх Ком, Ана-Мария Герасимова е пример за вдъхновение. Завършва езиковата гимназия в Монтана, а след това заминава за София, за да следва "Право". Нейният творчески дух, обаче, не остава на заден план. Още от 4-годишна възраст Ана-Мария свири на пиано - нотите са първото, което научава, дори..

публикувано на 30.09.24 в 17:30

Читалищата откриват новата си творческа година

Новата учебна и творческа година на видинските читалища ще бъде открита на 1 октомври, когато в образователните и творческите им школи ще влязат таланти от всички възрасти. В Народно читалище "Светъл ден" най-малките ще са 5-годишни. Те ще прекрачат прага на школата по съвременни танци. За по-големите са народните танци, обясни Йоана Ванкова от..

публикувано на 30.09.24 в 16:59

"Ние, потребителите": Продажбата на столчета за кола по стария стандарт подлежи на санкция

В рубриката "Моите права" днес ще засегнем темата за безопасността на децата при возенето с автомобил. От 1 септември влезе в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за кола. В магазините вече трябва да се предлагат само седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. "i-Size" стандарт . За това напомни Габриела Руменова..

публикувано на 30.09.24 в 13:00

В „Музикална зона“: есенна винена терапия с музика

Есен е! Виното вече е сложено в бъчвите и докато чакаме да стане, ще се заредим с добро винено настроение, за да подпомогнем неговата ферментация ;) Винено- опияняващ привет от ефира! Песни за виното ще слушаме и ще посетим най- известните винарски региони в света. Всеки винен пътешественик има любими места и вина- такива, които е посетил..

публикувано на 30.09.24 в 09:00

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20