Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл.инсп. Димчо Горанов: Нямаме горски пожари за тази година във Видинско

Снимка: Радио Видин


Пожароопасният сезон е в разгара си. Високите температури през летните месеци повишават риска от възникване на пожар на открито. Основните причини за възникване на пожари в горския и полския фонд са небрежност, непредпазливост или умишлена дейност от страна на гражданите, както и природни явления, обясни за Радио ВИДИН главен инспектор Димчо Горанов началник на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" Видин. По думите му като положителна тенденция може да се отчете, че през последните 5 г. горските и полските пожари в региона намаляват с почти 1/3. За момента в жътвената кампания са гасени два пожара. Има няколко регистрирани пожара в стърнища и в полски територии, отчете още главен инспектор Димчо Горанов и допълни, че в района на Видин няма значителни горски масиви, което спомага за това да няма по-сериозни пожари в тези територии. Тази година няма нито един:

"При жътвата причината и за двата пожара е техническа неизправност на земеделска техника, която прибира реколтата. На тези, които са  експлоатирали техниката са съставени актове за административни нарушения затова, че са допуснали пожар. Имаме няколко пожара в стърнища и няколко пожара в полски територии, сухи треви, храсти около населени места най-вече по-отдалечени, където по-няма нито органи на местната власт, нито държавен контрол. Ние се разминаваме с големи пожари-първо защото нямаме значителни горски масиви. Нашите горски масиви са от широколистна гора, която по-трудно гори. Опасността от горските пожари идва предимно от надморската височина, където виреят иглолистните видове... Нямаме горски пожари за тази година. Обикновено горските пожари се случват октомври, ноември, тогава, когато вече всички са се прибрали от полето. Тогава, когато някъде, някоя площ трябва да се изчисти, за да се сее на следващата година или за да се залеси на следващата година. Тогава се получават горските и полските пожари..." 

Главен инспектор Димчо Горанов даде и важни съвети, за да бъдат предотвратени пожарите на открито:

"На първо място не бива да изхвърляме незагасени фасове или кибритени клечки в лесно запалима среда. Всички моторни превозни средства, които работят в горските и полските територии трябва да бъдат с изправна изпускателна уредба, което не позволява изпускането на искри. Не бива да се изхвърлят стъклените бутилки, особено след различните пикници, защото те играят ролята на лупа и много бързо възпламеняват сухата тревна растителност и листната маса. Абсолютно недопустимо е паленето на огън при наличието на силен вятър, даже дори при наличието на някакъв вятър също е недопустимо паленето на огън. Там, където си палим огън, задължително трябва да оградим с камъни или земна маса... Забранено е паленето на сухи клони, суха тревна растителност в населени и извън населени места, изобщо навсякъде, това, с което не можем да се преборим вече доста години. Самата пожарна култура на българина е доста ниска и всеки събере на село сухата трева и я запали и я остави, тя мине през два, три двора. Даже такъв един случай имаме в село Покрайна миналата седмица. Една бабка беше запалила в двора си сухата трева, изпуснала огъня и през три двора беше запалило необитаеми стопански постройки... Има наказания за причинителите на пожар. Всеки, който запали или допусне да бъде запалено стърнище, суха трева или листна маса в гората, подлежи на административно наказание, като глобите са от 200 до 500 лв. първоначално и от 500 до 1000 лв. при повторение. При умишлените пожари ние не сме водещите, там са водещи колегите от полицията, там вече се търси наказателна отговорност по членове от наказателния кодекс, може и ефективна присъда да има в зависимост от това какво е унищожено." 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18