Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Синият контролен талон вече е в историята

Снимка: Радио ВИДИН

Синият контролен талон към шофьорската книжка отпада от днес. Това стана възможно след законова поправка, която е публикувана в Държавен вестник.  До момента хартиеният документ, на който пишеше колко точки имаме бе неизменно и задължително допълнение към шофьорската книжка. Според Борислав Лалов, автоинструктур от Видин, този документ е бил излишен и е трябвало да отпадне отдавна:

"Той е ненужен... Такъв талон имаше още през комунистическо време. По талона нищо не може да се види, а по книжката може да се види, къде е издадена, кога е издадена, фалшива ли е, а по синия талон нищо. Даже да ви кажа честно в последно време аз съм спиран не искат и синия талон, просто ти искат книжката, вкарват го в патрулката минава на скенера и вижда всичко. Талона се взимаше, когато ти направят акт, а сега взимат книжката и ти я прилагат и може да караш до един месец с акт... Златният талон - още по-голяма глупост, защо - значи те го дават на който има 10 години без произшествие, да но той тези години не е карал никога през живота си или е карал един, два пъти и той естествено, че няма нарушения." 

В бъдеще водачите ще могат да проверяват броят на контролни точки чрез електронна система, изработена от МВР. 

"Имаше привилегия за така наречения "златен талон". Тя също отпада. Вече няма да има златни, червени, сини талони. Това нещо няма да бъде използвано, няма да бъде вече валиден документ на територията на Република България. Това означава, че водачите ще могат да проверяват не сега веднага, но в бъдеще броят контролни точки чрез електронна система, изработена от МВР. Талоните нито имате задължение да ги носите, нито имате задължения да ги връщате. Поне такова нещо не е записано в закона. Моят съвет към водачите е да си ги запазят за спомен от едно отминало време.", уточни Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики.

Повечето шофьори, с които разговаряхме също смятат хартиеният документ за излишен, показа анкета на Радио ВИДИН:

"Много се радвам, че отпада и не само синия и синия и червения и жълтия. Аз съм го давал с книжката, но дали го поглеждат дали не един Господ знае. Гледам вечно си седят там 39 точки... Това е отживелица, въведена е тази компютърна система всичко да излиза на момента... Какво пречи да го има синия талон. Точките ги знам, само че акт имах и след това талона ми беше върнат с всичките точки... Крайно време беше да отпадне, защото не виждам смисъл да нося допълнително талонче, което удостоверява друг документ. Шофьор съм от повече от 20 години и никога нямам отнети контролни точки. То днес изтича реално употребата, всички колеги могат да се възползват и да забравят за неговото съществуване. В края на краищата целта на държавата е да подпомага хората, а не да им създава административни неудобства... По-добре би било да отпадне синия талон, като че ли по-лесно ще бъде за шофьорите..." 

Промените в Закона за движение по пътищата бяха гласувани от Народното събрание, а на 4-ти август законът е обнародван и в Държавен вестник и днес, 3 дни по-късно, влиза в сила. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30

Тереза Найденова- за пътя от любовта към природата до учителската професия

Тереза Найденова е млад учител - преподава специални предмети в Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. И макар и да изглежда като осмокласничка, тя се справя блестящо като преподавател.  Как любовта към гората и природата може да накара един млад човек да остане в България и да се обърне към учителската професия?  За възпитанието и..

обновено на 05.07.24 в 09:09