Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Черепишкият манастир чества храмовия си празник

Снимка: Радио Видин, архив

От 9.00 часа днес Врачанският митрополит Григорий и Архимадрит Йоаникий ще отслужат Тържествена Света литургия по повод храмовия празник на Черепишкият манастир „Успение на Пресвета Богородица”. Както винаги на този ден, стотици миряни от цялата страна ще пристигнат за празника в манастира, в който през последните години благодарение на десетки дарители и доброволци бяха извършени мащабни ремонти и той придоби още по-привлекателен вид. 

Манастирът е основан по време на Втората българска държава по време на управлението на цар Иван Шишман (1371 - 1393 г.), но е бил разрушен при нахлуването на османлиите. Най-старото свидетелство за съществуването на обителта е манастирският устав (типик) писан в периода 1390 - 1398 година. Типикът се съхранява в Историко-архелогическия музей в София. Според документа манастирът и черквата са разрушени след битката с турските поробители, но хората веднага са ги възстановили. За историята на „Успение Богородично“ в следващите два века не се знае нищо и отново е възстановен през 1660 г. 

Възникването на манастира е свързано с историята на средновековния Коритен град, съществувал в близката местност Ритлите. През вековете на османското владичеството храмът е бил отново неколкократно опожаряван, но все пак е оцелявал и е бил съграждан отново и отново. В годините на национално Възраждане манастирът се превръща в просветно средище. Години наред в комплекса са се водили учебни занятия на свещеническо училище, богословски институт и Софийската духовна семинария. В манастира известно време е намирал приют Софроний Врачански. По-късно в него са се срещали революционните комитети на Врачанско и Белоградчишко. 

В комплекса на манастира са реставрираните днес Владишка, Училищна, Приемна, Данаилова и складова сгради, както и Рушидовата къща. Доста стръмни стълби водят до костницата и храма. Костницата е на два етажа, издигната е през 1784 г. Тук са положени кости на Ботеви четници. Параклисът към нея носи името на ”Св. Йоан Кръстител”. Близо до стария храм се намира и сградата, където спят монасите, а до нея надпис „...любимата тераса на патриарха на българската литература Иван Вазов“. Именно в този манастир Вазов пише „Една българка“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готова е програмата на панаира в Оряхово

Готова е програмата на традиционните „Панаирни дни – Оряхово", съобщиха организаторите от Общината. Според информацията, проявите в програмата ще продължат повече от 10 дни. Празненствата ще започнат на 13 август, а последните инициативи са на 24 август.  Програмата е изключително разнообразна и има по нещо за всеки вкус. Предвидени са културни и..

публикувано на 24.07.25 в 08:23

Двама пострадаха при катастрофа във Врачанско

Двама са пострадали при катастрофа на път II-15 на разклона за врачанското село Добролево, съобщиха от полицията. Блъснали са се лек автомобил, управляван от 19-годишно момиче от Козлодуй с една година стаж зад волана и кола, шофирана от мъж на 25 години от село Малорад. В болницата във Враца са приети мъжът и пътничка в същия автомобил на 20 години от..

публикувано на 24.07.25 в 08:14

Снимката на 23 юли 2025 година

Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..

публикувано на 23.07.25 в 18:00

"Концерт на гарата" гостува на Северозапада

Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..

публикувано на 23.07.25 в 16:30

В Каленик ще залесяват изгорялата гора

Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване.  Целта е да се преодолеят щетите от   пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни   Габриела Георгиева , секретар на културното средище.   "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...

публикувано на 23.07.25 в 15:25

Лидер на българите в Албания гостува в Мездра

Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..

публикувано на 23.07.25 в 14:59

С историята на светското образование у нас се запознаха мездренски деца

Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..

публикувано на 23.07.25 в 14:27