Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравословното гладуване - мит или реалност?

| Интервю
Снимка: Архив

Живеем във времена, в които са известни много и различни начини за отслабване, най-различни диети, всяка претендираща за ефективност. Истината е, че почти всички, да не кажем всички хранителни режими, са свързани с ограничаване на калориите, които приемаме. Днес обаче ще си говорим за един по-различен начин за редуциране на теглото, който въпреки че е открит отдавна, става особено популярен през последните години. 

Ще ви запознаем със здравословно гладуване, което напоследък е известно като "фастинг". Мнозина твърдят, че периодичното гладуване е една от най-ефективните диети за отслабване. Но дали е така? Всеки ли може да гладува? Колко време трябва да се провежда фастингът? Какво може да консумираме, как и в какви интервали от време? Има ли и негативно влияние върху организма?

С тези въпроси се обърнахме към диетолога д-р Йорданка Господинова:


"По принцип, когато чуем думата "гладуване", много от нас инстинктивно се стягаме, защото си мислим, че става въпрос за дълги периоди без храна, за измъчващ глад. Но действително, здравословното гладуване и т.нар. “фастинг“ е далеч от тази картина на гладуване. Фастингът е научно обоснован метод, който, приложен правилно, може да доведе до много ползи за здравето. Първо нека да разграничим фастинга от простото пропускане на храна. Фастингът не е случайно гладуване - това е контролиран, осъзнат процес, който би трябвало и може да бъде адаптиран към индивидуалните нужди на всеки човек.“ 


Фастингът е метод, който изисква индивидуален подход при всеки. Не бива на периодично гладуване да се подлагат определени групи от хора или ако все пак решат, то трябва да е с повишено внимание, предупреждава д-р Господинова. Едни от тях са децата и тийнейджърите, чиито тела искат постоянен прием на хранителни вещества и фастингът при тази възрастова група може да доведе до дефицит на важни елементи. Поради същата причина и възрастните хора, които са решили да правят фастинг, трябва да бъдат изключително внимателни, дори и наблюдавани от специалист. Следващата група са бременните и кърмещите жени, които имат нужда от калории и разнообразна храна. При тях фастингът може да засегне не само майката, но и развитието на бебето. 

Следващата група хора, които попадат в обхвата на рисковите категории, това са хората с хронични заболявания. Диабетът, например, изисква стабилни нива на кръвната захар. За хората със сърдечносъдови заболявания и високо кръвно налягане също е рисково, защото промяната на хидратацията и солевия баланс може да засегне сърдечносъдовата система. Особено предпазливи трябва да са хората, които приемат лекарства.

Ако не попадате в нито една от рисковите групи и искате да пробвате да гладувате периодично, хубаво е да знаете как и по колко време. Това обясни д-р Господинова:

"Един от видовете фастинг е интермитентният фастинг - това е променливо гладуване. Това е един от най-популярните методи, при който се редуват периоди на хранене и гладуване през деня. Например "16-8" методът, включва 16 часа гладуване, последвано от 8 часа, през които можем да се храним. Този метод се практикува няколко пъти седмично. Нека да направим и едно много важно уточнение - това не означава, при този метод, че през осемчасовия "прозорец" на хранения, ние можем да ядем абсолютно всичко в неограничени количества. Ако искаме да получим желания ефект от фастинга, препоръчително в този осемчасов прозорец на хранене, да приемаме здравословна храна, която съдържа пълноценни нутриенти и калорийно да не надвишава дневния калориен прием."

По думите на д-р Господинова, по време на фастинг не само може, но е и препоръчително да се приемат много вода, чайове и бульони. Интересен факт е, че се препоръчва дъвчене на дъвки без захар, които стимулират секреция, създаваща чувство на ситост. 

От периодичното гладуване има много ползи, подчерта диетологът. Фастингът засилва имунната система и способства за редуциране на теглото. Тялото превключва от глюкозен метаболизъм към метаболизъм на мазнини, като така се лишаваме от излишните килограми. 

Провеждането на фастинг помага за поддържане на клетъчното здраве и по този начин тялото ни изчиства токсините. Здравословното гладуване оказва положително влияние на мозъка и на нервната система. Намалява се още и лошият холестерол, регулира се и кръвното налягане.

Повече по темата чуйте в прикачения файл.
По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14