Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравословното гладуване - мит или реалност?

| Интервю
Снимка: Архив

Живеем във времена, в които са известни много и различни начини за отслабване, най-различни диети, всяка претендираща за ефективност. Истината е, че почти всички, да не кажем всички хранителни режими, са свързани с ограничаване на калориите, които приемаме. Днес обаче ще си говорим за един по-различен начин за редуциране на теглото, който въпреки че е открит отдавна, става особено популярен през последните години. 

Ще ви запознаем със здравословно гладуване, което напоследък е известно като "фастинг". Мнозина твърдят, че периодичното гладуване е една от най-ефективните диети за отслабване. Но дали е така? Всеки ли може да гладува? Колко време трябва да се провежда фастингът? Какво може да консумираме, как и в какви интервали от време? Има ли и негативно влияние върху организма?

С тези въпроси се обърнахме към диетолога д-р Йорданка Господинова:


"По принцип, когато чуем думата "гладуване", много от нас инстинктивно се стягаме, защото си мислим, че става въпрос за дълги периоди без храна, за измъчващ глад. Но действително, здравословното гладуване и т.нар. “фастинг“ е далеч от тази картина на гладуване. Фастингът е научно обоснован метод, който, приложен правилно, може да доведе до много ползи за здравето. Първо нека да разграничим фастинга от простото пропускане на храна. Фастингът не е случайно гладуване - това е контролиран, осъзнат процес, който би трябвало и може да бъде адаптиран към индивидуалните нужди на всеки човек.“ 


Фастингът е метод, който изисква индивидуален подход при всеки. Не бива на периодично гладуване да се подлагат определени групи от хора или ако все пак решат, то трябва да е с повишено внимание, предупреждава д-р Господинова. Едни от тях са децата и тийнейджърите, чиито тела искат постоянен прием на хранителни вещества и фастингът при тази възрастова група може да доведе до дефицит на важни елементи. Поради същата причина и възрастните хора, които са решили да правят фастинг, трябва да бъдат изключително внимателни, дори и наблюдавани от специалист. Следващата група са бременните и кърмещите жени, които имат нужда от калории и разнообразна храна. При тях фастингът може да засегне не само майката, но и развитието на бебето. 

Следващата група хора, които попадат в обхвата на рисковите категории, това са хората с хронични заболявания. Диабетът, например, изисква стабилни нива на кръвната захар. За хората със сърдечносъдови заболявания и високо кръвно налягане също е рисково, защото промяната на хидратацията и солевия баланс може да засегне сърдечносъдовата система. Особено предпазливи трябва да са хората, които приемат лекарства.

Ако не попадате в нито една от рисковите групи и искате да пробвате да гладувате периодично, хубаво е да знаете как и по колко време. Това обясни д-р Господинова:

"Един от видовете фастинг е интермитентният фастинг - това е променливо гладуване. Това е един от най-популярните методи, при който се редуват периоди на хранене и гладуване през деня. Например "16-8" методът, включва 16 часа гладуване, последвано от 8 часа, през които можем да се храним. Този метод се практикува няколко пъти седмично. Нека да направим и едно много важно уточнение - това не означава, при този метод, че през осемчасовия "прозорец" на хранения, ние можем да ядем абсолютно всичко в неограничени количества. Ако искаме да получим желания ефект от фастинга, препоръчително в този осемчасов прозорец на хранене, да приемаме здравословна храна, която съдържа пълноценни нутриенти и калорийно да не надвишава дневния калориен прием."

По думите на д-р Господинова, по време на фастинг не само може, но е и препоръчително да се приемат много вода, чайове и бульони. Интересен факт е, че се препоръчва дъвчене на дъвки без захар, които стимулират секреция, създаваща чувство на ситост. 

От периодичното гладуване има много ползи, подчерта диетологът. Фастингът засилва имунната система и способства за редуциране на теглото. Тялото превключва от глюкозен метаболизъм към метаболизъм на мазнини, като така се лишаваме от излишните килограми. 

Провеждането на фастинг помага за поддържане на клетъчното здраве и по този начин тялото ни изчиства токсините. Здравословното гладуване оказва положително влияние на мозъка и на нервната система. Намалява се още и лошият холестерол, регулира се и кръвното налягане.

Повече по темата чуйте в прикачения файл.
По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Майсторки с възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинско

Възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинския край е един от подаръците, които неотдавна получи за рождения си ден етнографът от Русе Искра Тодорова. Ризата е изработена от майсторките везбарки Капка Виткова от Видин и Елисавета Йорданова от Русе. Поръчана е от близки на етнографката, която е с корени от Видинския край. За да създадат риза,..

публикувано на 25.12.24 в 13:58
Врачански митрополит Григорий

Рождественско послание на Врачанския митрополит Григорий

Христос се роди! Прославете Го! Възлюбени в Господа чеда на светата Врачанска епархия, Днес, когато празнуваме раждането по плът на нашия Спасител Иисус Христос, прославяме Господа и възкликваме: „Бог е с нас” (Ис. 8:10; Мат. 1:23). Сърцата ни са обзети от чувство на радост, благодарност и удивление, защото Той дойде в света, за да..

публикувано на 25.12.24 в 00:05

Във Видин пресъздадоха обичаите за Бъдни вечер

Традиционният фолклорен събор "Бъдник" събра на площад "Бдинци" във Видин читалища от областта, жители и гости на града. По време на 16-тото издание на проявата беше украсена двуметровата сурвачка, бяха пресъздадени автентични обичаи, деца месиха коледни краваи. По традиция бе организиран и конкурс за обреден хляб, тази година с първо място бе..

публикувано на 24.12.24 в 14:30

Две песни на певец от Северозапада са включени във филма "Почивката"

Певецът от българския Северозапад, Валентин Велчев от Враца,  се съгласи две негови песни да бъдат включени в новия български филм  "Почивката".   Двете песни са  "От Враца до Дунава" и "Аз съм Валентин".  Жанрът на новия филм е комедиен, в него участват актьорите Димитър Кирязов и Силвия Йорданова, познати ни от поредицата "Светът на..

публикувано на 24.12.24 в 12:00

Защо пазаруваме "като за последно" по празниците

Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред  коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..

публикувано на 23.12.24 в 17:00

Децата и празниците: Как да намалим фокуса върху материалното

Забелязали ли сте как през празниците всичко сякаш се върти около подаръците ? Особено при децата - чакат с нетърпение големите кутии под елхата.   Понякога това може да засенчи истинската магия на празника . Но пък подаръците не са само материални неща - те носят послание, грижа, внимание.  Децата често не осъзнават това. За тях подаръкът..

публикувано на 23.12.24 в 16:00

След 30 години чакане: Жители на Видин с нов достъп до домовете си

През октомври ви разказахме за дългогодишния проблем на жителите от няколко жилищни блока във Видин, които нямаха осигурен достъп до улица . С разрешаването на този казус се зае Мартин Цеков , един от жителите в засегнатите сгради, който успя да привлече вниманието на институциите. След месеци на усилия и забавяния, сред които и..

публикувано на 23.12.24 в 15:00