Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравословното гладуване - мит или реалност?

| Интервю
Снимка: Архив

Живеем във времена, в които са известни много и различни начини за отслабване, най-различни диети, всяка претендираща за ефективност. Истината е, че почти всички, да не кажем всички хранителни режими, са свързани с ограничаване на калориите, които приемаме. Днес обаче ще си говорим за един по-различен начин за редуциране на теглото, който въпреки че е открит отдавна, става особено популярен през последните години. 

Ще ви запознаем със здравословно гладуване, което напоследък е известно като "фастинг". Мнозина твърдят, че периодичното гладуване е една от най-ефективните диети за отслабване. Но дали е така? Всеки ли може да гладува? Колко време трябва да се провежда фастингът? Какво може да консумираме, как и в какви интервали от време? Има ли и негативно влияние върху организма?

С тези въпроси се обърнахме към диетолога д-р Йорданка Господинова:


"По принцип, когато чуем думата "гладуване", много от нас инстинктивно се стягаме, защото си мислим, че става въпрос за дълги периоди без храна, за измъчващ глад. Но действително, здравословното гладуване и т.нар. “фастинг“ е далеч от тази картина на гладуване. Фастингът е научно обоснован метод, който, приложен правилно, може да доведе до много ползи за здравето. Първо нека да разграничим фастинга от простото пропускане на храна. Фастингът не е случайно гладуване - това е контролиран, осъзнат процес, който би трябвало и може да бъде адаптиран към индивидуалните нужди на всеки човек.“ 


Фастингът е метод, който изисква индивидуален подход при всеки. Не бива на периодично гладуване да се подлагат определени групи от хора или ако все пак решат, то трябва да е с повишено внимание, предупреждава д-р Господинова. Едни от тях са децата и тийнейджърите, чиито тела искат постоянен прием на хранителни вещества и фастингът при тази възрастова група може да доведе до дефицит на важни елементи. Поради същата причина и възрастните хора, които са решили да правят фастинг, трябва да бъдат изключително внимателни, дори и наблюдавани от специалист. Следващата група са бременните и кърмещите жени, които имат нужда от калории и разнообразна храна. При тях фастингът може да засегне не само майката, но и развитието на бебето. 

Следващата група хора, които попадат в обхвата на рисковите категории, това са хората с хронични заболявания. Диабетът, например, изисква стабилни нива на кръвната захар. За хората със сърдечносъдови заболявания и високо кръвно налягане също е рисково, защото промяната на хидратацията и солевия баланс може да засегне сърдечносъдовата система. Особено предпазливи трябва да са хората, които приемат лекарства.

Ако не попадате в нито една от рисковите групи и искате да пробвате да гладувате периодично, хубаво е да знаете как и по колко време. Това обясни д-р Господинова:

"Един от видовете фастинг е интермитентният фастинг - това е променливо гладуване. Това е един от най-популярните методи, при който се редуват периоди на хранене и гладуване през деня. Например "16-8" методът, включва 16 часа гладуване, последвано от 8 часа, през които можем да се храним. Този метод се практикува няколко пъти седмично. Нека да направим и едно много важно уточнение - това не означава, при този метод, че през осемчасовия "прозорец" на хранения, ние можем да ядем абсолютно всичко в неограничени количества. Ако искаме да получим желания ефект от фастинга, препоръчително в този осемчасов прозорец на хранене, да приемаме здравословна храна, която съдържа пълноценни нутриенти и калорийно да не надвишава дневния калориен прием."

По думите на д-р Господинова, по време на фастинг не само може, но е и препоръчително да се приемат много вода, чайове и бульони. Интересен факт е, че се препоръчва дъвчене на дъвки без захар, които стимулират секреция, създаваща чувство на ситост. 

От периодичното гладуване има много ползи, подчерта диетологът. Фастингът засилва имунната система и способства за редуциране на теглото. Тялото превключва от глюкозен метаболизъм към метаболизъм на мазнини, като така се лишаваме от излишните килограми. 

Провеждането на фастинг помага за поддържане на клетъчното здраве и по този начин тялото ни изчиства токсините. Здравословното гладуване оказва положително влияние на мозъка и на нервната система. Намалява се още и лошият холестерол, регулира се и кръвното налягане.

Повече по темата чуйте в прикачения файл.
По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05