Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любопитни факти за комарите

Снимка: Rawpixel



20 август е световен ден на комара. 

На този ден светът почита британския лекар сър Роналд Рос за работата му върху механизма за предаване на маларията, което  полага основите за борба с болестта. 

У нас маларията е ликвидирана през 1965 година.

Разположен на крайдунавския град, вече повече от декада Видин изпитва особени проблеми през летните месеци с този вид двукрило насекомо.

Комарите са временни паразити, като при почти всички видове женските пият кръв, която е необходима за развитието на яйцата им. Мъжките са по-големи от женските и се хранят само с растителни сокове и цветен прашец. 

Замисляли ли сме се обаче, че има редица любопитни факти, които не знаем за комарите?

"Това са най-смъртносните животни на планетата. Не са акули, крокодили или най-отровните змии, а са комарите, защото някои от тях пренасят много сериозни заболявания. Населяват планетата от може би от повече от 200 милиона години. Оказва се, че около 20 % от хората са особено привлекателни за комарите. Не че комарите не хапят всички, разбира се. Защо някои от нас и кога са по-атрактивни за тях? Значение има дори кръвната група. Комарите пък са различни видове. Хората, които са кръвна група 0, привличат два пъти повече комари", обясни професор Радостина Александрова е български биолог, вирусолог от БАН.

През 2021 година над 600 хиляди души са загубили живота си по света следствие на малария. 

"Около 85 % от хората отделят химически сигнали през кожата, които на практика дават такава информация. Комарите предпочитат такива хора, които секратират такива молекули. В областите, които са били андемични за малария, днес преобладава нулевата кръвна група, в резултат на което специалистите предполагат, че при хората от останалите три кръвни групи, може би маларията е протичала по-тежко. Вървим напред. Това, което помага на комарите да се ориентират към нас, са зрението и обонянието".

Лицето е сред най-предпочитаните места за хапане, уточни още експертът.

"Главата въобще, както и глезени и стъпала. Комарите са различни, пак да го кажа. Зависи от температурата на участъка от тялото, от потни жлези, от въглеродния диоксид".

И през късната част от настоящия месец видинчани сигнализират, че популацията на жужащите представители не е намаляла изобщо, показа анкета на Радио ВИДИН.

"Може би трябва да пръскат повече и по-рано, не знам... Има много, пълно е, затваряме прозорците... Като сме с детето навън е ужасно...".

Семейство Комари обединява над 3500 отделни вида, които най-често се разделят в две подсемейства и 43 отделни рода. 

Класификацията на комарите се променя, тъй като сравнително често се откриват нови видове, а генетичните изследвания помагат за промяната и уточняването на таксономичните категории.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39