Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Равнопоставени ли са мъжете и жените в управлението?

Снимка: Радио Видин

На сайта на Националния статистически институт (НСИ) бяха публикувани данните от изследването "Равнопоставеност между жените и мъжете в управлението 2021", според която мъжете заемат 63.5% от ръководните длъжности на високо и средно управленско ниво, а жените - 36.5%. В публикацията са обхванати 22 163 ръководни длъжности на високо и средно управленско ниво в институциите на законодателната, изпълнителната и съдебната власти и в други самостоятелни структури извън тях. Проучването е първо по рода си, с метода и данните от него ни запозна д-р Светла Георгиева, старши експерт в Отдел "Регионална статистика и географска информация", Дирекция "Многосекторна статистика, методология и регистри" в НСИ.

"Жените на ръководни длъжности са най-слабо представени в институциите на законодателната власт. Едва 24.2% от позициите се заемат от жени. По-благоприятно съотношение се отчита в изпълнителната власат, където жените са 35.2% или около 1/3 от ръководителите. Данните показват, че те имат по-голям относителен дял в ръководствата на изпълнителните агенции и специализираните териториални администрации" - уточни Светла Георгиева.

Потърсихме мнението и на психолог - Крум Крумов от Видин, днес практикува специалността си в столицата. Как се определят възможностите за упражняване на ръководни функции от мъж или жена?

"Всяка свръх генерализация или поставяне под общ знаменател би било грешка. Това е когнитивно изкривяване и бих казал, че не трябва да делим мъжете като по-способни в лидерски качества от жените. За да си лидер, трябва да притежаваш определени качества. Понякога при мъжете се открояват едни определени качества, а при жените други, но е важно човек да може да носи отговорност и да има определен тип харизма. Лидерът не е наказателен тип, а той вдъхновява и подкрепя, въпреки грешките, за да може човек да расте" - обясни Крум Крумов.

След сформирането на редовното правителство, със заповед на министър-председателя акад. Николай Денков за заместник-министър на образованието и науката бе назначена Мариета Георгиева, която е родом от Видин и повече от 20 години бе директор на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" в крайдунавския град. Мариета Георгиева заема длъжността заместник-министър на образованието и науката за втори път, като на същия пост бе и през 2022 г. Притежава богат професионален опит в сферата на образованието. С нея разговаряме за лидерските качества на жените и равнопоставеността между двата пола в управлението.

"За мен на първо място е високият професионализъм, отдаденост на работата, за да може нещата наистина да се случват по най-правилния начин. Жените притежават и една женска интуиция, която помага да овладяват напрежението, да могат да поощряват толерантност, изслушване на различни мнения. За мен равнопоставеността на половете е като цяло дефинирана и осигурена в нашето общество, въпреки цифровите данни, които са може би инерционен остатък от предишни практики" - коментира Мариета Георгиева.

Не са малко жените на ръководни длъжности в по-малките населени места на Северозападна България. Община Борован е разположена в централната част на област Враца, като с площта си тя заема 8-о място сред 10-те общини на областта. Кмет на населеното място е инж. Десислава Тодорова, която е трети мандат кмет, а от края на 2019 година е и член на Управителен съвет на Националното сдружение на общините в Република България. Попитахме я за какво трябва да е готов един кмет, независимо от пола си, когато заема този пост.

"Трябва да е готов да отдаде всичко, което може за добруването на хората, просперитета им, развитието на съответната община и регион, което пък е за сметка на личен живот, семейство, деца и близки. Една жена, обаче по нищо не отстъпва да бъде управляваща, независимо в коя сфера. Трябва да има баланс и равнопоставеност между мъже и жени както в политиката, така и в изпълнителната власт, така също и във всяка една сфера на живота ни. Изключително трудно е да балансираш в управлението на една община и в семейните ангажименти." 

На мъжете или на жените повече имат доверие в управлението видинчани - това проверихме в анкета.

"Предпочитам да ме ръководят умни и свестни хора, без значение от пола им ... Зависи, понякога и жените са добри ръководители. Един ръководител първо трябва да е интелигентен - това е основното, да има познания за сферата, в която е ръководител и да е справедлив... Има жени, които са много по-кадърни от мъжете" - коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45