Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Драматичният театър във Враца - с богато минало и бъдеще

Снимка: ДКТ-Враца, Колаж на Радио ВИДИН

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще се пренесем в атмосферата на Драматичния театър във Враца, а поводът за това е 85-годишнината от първото представление с пиесата "Тайна" от Пиер Волф, в град Фердинанд (сега - Монтана). 

През 1937 година по предложение на Съюза на артистите в България, с правителствено решение се пристъпва към създаване на областни театри на регионален принцип. Тяхното финансиране се поема от Министерството на просветата и областната дирекция на съответната област, а комплектуването им и методическото ръководство на театрите - от Съюза на артистите в България. 

Така през периода 1937-1938 година е основан Врачанският областен театър. За негов директор от Съюза на артистите е определен Стефан Кортенски,  каза за Радио ВИДИН Красимир Бочев, главен експерт към Държавен архив - Враца:

"Средствата за издръжка на трупата са крайно малко, което налага постоянни турнета на театъра в областта и страната. През този период театърът няма своя сграда, репетира се в село Вършец, а представленията в град Враца обикновено се изнасят в салона на Читалище "Развитие". На 27 август 1938 година в град Фердинанд, Врачанският областен театър дава своето първо представление - пиесата "Тайна". Самото тържествено откриване на първия театрален сезон става на 9 октомври 1938 година, на сцената на стария салон на Читалище "Развитие" във Враца с пиесата "Пристанала". В същия сезон са поставени още пиесите "Лесно им е на мъжете", "Парижките бедни", "Доктор Ерика", а като постановчик на всички пиеси е Стефан Кортенски, а в някои от тях той се изявява и като актьор. През 1940 година за постановчик и актьор е поканен Кръстьо Сарафов."

През 1945 година театърът е преименуван на Врачански народен театър. Следващите години са период на плодотворна творческа дейност и успешни сценични изяви, допълни още Красимир Бочев. 

"Много са постановките, постигнали успех пред публика и критика... Своите постижения театърът демонстрира с участието си на първия преглед на съвременната българска драма в София, през 52-ра година, където на сцената на Народния театър се представя с пиесата "Инженер Райдовски". За особени творчески постижения и по случай 25-годишнината от създаването, Врачанският театър е удостоен с висока правителствена награда, орден "Червено знаме на труда". С премиерата на "Преспанските камбани" от Димитър Талев Врачанският народен театър открива сезона през 1965-1966 година, преименуван като Врачански драматичен театър."

Дейци, оставили трайни следи в театралното изкуство, са преминали през врачанската сцена. Много от най-големите имена на българския театър, в различни етапи от творческия им път, са работели във Враца. По този начин, без да отстъпва от своите художествени критерии, Врачанският театър поддържа непрекъснато висок професионализъм. 


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04